www.infoglobe.sk » Mexiko – San Cristóbal de las Casas

Mexiko – San Cristóbal de las Casas

Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mesto s vtedajším názvom Ciudad Real de Chiapa založil v roku 1528 Diego de Mazariegos. Výstavba súčasného historického centra prebiehala rovnako ako v iných koloniálnych mestách. Najprv bolo vytvorené hlavné námestie a okolo neho boli vytýčené miesta pre hlavné budovy.

mesto   Plaza 31 de Marzo

Do mesta sa dostávame až za tmy. Je tu omnoho chladnejšie, než sme boli doposiaľ v Mexiku zvyknutí. Nachádzame sa totiž vo výške 2 200 m n. m. Spolkový štát Chiapas je od Yucatánu dosť odlišný, a to nielen počasím, ale tiež cenovo a kultúrne. Aj samotná cesta sem je veľmi zaujímavá, okolo cesty môžete vidieť obydlia chudobných.

Po chladnej noci, kedy na hoteli nemáme ani kúrenie (v tých lacnejších hoteloch totiž nebýva), si ráno kúpime raňajky a vydávame sa k hlavnému námestiu Plaza La Paz, posedieť si do parku Plaza 31 de Marzo. Sledujeme, koľko čističov topánok si tu touto činnosťou ešte aj dnes zarába, a to vrátane detí, ktoré môžu mať zhruba osem rokov.

Templo y Exconvento de Santo Domingo de Guzmán

Hlavnou turistickou pešou zónou je Andador Eclesiástico, kde sa mayská kultúra stretáva s kresťanskými symbolmi. Nachádzajú sa tu hlavné pamiatky ako Arco del Carmen, Casa de Artesanías, Escuela de Derecho, Palacio Municipal, Teatro Zebadúa, Iglesia de la Virgen de Caridad a Santo Domingo. Kostol Santo Domingo de Guzmán, ktorý bol postavený v rokoch 1547–1551 na objednávku dominikánskych bratov, vyniká predovšetkým výraznou maltovou fasádou s rôznymi prvkami a ornamentami. 

Výstavba katedrály San Cristóbal Mártir bola zahájená v roku 1528 a pôvodná budova prešla už niekoľkými premenami. Baroková fasáda pochádza z 18. storočia a je bohato zdobená rastlinnými motívmi z malty a výklenkami, v ktorých sú cenené sochy sv. Petra a Pavla. V interiéri môžete obdivovať umelecké diela akými sú napr. kazateľňa zo 16. storočia alebo barokové oltáre a obrazy.

Catedral de San Cristóbal Mártir   Catedral de San Cristóbal Mártir

Ďalšou pešou zónou je Andador Guadalupano, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2008, aby si mohli miestni aj turisti vychutnať historické centrum a prechádzky po kamenných uliciach bez neustálej premávky áut. Príjemným miestom je aj park pri kostole a kaplnka San Cristóbal. Po ulici Hermanos Domínguez sem vedie mnoho schodov a naskytá sa tu zaujímavý výhľad na mesto, aj keď trochu zakrytý stromami.

San Cristóbal

A nabudúce navštívime neďaleké mestečko Chamula a kaňon Sumidero.

GPS: 16°44'19.2"N 92°38'15.3"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula
Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 7. 2019
sviatok:Magdaléna
dnes:
pondelok 22.7.
29 °C
zajtra:
utorok 23.7.
30 °C