www.infoglobe.sk » Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak

Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Nie sú označené číslami, no pomocník šoféra si vás nájde a usadí – často aj na úkor miestnych, ale skutočne sa oplatí sadnúť si. Jazda býva chvíľami dosť desivá. V autobuse je výzdoba snáď ešte extrémnejšia, na obrazovke nad našimi hlavami vyhrávajú miestne hity, pomocník šoféra stojí vo dverách a za jazdy píska na okoloidúcich, či nechcú pristúpiť. Usadení cestujúci si pokojne celou cestu pofajčievajú. Pokiaľ sa niekto nevojde na sedadlá či sa všetkými možnými spôsobmi nenaskladá do malej uličky, tak vylezie po rebríku a sadne si na strechu. Väčšinou to na naše veľké prekvapenie čaká deti, ktoré s tým však nemajú najmenší problém. Jedná sa o naozaj veľmi autentický zážitok. Cesta trvá zhruba dve hodiny a je skutočne lacná.

Murni Expres, jeden z tých decentnejších

cesta v Murni Expres   výzdoba Murni Expres

Vystupujeme v meste Berastagi, ktoré leží pod aktívnymi sopkami Mount Sibayak a Mount Sinabung. Pred trekom sa ešte určite zastavte v meste na jedlo. Navštevujeme ešte miestne trhovisko, kde okrem ovocia, zeleniny, korenia či oblečenia predávajú aj domácich miláčikov.

príjazd do Berastagi   na tržnici v Berastagi

Ku vstupu do areálu sopky vás z mesta dovezie minibus, ktorý je na rozdiel od toho predošlého starý a hrdzavý. Za vstup zaplatíte 10 rupií a môžete vyraziť. Strážca bohužiaľ vôbec nevie anglicky, takže vám v ničom nemôže poradiť. Trasa však nie je vôbec zložitá a na vrchol sopky sa dá dostať prakticky aj bez mapy, stačí len pokračovať cestou hore. Určite je vhodné mať kvalitnejšiu obuv. Trasa síce začína na asfalte, avšak ten rýchlo prechádza do lesnej ílovitej cesty a potom sa mení na kamenitý sopečný povrch.

platenie vstupného do národného parku   cestou ku kráteru

Posledná erupcia tohoto stratovulkánu prebehla pred viac než storočím, geotermálna aktivita vo forme zapáchajúcich parných prieduchov a horúcich prameňov je však stále veľmi patrná. Vetracie otvory vytvárajú kryštalickú síru, ktorá sa v minulosti ťažila. Prúdenie sírnych plynov spôsobilo kyslé zafarbenie tunajšieho kráterového jazera. Podľa máp sa dá urobiť okruh cez sopku a nevracať sa rovnakou cestou, no druhá časť je tak zle priestupná, že sa nakoniec vraciame rovnakou trasou aj naspäť.

takmer pri kráteri   okolo kráteru

výpary   kráterové jazierko

Celá trasa je dlhá len asi šesť kilometrov, nejde o nič náročného, len terén je trochu horší. Vulkán za to ale rozhodne stojí. Celkový dojem však kazí neporiadok, kempujúci aj výletníci odhadzujú odpadky všade navôkol. To je ale bohužiaľ problém celej krajiny.

GPS: Berastagi 3°11'10.3"N 98°30'20.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, Sumatra: jazero Toba – najväčšie sopečné jazero na svete
Publikované: 16.11.2020
Obrovské kráterové jazero, najväčšie na svete, je vytvorené masívnou sopečnou erupciou, ktorá sa udiala pred viac než 100 000 rokmi. Sopka sa následne zrútila a počas ďalších pár rokov sa kráter naplnil vodou, a tak vzniklo najväčšie sopečné jazero sveta, jazero Toba. Uprostred jazera sa týči zelený ostrov Samosir, ktorého brehy sú obklopené vrcholkami hôr a lesmi.

Indonézia, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za jaštermi
Publikované: 27.7.2020
Vyraziť do Indonézie a vyhnúť sa masám turistov je dnes skoro nemožné. Väčšina turistov končí na ostrovoch Bali alebo Gili, niektorí z nich pokračujú ďalej na ostrov Lombok, Jávu alebo Sumatru. Radi by ste sa týmto miestam vyhli? Hľadáte väčšie dobrodružstvo? Potom sa vydajte ešte ďalej a objavte prírodné krásy ostrova Flores a jeho národný park Komodo.

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang
Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá
Publikované: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá veľa známych miest, ktoré by lákali k turizmu, návštevníkov viac priťahujú jeho krásne chrámy a malebná príroda. Keď však už na Bali priletíte, bola by škoda ich zo svojho itinerára úplne vynechať.

Indonézia, Bali – Kúzelné miesta
Publikované: 3.2.2020
Tento známy indonézsky ostrov býva často označovaný ako perla Indonézie, raj na zemi či miesto s magickou atmosférou. A to právom. Tunajšia príroda je úplne okúzľujúca. Bali je vyhľadávané najmä pre svoje ryžové terasy, ale ponúknuť toho môže omnoho viac. Poďme sa tam pozrieť.

Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte
Publikované: 27.1.2020
Bali je turisticky najzaujímavejší indonézsky ostrov s hlavným mestom Denpasar. Vzduch je pretkaný tunajším hinduizmom, ktorý sa od klasického hinduizmu odlišuje pridanými prvkami miestnej tradičnej viery. Čo sa rozhodne nedá Bali uprieť, je kúzelná príroda. Oboje na ostrov láka nielen množstvo turistov, ale prichádzajú sem tiež ľudia, ktorí hľadajú duchovnú obnovu, životný reštart alebo len poriadny odpočinok.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 24.9.2021
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž
Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa
Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X