www.infoglobe.sk » Missouri, Kansas City – vojna a umenie

Missouri, Kansas City – vojna a umenie

Publikované: 6.9.2019
Štát Missouri, ktorý sa prezýva Matka Západu, je domovom Ozarských hôr, miest bohatých na kultúrny život – Kansas City alebo St. Louis a miest hlboko spätých s americkou históriou. V nasledujúcich týždňoch vás prevedieme najzaujímavejšími miestami tohoto štátu.

Začneme v najväčšom meste, a to v zmienenom Kansas City, kde žije pol milióna obyvateľov a v širšej aglomerácii vyše dva milióny ľudí. Kansas City je relatívne mladé mesto. Založené bolo v roku 1850 a dnes je z neho mesto známe pre svoje steaky a barbecue, ľudia ho dokonca prezývajú Barbecue Capital alebo hlavné mesto barbecue.

Kansas City

Pokiaľ máte radi jazz, Kansas City je to pravé miesto. Známe je svojou jazzovou scénou, na ktorej kedysi pôsobili skutočné legendy, napr. Jarlie „Bird“ Parker alebo Big Joe Turner. V meste však nechýba ani mnoho dobrých múzeí a galérií.

Najprv sa spoločne pozrieme do National World War I Museum, ktoré leží hneď pri pamätníku Liberty Memorial postavenom v duchu starovekých egyptských stavieb. Pamätník vznikol v roku 1928 a je venovaný všetkým tým, ktorí zahynuli počas vojny. Zbierky múzea zahŕňajú rôzne listy, filmy a ďalšie historicky dôležité predmety, ktoré boli zhromaždené od roku 1920 do súčasnosti.

Liberty Memorial a Múzeum prvej svetovej vojny   Liberty Memorial

Celkovo sa múzeum snaží podať obraz vojny veľmi ucelene. Nechýbajú tu expozície, ktoré sa vás snažia čo najviac vtiahnuť do témy – trebárs model kráteru v životnej veľkosti, ktorý zostal po jednej stodole vo Francúzsku, keď ju zasiahol delostrelecký granát. Návštevníci môžu prejsť týmto kráterom a na vlastnej koži zažiť, aké je byť v zákope, a to vrátane zvukovej kulisy.

Ďalšie exponáty vám priblížia nielen život na bojisku, ale aj doma. Uvidíte napríklad ľahký francúzsky tank Renault FT-17, ktorý bol historicky prvým tankom s plne otočnou vežou nasadenou v boji. Toto vozidlo nesie na sebe poškodenie od nemeckého náboja. Taktiež tu sú vystavené vojenské uniformy, zbrane a osobné predmety vojakov. Celkovo sa tu nachádza zhruba 75 000 predmetov, čo znamená, že miestna zbierka patrí k najväčším na svete.

Nelson Atkins Art Museum

Akonáhle sa nasýtite vojenskej histórie, skúste múzeum umenia The Nelson Atkins Museum of Art. Jeho záber je široký. Predstavuje umenie Severnej Ameriky, Európy, Ázie alebo afrických kultúr. Nechýbajú tu diela zo starovekého Grécka, Ríma alebo Blízkeho východu. Niektoré sa datujú až do druhého milénia pred Kristom. Sekcia venovaná Afrike je prehliadkou viac než 2 500 rokov umenia miestnych kultúr. Aby ste úplne dokázali oceniť, čo múzeum ponúka, odporúčame vám komentovanú prehliadku.

GPS: 39°04'55.6"N 94°35'12.4"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Hgrange, Bartonbrothersphoto.com, National WWI Museum, Americasroof, Charvex

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Missouri, Kansas City – za históriou aj modernou vedou
Publikované: 13.9.2019
Dnes sa s nami vydáte na výlet do útrob parníku. Teda nie tak úplne, zájdeme totiž do múzea Arabia Steamboat Museum. Dňa 5. septembra 1856 sa v rieke Missouri, len 10 kilometrov od Kansas City, potopil parník, ktorý viezol približne 200 ton zásob pre obchody na americkom stredozápade. Loď Arabia ležala zabudnutá vyše 130 rokov, keď ju úplnou náhodou objavil amatérsky archeológ v kukuričnom poli, tok rieky sa totiž vplyvom erózie zmenil.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C