www.infoglobe.sk » Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku

Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Ako prvé zastavujeme pri archeologickom nálezisku Becan, ktoré v roku 1934 objavili archeológovia Karl Ruppert a John Denison. Staroveký názov tohoto miesta nie je známy, preto ho pomenovali Becan, čo v preklade znamená roklina tvorená vodou. Stavba mesta začala už v roku 550 pred Kr. a v rokoch 100–250 po Kr. bola vybudovaná priekopa a múr okolo komplexu. Mesto bolo obývané až do roku 1200. Vodná priekopa je dlhá približne 2 kilometre, hlboká 5 metrov a až 10 metrov široká. Hlina a kamene z priekopy slúžili na vytvorenie opevnených múrov okolo mesta. Objavili až 7 vchodov do mesta, ktoré prekračujú priekopu.

Becan

V komplexe sa nachádzajú dve pyramídy a na obe sa dá vyjsť. Väčšia pyramída dosahuje výšku 30 metrov a hore sa nachádza plošina s maskou na jednej strane a štítom na druhej. Becan pravdepodobne slúžil ako vojenská pevnosť, pretože tu objavili tunely,  slepé chodby a falošné schodiská, čo malo zmiasť nepriateľa. 

Po návšteve Becanu sa vydávame ďalej a míňame Netopieriu jaskyňu (Cueva de Murcielago). Zastavujeme pri ceste a ideme sa prejsť kúsok do „džungle“. Skutočne to je len kúsok a nedá sa ju minúť, je tu totiž vychodená cesta a navyše z jaskyne cítiť zvierací pach. Pod sebou vidíme veľkú jaskyňu, ktorá je teraz úplne pokojná. Akonáhle sa však začne stmievať, začnú odtiaľ vylietavať stovky netopierov, čo my bohužiaľ časovo nestíhame.

Netopieria jaskyňa

Po ceste navštevujeme ešte jedno archeologické nálezisko – Balamku. Je to ďalšie miesto, ktoré doposiaľ nezaplavil nával turistov, takže sme tu zase sami. Oproti Becanu je viac zarastené, akoby v džungli a opice tu skáču po stromoch nad ruinami. Balamku bolo obývané od 300 pred Kr. a opustené medzi rokmi 800–1000 po Kr. Toto miesto bolo objavené až v roku 1990 a výkopové práce začali v roku 1994. „Balam“ znamená ochranca a nadprirodzená bytosť, „ku“ znamená chrám. Za návštevu stojí najmä pre najväčší štukový vlys zo všetkých doposiaľ odkrytých mayských pamiatok. Tento vlys Štyroch kráľov je chránený pred slnkom a počasím v dome Jaguára a stráži ho miestny pracovník. Vlys je dlhý 16,8 metra. Každý kráľ vo vlyse predstavuje dve odlišné oblasti mayskej viery – súčasný život a ríšu mŕtvych.

Balamku

Balamku   Balamku

Po Tulume plnom turistov boli obe tieto miesta ako balzam na duši. Boli sme tu takmer sami, všade bol pokoj, takže sme si mohli obe pamiatky omnoho viac užiť, prejsť sa a vychutnať si výhľady.

GPS: 18°31'03.8"N 89°27'55.8"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula
Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Mexico City - okolie námestia Zócalo
Publikované: 19.12.2014
Po tretí raz zavítame do hlavného mesta Mexika a jednej z najväčších metropol sveta. Opäť sa budeme točiť v historickom jadre mesta okolo námestia Zócalo (Plaza de la Constitución).

Mexiko, Mexico City – stavby okolo námestia Zócalo
Publikované: 12.12.2014
Minule sme ľahko nahryzli najvýznamnejšie námestie v Mexiku. Ako ste si možno mohli všimnúť, vlaje na ňom obrovská štátna vlajka Mexika, podľa ktorej ho okamžite kedykoľvek spoznáte.

Mexiko, Mexico City: Zócalo - Plaza de la Constitución
Publikované: 5.12.2014
Mexiku sme doteraz na našom portáli nevenovali príliš veľa priestoru, avšak v tomto čase, kedy začína panovať zima, sa pokúsime zahriať výletom do najväčšej krajiny Strednej Ameriky.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 7. 2019
sviatok:Magdaléna
dnes:
pondelok 22.7.
29 °C
zajtra:
utorok 23.7.
30 °C