www.infoglobe.sk » Nemecko: Drážďany, barok z labského pieskovca

Nemecko: Drážďany, barok z labského pieskovca

Publikované: 20.6.2019
Drážďany sú najobľúbenejšie počas adventu, kedy sem jazdíme na preslávené trhy a tiež na nákupy do Primarku. Bola by to však škoda neprehliadnuť si aj historické centrum mesta, je to krásna a povznášajúca prechádzka, ktorá bude nakoniec určite dlhšia, než si naplánujete. Na mnohých miestach sa totiž nebudete vedieť vynadívať.

Frauenkirche, symbol mesta

Frauenkirche je barokový luteránsky kostol na námestí Neumarkt. Centrálna štvorcová stavba pod mohutnou kamennou kopulou vznikla v rokoch 1723 až 1746, o 200 rokov neskôr však mala fatálnu smolu. Vo februári 1945 sa Spojenci rozhodli zničiť Drážďany ako významný železničný uzol a celé mesto zbombardovali. Akcia mala veľmi ničivé následky, predovšetkým pri nej zomrelo takmer 25 tisíc ľudí. Všetky významné budovy dostali zásah a po bombardovaní vypukol nepredstaviteľný, tri dni trvajúci požiar. (Iróniou osudu bola železnica mimo prevádzky len pár dní.) No kostol Frauenkirche sa premenil na hromadu suti a tak zostal až do roku 1990. Až potom ho vystavali nanovo. Obnovená bola aj vnútorná výzdoba, a to všetko len podľa obrazových dokumentov, pretože plány sa nedochovali. Až 60 rokov po vojne, v roku 2005, bol kostol znova vysvätený.

Neumarkt a Frauenkirche

Rozsah poškodenia stavby zostal na fasáde dodnes viditeľný. Tmavé kvádre sú tie pôvodné, všetko svetlé je nové murivo súčasnej obnovy.

Frauenkirche môžete navštíviť a po zaplatení 8 eur môžete vyjsť až na vyhliadku v lucerne nad kopulou, odkiaľ uvidíte Drážďany z výšky 67 metrov.

Frauenkirche

Zwinger

Na opačnej strane centra (cca 1 km) stojí barokový areál Zwingeru. Jedná sa o rozľahlý dvor uzavretý pavilónmi, arkádami a budovou Sempergalerie. V tej sú zbierky starých majstrov, v pavilónoch zas Múzeum porcelánu a Matematicko-fyzikálny salón, či zbierka historických technických prístrojov. Do expozícií sa platí vstupné, inak sa môžete voľne prejsť po Zwingeri, a to nielen po nádvorí, ale aj po arkádach. Kto má rád barokových anjeličkov, ten sa tu bude cítiť ako v siedmom nebi. Taktiež takéto množstvo sochárskej výzdoby sa na jednom mieste naozaj len tak nevidí. Nebolo to tak ale odjakživa. Areál bol pôvodne myslený ako nádvorie k zámku, s výstavbou ktorého sa však nakoniec ani nezačalo. Stavba bola nápadom poľského kráľa a saského kurfirsta Augusta II. Silného, ktorý sa ako mnoho iných vyžíval v nedostižne márnotratnom štýle Ľudovíta XIV. Základný kameň položili pod dohľadom staviteľa M. D. Pöppelmanna v roku 1711. Do kurfirstovej smrti v roku 1733 sa stihlo postaviť nádvorie, ktoré zostalo zo severu otvorené, pretože tam mal stáť zámok. Potom stavba až do polovice 19. storočia, kedy bola táto medzera zastavaná budovou Sempergalerie, chátrala. Na údržbu barokového areálu neboli takmer nikdy prostriedky, až po ničivom konci 2. svetovej vojny sa rozhodlo o jeho obnove.

