www.infoglobe.sk » Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami

Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

katedrála Santiago

Mesto bolo založené v roku 1543, okrem zachovalých koloniálnych budov a starobylých kláštorov a chrámov sa môže pýšiť aj príjemným podnebím a výnimočnými výhľadmi na sopky Fuego a Acatenango.

Medzi hlavné turistické pamiatky patrí hlavné námestie (Parque Central), ktoré si zachováva rovnakú štruktúru už od koloniálneho obdobia. Nachádzajú sa tu lavičky a fontány a je ideálnym miestom na stretnutia s priateľmi a rodinou. Pri parku sa nachádza katedrála Santiago, ktorej výstavba začala v roku 1545, v roku 1773 ju však poničilo zemetrasenie. Z katedrály zostala len farnosť San José, ktorá slúži ako základňa pre guatemalské tradície, napr. procesie či krstiny. Z hlavnej časti katedrály zostali len zrúcaniny bez strechy.

Parque Central    Parque Central

Iglesia y Convento La Merced, nápadná žltá budova s bielym zdobením, ukazuje typický barokový štýl, ktorý prevládal v historických budovách vtedajšej doby. Veľkolepá fontána v konvente s priemerom 27 metrov v tvare lekna patrí k najväčším, ktoré v meste dodnes zostali.

Iglesia y Convento La Merced

K najznámejším pamiatkam mesta patrí aj oblúk Arco de Santa Catalina s vulkánom Agua v pozadí, ktorý bol postavený v roku 1694, aby mníškam z kláštora Santa Catalina umožnil prejsť ulicu bez povšimnutia. Veža s hodinami bola doplnená až v 19. storočí. Vulkán Agua dosahuje výšku 3766 m n. m. a je to symetrický kužeľ pokrytý vegetáciou až na vrchol. V známej histórii nebol aktívny, no stále sa nevie, či práve bahenné prúdy zo sopky napomohli spolu so zemetrasením v roku 1541 zničiť mesto.  

Arco de Santa Catalina

K ďalším pekným pamiatkam patria napr. Palacio de los Capitanes Generales, El Convento y Arco de Santa Catalina, Convento de Capuchinas alebo Antiguo Colegio de la Compañía de Jesús. Táto škola a jezuitský kláštor boli založené v roku 1626 a boli súčasťou tunajšej kultúry až do roku 1767, kedy bol rád vylúčený. O šesť rokov neskôr zničilo túto budovu zemetrasenie, dnes je z komplexu kultúrne centrum Centro de Formación de la Cooperación Española. Okrem pamiatok je mesto bohaté aj na remeselné výrobky – textílie, keramiku, striebro, zlato a tiež typické sladkosti a gastronómiu.

Antiguo Colegio de la Compañía de Jesús   ulička v meste

Pre panoramatický výhľad na celé mesto stojí za návštevu známa vyhliadka Cerro de la Cruz. Odtiaľ sa dá obdivovať krása koloniálneho mesta v údolí Panchoy a tiež vulkán Agua v pozadí. Kríž, ktorý sa tu nachádza, sem umiestnili v roku 1930. Je to príjemný park, kde sú lavičky, takže je ako stvorený pre záverečnú prechádzku a odpočinok v meste Antigua.

výhľad na mesto

GPS: 14°33'27.5"N 90°44'00.4"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán
Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Belize – Corozal, Altun Ha a Spanish Lookout
Publikované: 9.9.2019
Belize je na našej ceste Strednou Amerikou malý štát, ktorý je navyše pomerne drahý, takže ho skôr len tak prejdeme stopom, než aby sme sa zdržiavali pri Karibiku alebo nejakých turistických aktivitách. Za zmienku však rozhodne stoja tri miesta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C