www.infoglobe.sk » Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe

Nikaragua – vulkanický ostrov Ometepe

Publikované: 16.3.2020
Našou ďalšou zastávkou na ceste bol ostrov Ometepe. Keď sme si prečítali, že sa jedná o najväčší ostrov sopečného jazera na svete a že ho tvoria dve sopky Concepción a Maderas, bola voľba jasná.

Ostrov s rozlohou 276 km2, na ktorom žije približne 40 tisíc ľudí, ktorých živí predovšetkým poľnohospodárska produkcia, vyhlásili v roku 2011 za biosférickú rezerváciu UNESCO. Je tu totiž úrodná sopečná pôda, takže sa tu pestuje ryža, tabak, cukrová trstina a káva, ostrov má samozrejme príjmy aj z turizmu.

ostrov Ometepe

Na ostrov sme išli trajektom zo San Jorge do mesta Moyogalpa. Pretože nemáme veľmi radi turisticky živé miesta s divokým nočným životom, presunuli sme sa dvoma autobusmi do Santa Cruz a odtiaľ peši došli do Balgue, kde sme si našli pekný a pokojný hotel.

Ometepe

Pretože sme v Strednej Amerike zatiaľ veľa peších túr nepodnikli, rozhodli sme sa vyjsť na sopku Maderas, ktorá meria 1394 m n. m.  Aj keď nám vraveli, že tam nie je nič k videniu (okrem bahna po členky), i tak sme šli. A v podstate mali pravdu. Pri vstupe sme zaplatili malý poplatok a išli sami. Začiatok cesty je príjemný, aj keď v podstate idete stále len do kopca. Od určitej výšky sa však drží hmla, takže je tu dosť vlhko, nie je odtiaľ žiadny pekný výhľad a s pribúdajúcou výškou sa zväčšuje aj množstvo bahna na ceste. Nakoniec sa noríme až po členky. Vo finále musíme zísť dole ku kráteru, kde je jazero, ktoré však skôr len tušíme, než vidíme.

výstup na sopku

Celá cesta tam i späť zaberie približne sedem až osem hodín a vzhľadom k bahnu sa ani nedá príliš urýchliť. Cestou späť sme aspoň videli na stromoch skákať opice. Pokiaľ by sa niekomu podarilo ísť na sopku v čase, keď sa odkryjú mraky, rozhodne to bude skvelý zážitok. Lenže tie sa väčšinou rozplynú až v čase, keď už schádzate dole. 

Ometepe   Ometepe

Na sopku Concepción, ktorá je ešte aktívna, sa tiež dá vyjsť. Cesta je však omnoho náročnejšia. Okrem turistiky ponúka ostrov napríklad prírodné „kúpalisko“ Ojo de Agua alebo vodopád San Ramón.

pláž

My sa rozhodneme už len pre príjemnú prechádzku po pláži a kúpanie v jazere, ale len na kraji. Keďže vieme, že tu žije sladkovodný žralok, nechce sa nám ísť ďalej do vody. Pláž je prázdna a je zaujímavé, že tu sú aj malé vlny, takže človek má pocit, že je pri mori. Často tu uvidíte kone piť vodu z jazere a potom len tak pobehovať po pláži a zas odbehnúť preč. Výhľady na sopku Concepción zahalenú v oblakoch sú skutočne až idylické.

GPS: sopka Concepción 11°32'17.8"N 85°37'17.4"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Nikaragua, San Juan del Sur – pod ochranou Ježiša
Publikované: 23.3.2020
Mesto San Juan del Sur (pôvodne rybárska dedina) sa v posledných rokoch stalo jednou z najnavštevovanejších destinácií v Nikarague. Hemží sa to tu hlavne milovníkmi surfovania, pláží a nočného života. Je dobre dostupné a prezentuje sa ako malebné, multikultúrne a mladé mesto.

Nikaragua, Granada – najstaršie mesto v krajine
Publikované: 9.3.2020
Granada, ľudovo nazývaná „La Gran Sultana“, je najstarším mestom Nikaraguy so zachovalou koloniálnou architektúrou a tiež jedným z prvých miest na celom kontinente. Je hlavným mestom departmentu Granada a patrí k tým najdôležitejším v krajine.

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
12 °C
zajtra:
sobota 4.4.
8 °C