www.infoglobe.sk » Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia

Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia

Publikované: 14.3.2019
Čarovné miesto, kde stále žijú legendy a mýty! Cestovateľské kino odhalí krásy tropického klenotu medzi viac ako 17 000 ostrovmi Indonézie, ktorý miestni volajú Ostrov Bohov. Návštevníci sa v utorok 9. apríla vypravia do sveta vulkanických pláží, pestrých hinduistických tradícii a usmievavých domorodcov, ktorí vás s radosťou strhnú do konverzácie.

S cestovateľom Jánom Valačaiom precestujú údolia tvarované ryžovými terasami, posvätné sopky, najkrajšie chrámy, pláže a vlny, ktoré milujú surferi z celého sveta. Povedia si viac o spiritualizme a šamanizme, o tom, ako sa zabávajú mladí ľudia, o tom, aké subkultúry tam možno stretnúť či o tom, aké kultúrne rozdiely sú medzi nami. Ján doplní svoje rozprávanie o osobné príhody a prezradí, či o Bali stále platí heslo EAT - PRAY - LOVE.

Cestovateľské kino: Bali

Čo vás zavialo na Bali?

Ján Valačai: Na Bali som sa dostal úplne náhodou, ale asi to tak malo byť. Študoval som medzinárodné vzťahy, a kým všetci chceli študovať v Anglicku a USA, mňa to ťahalo do exotiky. V hre bolo viacero možností. Podarilo sa mi získať ročné štipendium v Indonézii. Povedal som si, prečo neísť študovať do raja.

 

Ako vyzerá život v raji? Čím sa živia domáci a ako trávia čas po práci?

Ján Valačai: To záleží od človeka a toho, ako si ten život v raji chce užívať. Ja som sa počas štúdia snažil čo najviac asimilovať do lokálnej spoločnosti a žiť s miestnymi, aby som sa naučil čo najviac o kultúre, a tiež ich spôsob myslenia a jazyk. Niektorí študenti sa zdržiavali v “západných” komunitách a jazyk a kultúru sa nenaučili ani po rokoch. Všetko je to individuálne. Domáci sa tam živia tak, ako u nás. Každý robí, čo vie a čo mu ide. Alebo aj nejde. Mladí inklinujú k tomu, aby sa čo najviac bavili, preto moji spolužiaci boli hudobníci, umelci alebo aj menší podnikatelia. Ľudia na Bali sú dosť pobožní, udržujú si tradície a zvyky a to je zaujímavé pozorovať.

 

Bali patrí k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Aký vzťah majú domáci k turistom?

Ján Valačai: Dobrý, turizmus je tu asi už od polovice 60. rokov, ak nie dlhšie. Väčšina obyvateľov na Bali verí, že každý beloch musí byť bohatý, pretože často vidia, ako turisti platia za noc v hoteli viac, ako domáci zarobí za mesiac. Preto si myslia, že všetci ľudia v Európe takto žijú každý deň. Ľudia sú ale priateľskí k turistom, no čo ma prekvapuje je, že bežní ľudia mimo turistických lokalít sú nezištne priateľskí. A to si váži veľa turistov, preto sa do Indonézie radi vracajú.

 

Pre mnohých je ísť na Bali výlet snov. Čo okrem nich možno vidieť a zažiť na tomto ostrove?

Ján Valačai: Bali bolo na Slovensku považované za luxusnú destináciu, ale to vôbec nemusí byť tak. Každý si tu nájde svoje. Sú tu top hotely a super služby, a tak sa tu dá zažiť luxusná dovolenka s 5 hviezdičkami. Ale raj to je aj pre milovníkov kultúry. Sú tu krásne ceremónie, kultúra, tradície a zvyky, ktoré viete zažiť dennodenne. A to nielen tie platené pre turistov, ale aj tie pravé. Je tu úžasná príroda, ryžové terasové políčka, kopce, sopky, ktoré majú cez 3000 metrov a super pralesy. Dá sa tu stanovať, robiť glamping, potápať sa, plávať s mantami či delfínmi. História je tiež úctihodná, hinduizmus je na Bali viac ako tisícročie a je tu preto aj veľa chrámov. Takže Bali sa dá právoplatne nazvať rajom!

 

Ktoré skryté, alebo turizmom nedotknuté miesta, odporúčate?

