www.infoglobe.sk » ČR, Velké Popovice – malebný pivovar

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar

Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

Očarení prírodnou nádherou miestneho parku sa presúvame skrz hlavnú cestu k impozantným budovám pivovaru, ktorý už od 19. storočia vyrába legendárny Velkopopovický Kozel. Toto jedno z najobľúbenejších pív nielen v Česku, ale aj vo svete sa predáva v desiatkach krajín a patrí k najpredávanejším českým značkám.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

Blížiac sa k rozsiahlemu komplexu „pivovarníckych“ budov sme v ovzduší cítili vôňu sladu, čo spolu s prítomnosťou živých kozliatok a kozlov pred vstupnou bránou pivovaru vytváralo unikátnu atmosféru.

Velkopopovický pivovar (Kozel) - kozlovňa

Velkopopovický pivovar (Kozel) - kozliatkaVelkopopovický pivovar (Kozel) - info altánok

Príbeh pivovaru sa začal písať v roku 1871 vďaka významnému priemyselníkovi tej doby – barónovi Františkovi Ringhofferovi II. Avšak treba spomenúť, že dejiny varenia piva v obci siahajú až do 16. storočia. Napriek tomu, že barón vybudoval nádherné miesto pre výrobu lahodného zlatistého moku, žiaľ jeho ochutnávky sa už nedožil. Zomrel totiž rok pred tým, než bola v roku 1874 uvarená prvá várka popovického piva. Zaujímavosťou je, že vzniku pivovaru vo Velkých Popoviciach predchádzalo zrušenie starého pivovaru v neďalekom Štiříně, ako aj objavenie veľmi kvalitných a výdatných miestnych prameňov, ktoré sú nevyhnutnosťou pre výrobu piva.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

Postupom času sa zvyšovala produkcia piva a modernizovali sa aj technológie. Útlm vo výrobe nastal až v priebehu svetových vojen. Po nastolení mieru bol celý podnik znárodnený a potreboval k rozvoju viac zamestnancov. Tých „mužských“ však bolo málo, a tak vôbec ako prvý pivovar v krajine zamestnal ženy (1951). O približne desať rokov neskôr bol už pomer žien a mužov skoro vyrovnaný. V roku 1965, ako prvý na svete, začal Kozel rozvážať pivo v tankových nákladných vozoch a nie až tak dávno (2012) bolo plechovkové pivko v rámci reklamnej kampane v Rusku vypustené do vesmíru a padákom spustené na Zem. Tu však prezradíme, že plechovky boli prázdne. V súčasnosti pivovar vlastní akciová spoločnosť Plzenský Prazdroj patriaca paradoxne do japonskej pivovarníckej skupiny.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

Symbolom či maskotom piva, pivovaru a v podstate celých Velkých Popovic je kozel. Jeho počiatky siahajú do obdobia po 1. svetovej vojne, kedy rastúca konkurencia tlačila na odlíšenie sa na obchodnom trhu. Vtedajšiemu vyrábanému tmavému pivu miestni obyvatelia hovorili Kozel. V tom čase tadeto prechádzal kočovný francúzsky maliar, ktorého údajne dojala miestna pohostinnosť, a tak ako prejav vďaky vytvoril maľbu v podobe znaku (emblému) sympatického zvieraťa – Kozla. Táto symbolika bola upevnená v 30-tych rokoch, kedy bol do pivovaru donesený živý kozel. Tradícia sa ujala a stretnúť v Popoviciach kozla nie je ničím výnimočným dodnes. Väčšina z týchto „fešákov“ nesie pomenovanie Olda po prvom popovickom sládkovi Oldovi.

Velkopopovický pivovar (Kozel) - kozel Olda, (c) Pivovar Velké Popovice

Navnadení pútavou históriou vstupujeme do návštevníckeho centra, kde sa vydávame po stopách Kozla. Dozvedáme sa o histórií pivovaru, spoznávame výrobný proces podľa tradičných postupov starých viac než 140 rokov, navštevujeme súčasnú aj historickú varňu a nechávame si vyrozprávať osudy ľudí a ich remesiel, bez ktorých by sa príbeh velkopopovického piva nikdy neodohral.

Velkopopovický pivovar (Kozel) - pivovarský park

Velkopopovický pivovar (Kozel) Velkopopovický pivovar (Kozel)

V pivovarníckych pivniciach ochutnávame nefiltrované, nepasterizované a úplne najčerstvejšie pivo, pokračujeme ďalej 40 metrovým tunelom s pivovodom, ktorým sa dostávame do plničky fliaš a sudov. Samozrejme sezónne prehliadky ponúkajú aj ďalšie zaujímavosti, ktoré do detailov nechceme prezrádzať. Treba ich jednoducho zažiť!

Velkopopovický pivovar (Kozel) - obchodík so suvenírmi

V ponuke pivovaru sú aj zážitkové programy, ako napríklad škola čapovania, kde sa po boku majstrov pivovarníkov naučíte perfektne načapovať hladinku a zároveň aj to, ako spoznáte kvalitné pivo. Výstupom školy čapovania je certifikát o jej absolvovaní. Pokiaľ sa radíte k pivným gurmánom, môžete sa vydať na tzv. Kozlovu výpravu, ktorá kombinuje prehliadku pivovaru so školou čapovania a posedením vo Velkopopovickej kozlovni. Výber je na vás. Súčasťou návštevníckeho centra je aj obchodík so suvenírmi s pivnou tematikou, a ako inak s pivom.    

Velkopopovický pivovar (Kozel) - prehliadka, (c) Pivovar Velké Popovice

Velkopopovický pivovar (Kozel) - škola čapovania, (c) Pivovar Velké PopoviceVelkopopovický pivovar (Kozel) - škola čapovania, (c) Pivovar Velké Popovice

Či už máte radi svetlé, tmavé alebo rezané pivo, určite ho pite s rozumom. Všetkého veľa škodí, no prechádzka pivovarom je naopak zdraviu veľmi prospešná. Preto ju vrelo odporúčame a pokiaľ nám do 10. septembra 2019 pošlete na 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx správu „pivko Kozel“ budete zaradení do žrebovania o voľné vstupenky na prehliadku.

Velkopopovický pivovar (Kozel) - Návštevnícke centrum

Návšteva miestneho pivovaru bola pre nás tou povestnou čerešničkou na torte. Čarokrásna obec Velké Popovice nám ponúkla celodenný výlet po úchvatný zákutiach, vzácnych pamiatkach či atrakciách, na ktorý budeme ešte dlho a radi spomínať.

Velkopopovický pivovar (Kozel)

GPS: 49°55'25.3"N 14°38'08.5"E

Text: PR, Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Pivovar Velké PopoviceDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR: vyhliadka Máj alebo jedno z instagramových miest
Publikované: 19.9.2019
Miesto, ktoré je obľúbené nielen pre krásny výhľad, spadá do škatuľky miest „výlety okolo Prahy“. Pokiaľ ste trošku „instafriendly“, isto ste práve vyhliadku Máj videli u mnohých užívateľov. Jedná sa o jedno z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest, väčšinou sem ľudia jazdia v lete, ale na jeseň je to tu krásne farebné a v zime je tu tiež pekne, len pozor na pošmyknutie.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pre celú rodinu
Publikované: 15.9.2019
Stredočeský kraj oplýva množstvom zaujímavých a krásnych miest. Jedným z nich je aj obec Soběhrdy, kde vyrástol unikátny rodinný park so zvieracími obyvateľmi a atrakciami, ktoré sa len tak nevidia.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.

ČR, Výlet k rieke Sázava alebo vodnícke prechádzky
Publikované: 8.9.2019
Počas našej návštevy Českej republiky sme sa vydali aj k rieke Sázava, ktorá je považovaná za tzv. Zlatú rieku. K tomuto pomenovaniu prispela nielen farba tečúcej vody, ale aj fakt súvisiaci s dolovaním zlata v meste Jílové pri Prahe.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO
Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky
Malý, ale útulný zámok Berchtold stojí v obci Kunice – Vidovice, vzdialenej od Prahy asi 25 kilom...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:Hedviga
dnes:
štvrtok 17.10.
16 °C
zajtra:
piatok 18.10.
13 °C