www.infoglobe.sk » Kanárske ostrovy, Tenerife – východ slnka z vrcholu sopky Pico del Teide

Kanárske ostrovy, Tenerife – východ slnka z vrcholu sopky Pico del Teide

Publikované: 22.6.2019
Dostať sa na vrchol sopky Pico del Teide nie je vôbec ľahké. Musíte totiž najprv na to získať povolenie, ktoré je síce zdarma, avšak odporúčam vám oň požiadať v dostatočnom predstihu, a to najlepšie až niekoľkých týždňov. Dôvodom je obmedzená kapacita 200 osôb za deň. My sme sa však k vrcholu krátera dostali iným spôsobom.

Skoro ráno sme v meste Puerto de la Cruz nasadli na autobus a doviezli sa k dolnej stanici lanovky pod sopkou. Lanovka nás behom chvíľky vyviezla do výšky 3 555 metrov, k hornej stanici zvanej La Rambleta. Odtiaľ sme sa vydali najprv na vyhliadku na sopečný kráter Pico Viejo, potom sme sa po rovnakej trase vrátili k stanici a pokračovali v ceste k vyhliadke La Fortaleza. Prechádzali sme okolo lávových sôch v tmavých šedohnedých odtieňoch. Akoby niekto mávol prútikom a zastavil čas vo chvíli, keď sopka pred stáročiami vybuchla.

krajina pod sopkou Pico del Teide   krajina pod sopkou Pico del Teide

Potom sme začali klesať a otvoril sa pred nami výhľad na oceán. Onedlho sme uvideli striešku horskej chaty Refugio Altavista, v ktorej sme hodlali prespať. Toto miesto má jedinečnú atmosféru a je umiestnené v srdci národného parku (vo výške 3260 m n. m.) Počas západu slnka môžete odtiaľ sledovať obrovský kráter pradávnej sopky a tieň sopky Pico del Teide miznúci v diaľke oceánu. Pobyt v chate má svoje pevné pravidlá: môžete tu prespať maximálne jednu noc a odísť musíte najneskôr o 7.30. Miestnosť na spanie sa otvára až o 19.00, kuchynka je však prístupná už od 17.00, takže si so sebou môžete vziať jedlo na ohriatie a uvariť si čaj. O piatej ráno sme si nasadili čelovky a vypravili sa smerom na vrchol.

výhľad z chaty Refugio Altavista

Na vrchole sme cítili síru a teplú paru, ktorá stúpala z kráteru. O malú chvíľku už boli vidieť prvé lúče a vychádzajúce slnko začalo postupne obliekať krajinu do farebných odtieňov. Snáď ešte fascinujúcejší pohľad bol z opačnej strany krátera, pretože na oceáne sa zjavil tieň sopky – údajne najväčší tieň na svete s dĺžkou vyše 200 km. Na vrchole sme sa nesmeli zdržať veľmi dlho, pretože podmienkou vstupu bez povolenia je, že sa človek musí vrátiť k bránke pri hornej stanici lanovky najneskôr do deviatej ráno.

kráter sopky Pico del Teide   najdlhší tieň na svete – tieň sopky Pico del Teide zobrazujúci sa na oceáne

pohľad na kalderu pod sopkou Pico del Teide

Naspäť sa môžete dostať buď jednoducho lanovkou, alebo môžete zísť dole peši cez chatu Refugio Altavista a rázcestie Montaña Blanca k ceste, kde je aj zastávka autobusu. V druhom prípade si nezabudnite so sebou vziať skutočne dostatok tekutín. Tie si môžete dokúpiť v automate na chate, preto určite majte so sebou nejaké mince. Taktiež odporúčam nezabudnúť na opaľovací krém a kvôli pražiacemu slnku aj na pokrývku hlavy. Cesta dole je strmá a nám sa zdala byť takmer nekonečná. Nohy nám kĺzali po sopečnom prachu, v ktorom sme nachádzali kúsky čierneho sopečného skla – obsidiánu. Cestou je takmer neviditeľná odbočka k ľadovej jaskyni Cueva del Hielo. Okolo oblasti Montaña Blanca ležia tzv. Teidské vajcia, čo sú obrovské, až päťmetrové útvary stuhnutej lávy, ktoré vznikli pri výbuchu sopky z tečúcej lávy (obdobne ako snehové gule) alebo boli vymrštené priamo z vnútra sopky. Po celej spiatočnej trase nebol takmer žiadny tieň, len slnko, okúzľujúca príroda a vyhasnutá láva.

Teidské vajce pod sopkou Pico del Teide   Teidské vajce pri rozcestí Montaña Blanca

GPS: 28°16'20.7"N 16°38'32.2"W

Text a foto: Šárka Hylmarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Kanárske ostrovy, Tenerife – kaňon Masca alebo cesta do praveku
Publikované: 29.6.2019
Kaňon Masca je na Tenerife jedným z miest, kde uveríte, že ste sa vrátili do druhohôr a že na vás musí každú chvíľu spoza skaly vykuknúť stratený dinosaurus.

Kanárske ostrovy, Tenerife – Puerto de la Cruz
Publikované: 8.6.2019
V severnej časti ostrova Tenerife sa nachádza pokojné mesto Puerto de la Cruz. Vzniklo z bývalej rybárskej osady a neskôr sa stalo významným prístavným mestom. Dnes je jeho hlavnou ekonomickou činnosťou turizmus, preto je tu veľké množstvo hotelov. Pekné apartmány tu môžete zohnať za veľmi priaznivú cenu. V kombinácii so spoľahlivou verejnou dopravou tak nemusíte za dovolenku strávenú na Tenerife ani platiť za služby cestovnej kancelárie.

Kanárske ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide
Publikované: 15.6.2019
Najimpozantnejším miestom Tenerife, ktoré sme spoznali, je spiaca sopka Pico del Teide. Zo stredu ostrova sa vypína hore k oblakom až do výšky 3 718 m n. m., čím je prakticky najvyšším miestom Španielska aj Atlantického oceánu. Pokiaľ ju zmeriame od dna oceánu, tak je dokonca treťou najvyššou sopkou na svete. Sopka tvorí spolu s okolitou krajinou národný park a právom je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kanárske ostrovy, Tenerife – univerzitné mesto La Laguna
Publikované: 1.6.2019
Pokiaľ se vypravíte na Tenerife a budete chcieť poznať jeho históriu, určite nevynechajte jeho druhé najväčšie mesto La Lagunu s oficiálnym názvom Ciudad de San Cristóbal de La Laguna. Veľmi rýchlo sa sem môžete dopraviť z hlavného mesta Santa Cruz, pretože tieto dve mestá sú prepojené električkou. Dostať sa sem dá napríklad aj priamou linkou autobusu z Puerta de la Cruz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C