Ján Valačai: To je veľmi ťažká otázka, lebo tých miest je naozaj veľmi veľa. Ale za zmienku určite stojí vodopád na severe Bali s názvom Sekumpul, potom canyoning v oblasti Gianyar, výstup na sopku Batur a sledovanie východu slnka, potápanie a šnorchlovanie na Nus Lembongan a Penida, plávanie s mantami, celý ostrov Penida, ktorý patrí pod Bali, národný park Menjangan a absolútne prázdne pláže bez turistov. Odporúčať môžem aj hocijakú dedinu mimo turistických destinácií počas jeden zo sto ceremónií, ktoré sa dejú každý rok. Bali je malý ostrov, ale naozaj má veľa častí, ktoré sú neprebádané.

 

Aké tradície patria medzi najčastejšie či najvýznamnejšie na Bali?

Ján Valačai: Dvakrát ročne je ceremónia Galungan a Kuningan, kedy sa rodina stretáva pokope, nový rok balijský je zaujímavý tiež, lebo prípravy trvajú mesiac a deň pred novým rokom Nyepi sa koná výprava alegorických vozov, ktoré sa potom spália. Na ďalší deň na Bali nelietajú lietadlá, premávajú lode, autá ani motorky, nemôže sa robiť nič, čo dáva pôžitok, treba vypnúť elektrinu, nevychádzať z domu na ulicu a tento rok dokonca vypli aj internetové pripojenie. Je to jedinečný zážitok, ktorý nie je nikde inde na svete. No a potom sú zaujímavé ďalšie ceremónie ako pohreb, svadba, matatah, čiže brúsenie zubov ako symbol dospelosti, saraswati a ďalšie.

 

Ján Valačai

je cestovateľ a dobrodruh, ktorý sa zamiloval do Ázie, kde strávil nakoniec osem rokov, z toho prevažne väčšinu času na ostrove Bali. Pracoval tam v oblasti PR, ako herec či dobrovoľník a vďaka tomu sa spoznal s množstvom ľudí a prenikol hlbšie do tamojšej kultúry. Ján po návrate na Slovensko organizuje cesty do Ázie. Plynule hovorí indonézsky a dohovorí sa aj malajsky.

 

9. 4. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: TU

Event: TU



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Ľudia na Bali sú priateľskí, a to si turisti veľmi vážia
Publikované: 4.7.2019
Čarovné miesto, kde stále žijú legendy a mýty! Cestovateľské kino odhalí krásy tropického klenotu medzi viac ako 17 000 ostrovmi Indonézie, ktorý miestni volajú Ostrov Bohov.

V Transsibírskej magistrále žiadne dni nie sú nudné. Zážitky sa spájajú s príbehmi ľudí
Publikované: 5.5.2019
Objavovať Rusko s jedným vlakovým lístkom! Pestré scenérie mihajúce sa za oknom, autentické debaty s miestnymi spolucestovateľmi na palube a stret krajín, kultúr a tradícií a ľudí. Aké je to stráviť niekoľko dní v slávnom vlaku? Je pravda či mýtus, že niekoľko dní vidíte len lesy?

Keď Kubánci tancujú, je to malý zázrak. Cestovateľské kino sa vyberie na Kubu
Publikované: 2.4.2019
Živé múzeum vlastnej histórie! Zoznámte sa s miestom nedotknutým západným svetom a s nádychom socializmu, ktoré nájdete už len málokde. Objavte úzke uličky Havany, v ktorých sa premávajú pestrofarebné veterány a v ktorých sa na autentické karibské rytmy vykrúcajú tanečníci s temperamentom v žilách. Kuba je ozaj miesto, ktoré treba vnímať všetkými zmyslami! Prvotriedny rum a ručne šúľané cigary to len podčiarkujú.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia IX.: Expedícia 2011 – Nezvyčajné obydlia a drevárska zručnosť obyvateľov Bali
Publikované: 10.9.2012
Deň deviaty - výlet do mesta Ubud, po ceste návšteva hinduistickej rodiny, drevorezbárskej dielne, a nakoniec šnorchlovanie a úžasná masáž v Padangu.

Indonézia VIII.: Expedícia 2011 – Oddychový deň na Bali
Publikované: 3.9.2012
Deň ôsmy – na Bali sme prileteli už včera večer, ale pomaličky spoznávať sme ho začali až dnes. Pomaličky preto, lebo dnes sme takmer celý deň len leňošili. Ráno sme si privstali na bleskový východ slnka, celý deň sme „vegetili“ pri mori a večeru sme si vychutnali priamo na pláži.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž
Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X