www.infoglobe.sk » Missouri, Kansas City – za históriou aj modernou vedou

Missouri, Kansas City – za históriou aj modernou vedou

Publikované: 13.9.2019
Dnes sa s nami vydáte na výlet do útrob parníku. Teda nie tak úplne, zájdeme totiž do múzea Arabia Steamboat Museum. Dňa 5. septembra 1856 sa v rieke Missouri, len 10 kilometrov od Kansas City, potopil parník, ktorý viezol približne 200 ton zásob pre obchody na americkom stredozápade. Loď Arabia ležala zabudnutá vyše 130 rokov, keď ju úplnou náhodou objavil amatérsky archeológ v kukuričnom poli, tok rieky sa totiž vplyvom erózie zmenil.

Nález tvorí základ významnej zbierky predmetov dennej potreby z obdobia pred americkou občianskou vojnou. Množstvo nálezov je dokonca tak veľké, že mnohé z nich ešte neboli vyčistené a opravené. Do výstavy tak kontinuálne pribúdajú nové a nové exponáty, napr. hračky, nástroje, riad alebo porcelánové sety. Okrem toho sa v múzeu dozviete o zlatých časoch parnej dopravy na rieke Missouri, na dne ktorej navždy neskončila len Arabia, ale mnoho ďalších lodí.

Arabia Steamboat Museum   časť lode Arabia

Od histórie sa na chvíľu odpútame a zájdeme do Science City. Toto centrum vedy sa nachádza v železničnej stanici Union Station, ktorej hala bola navrhnutá tak, aby dokázala poňať 10 tisíc cestujúcich. V 80. rokoch 20. storočia však bola kvôli rekonštrukcii zatvorená, otvorená bola potom až na prelome milénia. Železničná doprava tu už nefunguje v takom rozsahu ako v minulosti.

Science City

Science City sa zameriava na rôzne oblasti vedy. V súčasnosti je v múzeu otvorená nová stála výstava, ktorá sa sústreďuje na silu a pohyb (Force and Motion) a môžete tu preskúmať rôzne fyzikálne javy. Ďalšou nedávnou novinkou je v súčasnosti najväčšia výstava Amazing Brain alebo úžasný mozog. Ako už samotný názov napovedá, zábavným spôsobom sa do hĺbky dozviete rôzne fakty o centre našej mysle. Jedným z interaktívnych exponátov je mimochodom aj detektor lži, na ktorom si vyskúšate, či viete klamať bez toho, aby to detektor rozpoznal. Na výstave Every Last Drop zas spoznáte rôzne jedinečné vlastnosti spájajúce sa s vodou.

Mladí návštevníci sa isto vyšantia v časti venovanej dinosaurom. Dozvedia sa tu mnoho zaujímavého o paleontológii, dokonca si sami vyskúšajú vykopať vlastnú dinosauriu kostru. V Demo Area sa nachádza kuchyňa, v ktorej si deti môžu až do omrzenia skúšať vlastnosti jedla. Science City navyše zahŕňa aj planetárium a pravidelne sa tu koná sprievodný program. Nechýba ani obchod so suvenírmi, z ktorého si isto odnesiete domov na pamiatku niečo zaujímavé .

Kansas City

GPS: 39°05'07.4"N 94°35'10.9"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Brit by Birth, Jordanbruening, Kelly, Prosekc, Prosekc (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Missouri, Kansas City – vojna a umenie
Publikované: 6.9.2019
Štát Missouri, ktorý sa prezýva Matka Západu, je domovom Ozarských hôr, miest bohatých na kultúrny život – Kansas City alebo St. Louis a miest hlboko spätých s americkou históriou. V nasledujúcich týždňoch vás prevedieme najzaujímavejšími miestami tohoto štátu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 5. 2020
sviatok:Dušan
dnes:
utorok 26.5.
16 °C
zajtra:
streda 27.5.
19 °C