www.infoglobe.sk » ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek

ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek

Publikované: 30.5.2019
Máte radi film Slavnosti sněženek, ste fanúšikom spisovateľa Bohumila Hrabala alebo si len chcete urobiť peknú prechádzku Polabím? Tak práve pre vás je určená táto trasa. Po ceste, ktorá je lemovaná trinástimi náučnými tabuľami, sa dozviete niečo zo života spisovateľa Bohumila Hrabala, o Slávnostiach snežienok alebo o lese a živote v ňom. Kersko sa nachádza v stredných Čechách asi 9 km od mesta Nymburk.

Môžete sa sem vybrať autom a zaparkovať pri Hájenke alebo pri hlavnej ceste za obcou Velenka. Samozrejme sa sem dá dostať aj autobusom.

Vyrážame od legendárnej reštaurácie Hájenka, kde sa odohrávalo mnoho scén z filmu. Momentálne je v rekonštrukcii, ale už od 10. júna si tu môžete vychutnávať kančie mäsko so šípkovou omáčkou a s kapustou. O kúsok ďalej odporúčame navštíviť Lesný ateliér Kuba, kde nájdete keramickú dielňu, malú galériu pre autorské výstavy a predajňu s výrobkami z prírodných materiálov. Za tenisovými kurtmi narazíme na Svätojozefský minerálny prameň, ktorý bol vyhĺbený v roku 1934, ale jeho dnešná podoba pochádza z roku 1985, kedy bol navŕtaný až do hĺbky 81 metrov. Medzi miestnymi sa táto minerálna voda nazýva „Kerka“.

Hájenka

drevené mačky

Za ním zahnete doľava z hlavnej cesty, až dôjdete na Slatinnú lúku. Je to národná prírodná pamiatka, ktorá je jedinou lokalitou v ČR, kde sa vyskytuje Ľanolistník bezlistenný a je jedným z troch miest výskytu mečíka bahenného. Potom dôjdete k Hrabalovej zastávke a dreveným mačkám. Pán Hrabal bol obrovským milovníkom mačiek, ktoré nazýval kočenky a v starobe ho cesta autobusom za nimi držala pri živote. Mačky na neho čakali na zastávke a sprevádzali ho až do chaty, ktorá je neďaleko. Potom prídeme k domu, kde býval vo filme Rudolf Hrušínský s manželkou a dcérou, ktoré ho neustále sekírovali a pokrikovali na neho dedku. Dcéra pána Franca, ktorý v dome býval, spomína, že jej otec pánovi Hrušínskému na natáčanie požičal svoje modráky, obnosený mastný klobúk a gumáky. V priebehu piatich minút vyzeral ako jej otec a nemohla ich od seba rozoznať. Taký fenomenálny herec to bol.

Hrabalova chata   dom pána Franca

Ďalšou zastávkou bude menhir neďaleko Labe a potom sa už budete pomaly stáčať späť k Hájenke. Po ceste ešte môžete zabočiť k borovici Krásna Pepina alebo pokračovať ku Kerským rybníčkom, kde sa vyskytuje jedna z najvýznamnejších populácií Mloka hrebenatého v stredných Čechách, až do obce Třebestovice.

Lesný ateliér Kuba   Svätojozefský prameň

Cesta vedie po rovine, nie je náročná, zvládnu ju aj deti a dôchodcovia. Lemujú ju borovice a dýchne tu na vás typická polabská atmosféra. Po ceste sa môžete najesť a osviežiť v reštaurácii U Prameňa, ktorá sa nachádza pri Svätojozefskom prameni. Potom už možnosť občerstvenia nebude, preto odporúčam pribaliť si niečo pod zub so sebou.

GPS: 50°09'15.7"N 14°54'34.2"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO
Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

ČR, Kutná Hora – krásna v lete, božská na jeseň
Publikované: 10.10.2019
Kutná Hora patrí medzi najpôvabnejšie mestá Českej republiky. Ešte než sa vydáte do presláveného historického centra, určite sa zastavte v štvrti Sedlec, kde sa nachádza kostnica a kostol Nanebovzatia Panny Márie a svätého Jána Krstiteľa. Kostnica je vyzdobená takmer výhradne ľudskými kosťami. Ide o pozostatky morových epidémií a husitských vojen. Potom už môžete zamieriť do samotného centra Kutnej Hory. Začnite napríklad Vlašským dvorom.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického
Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora – chrám svätej Barbory
V Čechách je len málo katedrál, ktoré môžu konkurovať tej pražskej, kutnohorská je však jednou z ...

ČR, Kutná Hora: mesto striebra
Kutná Hora, ktorej historické jadro je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C