Zwinger

Ak strávite v Zwingeri dosť času, určite budete počuť hrať porcelánovú hodinovú zvonkohru na vstupnom pavilóne. Krásne dokresľuje tunajšiu atmosféru.

korunná brána v Zwingeri   v Zwingeri sa je na čo pozerať

Prechádzka centrom

Centrum sa dá obísť po promenáde na nábreží. Z námestia pred Hofkirche sa po zvyškoch mestských hradieb dostanete až do tzv. Brühlovej záhrady. Cestou uvidíte veľkolepé budovy Akadémie umenia a Albertina, kde sú zbierky moderného umenia. Ďalšou obdivovanou pamiatkou je Fürstenzug. Je to keramický obraz zdobiaci 101 metrov dlhý múr, ktorý znázorňuje príslušníkov vládnuceho rodu Wettinov v uniformách a na koňoch. Rezidenčný zámok sa najlepšie fotografuje z ochodze Zwinger, ale neváhajte ísť aj dovnútra. Sú tam umiestnené zbierky umenia tak, ako ich nazhromaždil August Silný.

rezidenčný zámok

V drážďanských mestských múzeách sú k dispozícií audioguidy s češtinou, takže nebudete ochudobnení o výklad ani pokiaľ dobre nerozumiete nemecky či anglicky, pretože česky rozumie väčšina Slovákov.

101 m dlhý keramický obraz   v drážďanských uliciach

GPS: 51°03'12.0"N 13°43'60.0"E

Text a foto: Radka SnížkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 4.6.2019
Po ceste z Děčína do Drážďan určite nemiňte zhruba 40tisícové mesto Pirna, ktoré slúži nielen ako ideálna vstupná brána do Saského Švajčiarska, ale vďaka krásnemu historickému centru je sama o sebe obľúbenou výletnou destináciou.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta - VIDEO
Publikované: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad riekou Labe, len krátko pred tým, než najdlhšiu českú rieku začnú ľudia nazývať po nemecky Elbe, stojí ozdoba priemyselného mesta Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Nemecko, Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku – VIDEO
Publikované: 11.6.2019
Na území Českosaského Švajčiarska nájdete stolových hôr hneď niekoľko. Pfaffenstein patrí hlavne kvôli výhľadom a ikonickej skalnej veži Barbarine k tým najnavštevovanejším. Poďme teraz hore vyšliapať spoločne.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 5.10.2015
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Pfaffenstein a Barbarine
Publikované: 23.11.2015
Krása skál spočíva v ich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v ich tichom zasadení v prírode. Kameň je neživý, ale skala dýcha a bije rovnako ako vaše srdce, keď sa ocitnete na jej vrchole. Vydávame sa na túru k hore Pfaffenstein a ku skalnej veži Barbarine, ktorá leží na jednej z najkrajších ciest Saského Švajčiarska.

Nemecko, Saské Švajčiarsko – túra na najvyššiu horu a okolie
Publikované: 16.11.2015
Hneď za bránou Děčína sa otvára kolíska skalných tvárí Saského Švajčiarska. To získalo svoje meno vďaka dvom švajčiarskym mladíkom, ktorí študovali v Drážďanoch a neďaleké prírodné prostredie im pripomínalo domov.

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

Nemecko, Sasko – Mníška v Žitavských horách
Publikované: 14.9.2015
Hľadáte ferratu, kde si môžete vyskúšať všetky možné nástrahy? Na česko-nemeckých hraniciach je skala nazývaná Mníška, ktorá je obohnaná lanom, skobami, chytmi, rebríkmi, mostíkom, prevismi, priepasťami aj tiesňavami.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko: Fascinujúce Sasko II.
Publikované: 26.3.2012
V prvom článku o Slobodnom štáte Sasko sme si predstavili krásne a históriou fascinujúce mestá Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovať budeme aj v dnešnej časti, kde si predstavíme síce menšie, no o to krajšie mestá či mestečká tohto turistami vyhľadávaného prihraničného regiónu plného úchvatnej prírody, dobrosrdečných a pohostinných ľudí či znamenitej gastronómie.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Súvisiace video

Nemecko: Bastei – ikonický skalný most nad kaňonom Labe
Neďaleko českých hraníc smerom na Drážďany nájdete jednu z najikonickejších skalných scenérií v E...

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska
Pirna je akosi vstupnou bránou do Saského Švajčiarska a sama o sebe je skvelou výletnou destináci...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C