www.infoglobe.sk » Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky

Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Hneď po prechode hraníc je zrejmé, že Nikaragua je omnoho chudobnejšia a menej vyspelá krajina než Kostarika. Od sprievodcu nikaragujského pôvodu sa dozvedáme, že ešte pred rokom tu prebiehal politický konflikt a mnoho ľudí emigrovalo práve do susednej Kostariky.

Lago de Nicaragua

Našou prvou zastávkou je obrovské jazero, ktoré nesie rovnaký názov ako samotný štát – Nikaragua (Lago de Nicaragua). Rozkladá sa na ploche takmer 8 500 kilometrov štvorcových. Jedná sa o jediné jazero na svete, kde žijú sladkovodné žraloky – konkrétne žralok belavý.

Lago de Nicaragua   Lago de Nicaragua

plavba na Lago de Nicaragua   plavba na Lago de Nicaragua

Naša cesta pokračuje západne od jazera na sopku Masaya (známu aj ako Las Sierras), ktorá sa nachádza v národnom parku Volcan Masaya. Tento park je najstarší a najväčší v Nikarague. Jedná sa o jednu z najaktívnejších nikaragujských sopiek. Masaya má obrovský kráter obklopený stenami siahajúcimi do výšky až 300 metrov. Vznikla približne pred 2500 rokmi. Počas nočnej návštevy je vidieť aj horúca láva.

vulkán Masaya

Treťou zastávkou na dnešnej dlhej ceste je mesto Granada, ktoré leží približne 20 kilometrov od vulkánu. Je to šieste najľudnatejšie miesto a jedno z historicky, politicky a ekonomicky najdôležitejších. Má bohaté koloniálne dedičstvo, ktoré je vidieť aj v tunajšej architektúre. Meno tomuto mestu udelil Hernández de Córdoba po starovekom španielskom meste Granada na počesť porážky poslednej maurskej pevnosti, ktorou bola práve španielska Granada. Počas koloniálneho obdobia si mesto udržiavalo prosperujúce obchodné vzťahy s prístavmi v Atlantickom oceáne. Mesto bolo aj dejiskom mnohých bitiek a invázií anglických, francúzskych a holandských pirátov, ktorí sa snažili prevziať kontrolu nad Nikaraguou plavbou po rieke San Juan. Dnes je Granada turistickým centrom (je v zozname pamiatok UNESCO) a žije prevažne z cestovného ruchu, no vďaka svojej úrodnej pôde sa tu hojne pestujú banány, kakao a káva.

Catedral de Granada   koloniálna architektúra (Town Square)

Historické jadro mesta tvoria budovy z obdobia španielskej kolonizácie. Krásna je predovšetkým žltá katedrála (Catedral de Granada) z 20. storočia, ktorá sa nachádza vedľa mestského parku (Parque Central). Za katedrálou vedie pešia zóna smerom k prístavu, kde sa nachádza mnoho hotelov a reštaurácií. Turisti si môžu dopriať buď príjemnú prechádzku touto uličkou plnou farebných štýlových domčekov, alebo môžu využiť služby pohoničov s konským kočiarom.

My sa však presúvame ešte späť k jazeru Nikaragua, kde pri večernej plavbe loďkou s výhľadom na vulkán Masaya a západ slnka už len relaxujeme.

GPS: (Granada) 11°55'55.9"N 85°57'16.7"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko
Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:Lýdia
dnes:
pondelok 19.8.
29 °C
zajtra:
utorok 20.8.
26 °C