www.infoglobe.sk » Masarykov prameň v Štiavnických vrchoch

Masarykov prameň v Štiavnických vrchoch

Publikované: 30.9.2010
O Masarykovej studničke v Štiavnických vrchoch sa dlhé roky nikde nepísalo, neuvádzala sa na turistických mapách, aj leží mimo značených turistických trás. Obnovy sa dočkala až na jeseň 2006.

Podľa dostupných informácií sú na území Českej republiky známe dva pramene spojené s menom prvého československého prezidenta – jeden pri Zastávke u Brna, druhý pri Hořiciach v Podkrkonoší. O Masarykovom prameni na Slovensku sa iba tu a tam objaví zmienka bez bližšieho spresnenia.

Masarykov pramen

Keď Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) – už ako 73-ročný prezident – cestoval v roku 1923 po strednom Slovensku, zastavil sa aj v Banskej Štiavnici. Cestou pre neho hostitelia pripravili krátke oddychové zastavenie s občerstvením na čistinke nad potokom Jasenica pri malom lesnom prameni. Na pamiatku tejto udalosti miestni obyvatelia následne studničku osadili pamätnou kamennou doskou, ktorá mala túto vzácnu návštevu pripomínať.

Stiavnicke vrchy

Roky však plynuli a na prameň sa postupne zabudlo, podobne ako sa malo zabudnúť na osobnosť prvého československého prezidenta. Aj preto by ste tento prameň zbytočne hľadali na niektorej povojnovej turistickej mape. Zásluhu na jeho znovuzrodení má pražská výtvarníčka žijúca v Bratislave Eva Bachratá s manželom, ktorí Štiavnické vrchy veľmi dobre poznajú a ktorí začali pátrať nielen v starých mapách, ale priamo na mieste sa pýtali miestnych pamätníkov. Nakoniec ich jeden lesník zaviedol až k prameňu, pri ktorom našli aj zvyšky pôvodnej pamätnej dosky.Stiavnicke vrchy Lesná správa v Banskej Belej studničku začiatkom jesene 2006 opravila a spolu s vedením obce a za prítomnosti zástupcu českého veľvyslanectva v Bratislave ju slávnostne sprístupnili 7. októbra 2006 (priložené fotografie sú z tohto dňa).Stiavnicke vrchy

Nájsť Masarykov prameň v horách Štiavnických vrchov pod vrcholom Biely kameň (608 m n.m.) nie je vôbec jednoduché. Prístup od údolnej cesty je asi štyri kilometre za obcou Banská Belá v smere na Kozelník, kde treba na vhodnom mieste odbočiť doprava na poľnú a neskôr lesnú cestu cez riečku Jasenica a popod železničnú trať hore pozdĺž bystriny až k jej premosteniu.Stiavnicke vrchy Cez to prejdeme na ľavý svah a stúpame ďalej na planinu, ktorú treba prejsť vyšliapaným chodníkom naprieč hore a ďalej cez menšiu čistinku okolo kŕmidla prejdeme do vysokého listnantého lesa. Hneď v prvej úžľabine zostupujeme cestou, výrazne rozrytou vlečením dreva, kým po pravej strane neuvidíme nové kamenné obloženie studničky.

Druhá náročnejšia možnosť je vydať sa od železničnej zastávky Banská Belá (prípadne už z Banskej Štiavnice) po žltej turistickej značke smerom na sedlo Dubinky, prípadne ešte ďalej po modrej k osade Dolinka a z niektorej tejto značenej trasy zísť dole k železničnej trati. Nakoľko však studnička nie je zakreslená v doterajších mapách, jej vyhľadanie z tejto strany bude zrejme viac dielom šťastia a náhody.

Stiavnicke vrchyStiavnicke vrchy


Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Brno
Publikované: 27.9.2007
Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike a je správnym strediskom Juhomoravského kraja. Leží na sútoku riek Svratky a Svitavy. V Brne je mnoho lesov. Je významným centrom vzdelávania a miestom mnohých historických pamiatok. Prvá písomná zmienka sa datuje k 10. 7. 1091 v Kosmovej kronike.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

Banská Belá
Publikované: 26.8.2010
Obec Banská Belá sa rozkladá vo Štiavnickom pohorí, 5 km od Banskej Štiavnice. Banská Belá je známa svojou baníckou tradíciou a obľúbená pre rozmanitú okolitú prírodu.

Prvý prezident je znovu v Bratislave
Publikované: 25.10.2010
Na nábreží Dunaja v Bratislave inštalovali sochu prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Slávnostne bude odhalená pri príležitosti 92. výročia vzniku Československa vo štvrtok 28. októbra 2010.

Banská Štiavnica: Mestský múr je pýchou mesta
Publikované: 12.4.2011
Banská Štiavnica patrí k najkrajším a historicky najzaujímavejším mestám Slovenska. Ešte v roku 1993 bolo jej historické jadro spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav