www.infoglobe.sk » Kostarika, Golfito – prístavné mestečko

Kostarika, Golfito – prístavné mestečko

Publikované: 13.7.2019
Z hlavného mesta Panamy mierime severne do susednej Kostariky. Najskôr volíme prelet do mesta David, ktoré sa nachádza relatívne blízko hraníc s Kostarikou a medzištátne lety sa dajú zohnať veľmi výhodne. Odtiaľ vyrážame na hranice, tentoraz už autobusom, cesta s miestnymi je naozaj veselá. Zdarne sa dostávame do cieľa – malého prístavného mestečka Golfito. Len je nutné dať si pozor, aby colníci nezabudli opečiatkovať váš pas, čo tu tak trochu flákajú. V opačnom prípade si privodíte mnoho problémov. Na hraniciach sa nachádza bezcolná zóna, mnoho miestnych sem jazdí na nákupy a je tu teda naozaj veľký zhon, zároveň je tu plno reštaurácií a najrôznejších kioskov, kde sa dá občerstviť.

vitajte v Kostarike

Golfito v preklade znamená malý záliv a je prístavným mestečkom ležiacim v provincii Puntaneras v južnej časti Kostariky. Mestečko je len úzkym pásom rozprestierajúcim sa od brehu zálivu Golfo Dulce k prudkému kopcu. Severne sa nachádza bezcolná zóna (Zona Americana) a letisko, na juhu zas nákupná zóna. Väčšina ubytovania je lokalizovaná okolo prístavu. Mesto vzniklo vďaka banánovej spoločnosti United Fruit Company, ktorá tu v 30.–80. rokoch mala svoje regionálne riaditeľstvo.

ranný výhľad z Golfita na protiľahlé ostrovčeky s plážami

Kostaričania mieria do Golfita predovšetkým kvôli výhodným nákupom. Avšak turisti volia toto mesto hlavne ako ideálny prestupný bod na poloostrov Osa, kde sa nachádza národný park Corcovado. Mnoho surferov zas odtiaľto mieri do Pavones.

V Golfite sa rozhodne nevyplatí zostávať dlhšiu dobu, avšak stráviť tu odpoludnie alebo jeden deň je rozhodne príjemné. Okrem množstva barov a reštaurácií sa tu nachádzajú aj pekné pláže. Na tie sa však musíte nechať previezť loďkou z prístavu. Cesta trvá len pár minút, ostrovčeky s plážami sú z Golfita na dohľad.

plážové bary

Pláže v okolí Golfita navštevujú predovšetkým miestni, je tu veľa štýlových barov, hojdacích sietí, hrá hudba a všetci sa kúpu a bavia. Zaujímavosťou je, že klasická pláž sa tu objaví len počas odlivu, avšak s príchodom prílivu sa celá zaplaví a do mora sa vchádza cez drevené schodíky priamo z každého baru. Je to ideálne miesto na relaxáciu, pretože tu medzi miestnymi panuje tá pravá kostarická pohoda. Len pozor, v podvečer sa priženú silnejšie dažďové prehánky, takže treba sledovať miestnych.

pláž počas prílivu   pláž počas odlivu

Na blízky polostrov Osa sa dá dostať buď letecky – malým štvormiestnym lietadlom, čo je pomerne drahé, alebo opäť loďou. Tá vypláva niekoľkokrát denne z prístavu v Golfite a mieri rovnako ako lietadlo do mesta Puerto Jiménez. V prípade plavby je rozhodne dobré s miestnymi si potvrdiť čas, spravidla ale platí, že akonáhle sa zíde dostatok pasažierov, tak sa vypláva. Preto môžete jednoducho ráno prísť do prístavu, dať si dobrú kávu a raňajky v miestnom malom občerstvení a spríjemniť si tak čakanie na ďalších spolucestujúcich. Plavba je lacná, trvá približne pol hodiny a s trochou šťastia môžete vidieť aj delfíny.

GPS: 8°36'15.0"N 83°06'46.1"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Panama, Ciudad de Panamá – mesto aj Panamský prieplav
Publikované: 6.7.2019
Panama je pomerne nevýrazná krajina, ktorá leží v tieni turisticky stále obľúbenejšej Kostariky, na jej druhej strane nájdete nechválne známu Kolumbiu. No i tak je veľké množstvo letov do Strednej Ameriky vedených práve cez medzinárodné letisko Tocumen, ktoré je vzdialené 24 kilometrov od hlavného panamského mesta. A pretože medzi stredoamerickými štátmi existuje dobré pozemné aj letecké spojenie, ponúka sa možnosť navštíviť ich viac v rámci jednej cesty. Všade (aj keď s horším kurzom) akceptujú klasické americké doláre, takže netreba riešiť výmenu peňazí a panamská balboa má navyše prakticky rovnaký kurz.

Kostarika – Puerto Jiménez a Matapalo
Publikované: 20.7.2019
Z mesta Golfito sa približne tridsaťminútovou plavbou dostávame do malého prístavu v Puerto Jiménez, mestečka ležiaceho v provincii Puntaneras na polostrove Osa. Jedná sa o asi najlacnejšiu a najrýchlejšiu cestu (približne pol až tri štvrte hodiny), ako sa dostať až na tento južný cíp Kostariky. Pravidelne sem lieta aj lietadlo, pretože priamo v Puerto Jiménez sa nachádza malé letisko. Keď však poletíme len napríklad 4 cestujúci, vyšplhá sa cena letu neporovnateľne vyššie než u plavby. Zároveň, pokiaľ budete mať šťastie ako my, pripoja sa k vám na kúsok cesty aj delfíny.

Kostarika – Quepos a NP Manuel Antonio
Publikované: 27.7.2019
Po návšteve exotického Puerta Jiménez a surferského raja Matapala sa autobusom vydávame pozdĺž pacifického pobrežia smerom na sever. Našou ďalšou zastávkou je mesto Quepos, ktoré sa stále nachádza v provincii Puntaneras. Quepos leží asi 60 kilometrov od hlavného mesta Kostariky – San José – a je akousi vstupnou bránou do turisticky veľmi vyhľadávaného národného parku Manuel Antonio.

Kostarika, Montezuma – zapadnutý raj
Publikované: 3.8.2019
Po návšteve mesta Quepos a nádherného národného parku Manuel Antonio sa vydávame na ďalšiu cestu krásnou Kostarikou. Miestnym autobusom ideme pozdĺž pacifického pobrežia až do mesta Puntaneras, ktoré sa nachádza na malom výbežku v zálive Nicoya a je hlavným mestom rovnomennej provincie.

Nikaragua – jednodenný výlet z Kostariky
Publikované: 10.8.2019
Po návšteve štýlovej Montezumy sa ešte naposledy presúvame smerom na sever. Cieľom je mesto Liberia, ktoré však bude iba naším východiskovým bodom pre nadchádzajúce dva výlety. Prvým z nich je návšteva kostarického severného suseda, ktorým je Nikaragua. Dá sa vyraziť na vlastnú päsť alebo s organizovaným zájazdom. No tú druhú možnosť skôr odporúčam, pretože prejsť hranice nie je zrovna jednoduché. Sprievodcovia už vedia, ako v tom správne chodiť, a tak vám ušetria aj niekoľko hodín čakania.

Kostarika – národný park Rincón de la Vieja
Publikované: 17.8.2019
Ešte stále prebývame na severe v meste Liberia, z ktorého sme mali včera možnosť vyraziť na celodenný výlet a zažiť, aká krásna je susedná Nikaragua. Máme za sebou naozaj mnoho prejazdov, a preto dnes chceme konečne vyraziť na poriadny turistický výlet.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 8. 2019
sviatok:Lýdia
dnes:
pondelok 19.8.
29 °C
zajtra:
utorok 20.8.
26 °C