www.infoglobe.sk » Missouri, Kansas City – za históriou aj modernou vedou

Missouri, Kansas City – za históriou aj modernou vedou

Publikované: 13.9.2019
Dnes sa s nami vydáte na výlet do útrob parníku. Teda nie tak úplne, zájdeme totiž do múzea Arabia Steamboat Museum. Dňa 5. septembra 1856 sa v rieke Missouri, len 10 kilometrov od Kansas City, potopil parník, ktorý viezol približne 200 ton zásob pre obchody na americkom stredozápade. Loď Arabia ležala zabudnutá vyše 130 rokov, keď ju úplnou náhodou objavil amatérsky archeológ v kukuričnom poli, tok rieky sa totiž vplyvom erózie zmenil.

Nález tvorí základ významnej zbierky predmetov dennej potreby z obdobia pred americkou občianskou vojnou. Množstvo nálezov je dokonca tak veľké, že mnohé z nich ešte neboli vyčistené a opravené. Do výstavy tak kontinuálne pribúdajú nové a nové exponáty, napr. hračky, nástroje, riad alebo porcelánové sety. Okrem toho sa v múzeu dozviete o zlatých časoch parnej dopravy na rieke Missouri, na dne ktorej navždy neskončila len Arabia, ale mnoho ďalších lodí.

Arabia Steamboat Museum   časť lode Arabia

Od histórie sa na chvíľu odpútame a zájdeme do Science City. Toto centrum vedy sa nachádza v železničnej stanici Union Station, ktorej hala bola navrhnutá tak, aby dokázala poňať 10 tisíc cestujúcich. V 80. rokoch 20. storočia však bola kvôli rekonštrukcii zatvorená, otvorená bola potom až na prelome milénia. Železničná doprava tu už nefunguje v takom rozsahu ako v minulosti.

Science City

Science City sa zameriava na rôzne oblasti vedy. V súčasnosti je v múzeu otvorená nová stála výstava, ktorá sa sústreďuje na silu a pohyb (Force and Motion) a môžete tu preskúmať rôzne fyzikálne javy. Ďalšou nedávnou novinkou je v súčasnosti najväčšia výstava Amazing Brain alebo úžasný mozog. Ako už samotný názov napovedá, zábavným spôsobom sa do hĺbky dozviete rôzne fakty o centre našej mysle. Jedným z interaktívnych exponátov je mimochodom aj detektor lži, na ktorom si vyskúšate, či viete klamať bez toho, aby to detektor rozpoznal. Na výstave Every Last Drop zas spoznáte rôzne jedinečné vlastnosti spájajúce sa s vodou.

Mladí návštevníci sa isto vyšantia v časti venovanej dinosaurom. Dozvedia sa tu mnoho zaujímavého o paleontológii, dokonca si sami vyskúšajú vykopať vlastnú dinosauriu kostru. V Demo Area sa nachádza kuchyňa, v ktorej si deti môžu až do omrzenia skúšať vlastnosti jedla. Science City navyše zahŕňa aj planetárium a pravidelne sa tu koná sprievodný program. Nechýba ani obchod so suvenírmi, z ktorého si isto odnesiete domov na pamiatku niečo zaujímavé .

Kansas City

GPS: 39°05'07.4"N 94°35'10.9"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Brit by Birth, Jordanbruening, Kelly, Prosekc, Prosekc (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Missouri, Kansas City – vojna a umenie
Publikované: 6.9.2019
Štát Missouri, ktorý sa prezýva Matka Západu, je domovom Ozarských hôr, miest bohatých na kultúrny život – Kansas City alebo St. Louis a miest hlboko spätých s americkou históriou. V nasledujúcich týždňoch vás prevedieme najzaujímavejšími miestami tohoto štátu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
19 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
20 °C