www.infoglobe.sk » Egypt, Giftun – lodný výlet do egyptského raja a návšteva beduínskej dediny

Egypt, Giftun – lodný výlet do egyptského raja a návšteva beduínskej dediny

Publikované: 6.4.2020
Dnes sa spolu s nami vydáte nielen na výlet loďou, ale aj do púšte. Budeme sa plaviť na egyptský ostrovček Giftun, ktorý je známy pre svoje rozprávkové pláže. A potom vyrazíme za beduínmi.

Skoro ráno vyplávame menšou loďkou na niekoľko kilometrov dlhý ostrovček v Červenom mori. Giftun sa nachádza asi 2 km od Hurghady. Zastavujeme pri koralovom útese, môžeme tu šnorchlovať a pozorovať farebné rybky. Tunajší podmorský svet ponúka barakudy, picasso ryby, pomky cisárske, bodloky, ploskozubce, klipky, ohromné raje, korytnačky, delfíny ale aj žraloky. Náš sprievodca nám z mora vylovil rybu, ktorá sa nafukuje ako balón a má veľké bodliaky. Sám ju nazýva ako „balon fish“. Samozrejme sa jedná o ježíka hnedého.

koraly pri Giftune

Potom ale zakotvíme pri samotnom ostrove, ktorý sa právom prezýva egyptské Seychely. Pláže majú bielu farbu, nejedná sa však o piesok, ale o malé kúsočky mušlí a koralov. Na pláži Mahmya nás vábi priezračná voda, aby sme sa šli schladiť. Na ostrovčeku nič iného okrem barov nenájdete. Kedysi sa jednalo o vojenský priestor a dnes láka davy turistov. Niet divu, skutočne ide o malý raj na zemi, ktorý je ale dôležité chrániť. Ostrov aj okolité koraly sú teraz súčasťou národného parku.

Giftun   ježík hnedý

Okolo obeda sa presúvame späť na breh. Tam na nás už čaká džíp, ktorý nás odvezie smerom do púšte. Nasleduje cesta pustou púšťou a okolitými horami do beduínskej dediny, kde beduínky pečú placky a ponúkajú tradičné výrobky, napr. korenie a šperky. Aj my ochutnávame placky a kupujeme si menší suvenír. Všetky beduínky sú krásne oblečené, väčšina z nich má zahalenú tvár. Mladé dievča predvádza, ako tká koberec. Okolo poskakujú malé deti a muži odpočívajú pri vodnej fajke. S naším sprievodcom ideme po dedine a vysvetľuje nám, ako tu žijú miestni, kde čerpajú vodu a kde majú potraviny. Je tu len zopár chyží, kde bývajú beduíni. Záujemcovia sa môžu previesť na ťavách. Máme šťastie, naše ťavy sú menšieho vzrastu a nie sú tak špinavé ako tie, na ktorých sme sa mohli previesť v susednom Tunisku. Po večeri hrajú beduíni na hudobné nástroje, spievajú a hostí vyzývajú k tancu.

beduínska dedina

beduínka pripravuje placky   beduínky s deťmi

Deň sa s nami lúči a my môžeme pozorovať západ slnka v púšti. Mierime späť do civilizácie a cestou premýšľame, či by sme tiež mohli žiť bez vymožeností dnešnej doby.

GPS: 27°14'38.2"N 33°54'54.3"E

 

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Egypt, Luxor: Výlet za starodávnymi chrámami a hrobkami
Publikované: 30.3.2020
Dnes sa spolu vydáme na jeden z najobľúbenejších výletov v Egypte. Za jediný deň môžeme objaviť pradávne poklady egyptskej histórie. Pozrieme sa do slávneho Údolia kráľov, na Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut a chrámový komplex v Karnaku.

Egypt, Káhira: Návšteva hlavného mesta a pyramíd v Gíze
Publikované: 13.4.2020
Jeden z výletov, ktoré môžete počas pobytu v letovisku Hurghada absolvovať, je návšteva hlavného mesta Káhiry, Egyptského múzea, pyramíd v Gíze a sfingy.

Egypt, časť 1.: Krajina nevšedných zážitkov
Publikované: 24.5.2012
Egypt je veľmi zaujímavá severoafrická prímorská krajina, obklopujúca sa Stredozemným a Červeným morom, hlavne vtedy, keď ani neviete, že tam vycestujete. Jej história je neodmysliteľne spojená s legendami opradenou riekou Níl, ktorá ovládala náboženský, hospodársky aj spoločenský život už za čias starovekých Egypťanov.

Egypt, časť 4.: Chrámový komplex Karnak
Publikované: 14.6.2012
V predchádzajúcom článku o Egypte sme si porozprávali o miestach ako je Luxor, Údolie kráľov a Chrám Hatšepsut. Tento krát sa dočítate o chrámoch v Karnaku.


Súvisiaca fotogaléria

Egypt: Sharm el Sheikh – mesto plné života
Pomerne známe turistické letovisko sa nachádza na pobreží Červeného mora. Návštevníci si tu určit...

Egypt: Turistická miesta Luxor a Karnak
Návštevníci Egypta by si zaiste nemali nechať ujsť možnosť pozrieť staré mestá Luxor a Karnak vyž...

Egypt - Podmorský život
Predstavujeme unikátne fotografie podmorského života, aký je možno vidieť vo väčšine egyptských l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C