www.infoglobe.sk » Kanárske ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide

Kanárske ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide

Publikované: 15.6.2019
Najimpozantnejším miestom Tenerife, ktoré sme spoznali, je spiaca sopka Pico del Teide. Zo stredu ostrova sa vypína hore k oblakom až do výšky 3 718 m n. m., čím je prakticky najvyšším miestom Španielska aj Atlantického oceánu. Pokiaľ ju zmeriame od dna oceánu, tak je dokonca treťou najvyššou sopkou na svete. Sopka tvorí spolu s okolitou krajinou národný park a právom je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

cesta ku stanici lanovky pod Pico del Teide   pohľad z cesty pri vyhliadke Pico Viejo

Krásu sopečnej prírody a výhľady na oceán si môžete vychutnať aj vtedy, pokiaľ sa nebudete cítiť na väčší výlet. Môžete totiž jednoducho využiť lanovku, pri ktorej je autobusová zastávka a veľké parkovisko. Lístky na lanovku si môžete kúpiť buď dopredu prostredníctvom webových stránok, alebo na mieste. Jazda lanovkou, ktorá trvá približne 8 minút, je sama o sebe veľkým zážitkom, pretože za chvíľku budete o 1 200 metrov vyššie, a to v nadmorskej výške 3 555 metrov. Výlet sa z dôvodu veľkého prevýšenia neodporúča absolvovať s deťmi mladšími ako 3 roky a ani tehotným ženám. Niektorým ľuďom môže nyvše hroziť horská choroba. Stretli sme tam však zdravotníka, podľa ktorého to najlepšie spraví sladký kofeínový nápoj. Aj v lete odporúčam, aby ste si so sebou zbalili teplé oblečenie a bundu, pretože vietor je v tejto výške pomerne silný a je tu dosť chladno.

kráter sopky Pico Viejo

Od hornej stanice lanovky (nazýva sa La Rambleta) vedú tri trasy. Jedným smerom je vrchol Teide – výstup môže byť trochu náročnejší, bude vás totiž čakať strmé stúpanie a podľa tabuliek sa na vrchol od stanice dostanete za 40 minút. Táto trasa je obmedzená počtom 200 osôb za deň, a to z dôvodu ochrany tamojšej prírody. Pritom je dôležité, aby ste si v dostatočnom predstihu (najlepšie niekoľko týždňov) zdarma rezervovali povolenie k vstupu na vrchol, bez toho vás ďalej nepustia.

cesta od vyhliadky Pico Viejo k hornej stanici lanovky La Rambleta   cesta k vyhliadke La Fortaleza

Úžasné sú však aj dve omnoho ľahšie trasy vedúce od stanice lanovky, na ktoré žiadne povolenie nepotrebujete. Cesta na vyhliadku La Fortaleza vám zaberie približne 25 minút a uvidíte odtiaľ severnú časť Tenerife. Alebo môžete dôjsť k vyhliadke na južnú stranu ostrova a na sopku Pico Viejo, kam to trvá 30 minút. Obe miesta sú ľahko dostupné a nebude vás čakať žiadne väčšie stúpanie ani klesanie. Výhľady na sopečnú krajinu a na oceán sú odtiaľ priam úchvatné.

lávový jazyk pri vyhliadke La Fortaleza

GPS: 28°16'20.5"N 16°38'32.8"W

Text a foto: Šárka Hylmarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Kanárske ostrovy, Tenerife – východ slnka z vrcholu sopky Pico del Teide
Publikované: 22.6.2019
Dostať sa na vrchol sopky Pico del Teide nie je vôbec ľahké. Musíte totiž najprv na to získať povolenie, ktoré je síce zdarma, avšak odporúčam vám oň požiadať v dostatočnom predstihu, a to najlepšie až niekoľkých týždňov. Dôvodom je obmedzená kapacita 200 osôb za deň. My sme sa však k vrcholu krátera dostali iným spôsobom.

Kanárske ostrovy, Tenerife – kaňon Masca alebo cesta do praveku
Publikované: 29.6.2019
Kaňon Masca je na Tenerife jedným z miest, kde uveríte, že ste sa vrátili do druhohôr a že na vás musí každú chvíľu spoza skaly vykuknúť stratený dinosaurus.

Kanárske ostrovy, Tenerife – Puerto de la Cruz
Publikované: 8.6.2019
V severnej časti ostrova Tenerife sa nachádza pokojné mesto Puerto de la Cruz. Vzniklo z bývalej rybárskej osady a neskôr sa stalo významným prístavným mestom. Dnes je jeho hlavnou ekonomickou činnosťou turizmus, preto je tu veľké množstvo hotelov. Pekné apartmány tu môžete zohnať za veľmi priaznivú cenu. V kombinácii so spoľahlivou verejnou dopravou tak nemusíte za dovolenku strávenú na Tenerife ani platiť za služby cestovnej kancelárie.

Kanárske ostrovy, Tenerife – univerzitné mesto La Laguna
Publikované: 1.6.2019
Pokiaľ se vypravíte na Tenerife a budete chcieť poznať jeho históriu, určite nevynechajte jeho druhé najväčšie mesto La Lagunu s oficiálnym názvom Ciudad de San Cristóbal de La Laguna. Veľmi rýchlo sa sem môžete dopraviť z hlavného mesta Santa Cruz, pretože tieto dve mestá sú prepojené električkou. Dostať sa sem dá napríklad aj priamou linkou autobusu z Puerta de la Cruz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 7. 2019
sviatok:Magdaléna
dnes:
pondelok 22.7.
29 °C
zajtra:
utorok 23.7.
30 °C