www.infoglobe.sk » Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz

Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

HevizNa prvý pohľad mestečko každého návštevníka prekvapí typickou pokojnou kúpeľnou atmosférou, kde vládne pohoda a oddych uprostred množstva zelene. Centrum mestečka okolo kúpeľného parku s jazerom postupne obsadili hotely a apartmánové novostavby, väčšia časť radovej zástavby v štýle minulých stáročí aj moderných víl je dnes prebudovaná na penzióny. Aj tam sa však prejavili ostatné roky krízy a okrem ponuky na ubytovanie často na stavbách visí strohý plagát so slovíčkom „éladó“ (na predaj).

Heviz

Unikátom kúpeľov Hévíz je chránené prírodné rašelinové jazierko (Hévízi-tó) s termálnou vodou, ktorej teplota sa po celý rok pohybuje okolo 30° C. Údajne ide o jediné jazero tohto druhu na svete, v ktorom sa dá kúpať. Zaujímavosťou je, že hlavná časť termálneho kúpaliska s typickými vežičkami je vybudovaná na pilótach, takže do vody s množstvom tmavozelených listov lekna s bielo-fialovými kvetmi na hladine sa môže pohodlne vstúpiť až v strede jazera. Hĺbka jazera dosahuje vyše 30 metrov s hrubou vrstvou rašeliny a podvodnými prúdmi pod hladinou, ktoré vyvoláva stála výmena horkej vody zo dna a ochladenej na povrchu. Termálny prameň je tak výdatný, že voda v celom jazere s plochou takmer päť hektárov sa údajne vymení približne každých jeden a pol dňa.

HevizHeviz

Mierne rádioaktívna voda s vysokým obsahom minerálov, síry, jódu a ďalších účinných látok pomáha liečiť pohybové a reumatické choroby, ako aj množstvo iných zdravotných ťažkostí. Účinné sú aj rašelinové zábaly a pitná kúra sa používa na liečenie tráviaceho traktu. Na strane druhej však môže vyvolať problémy u ľudí s oslabeným srdcom, epileptickými záchvatmi, otvorenými ranami a ďalšími kontraindikáciami.

HevizHeviz

HevizHoci osídlenie v okolí jazera je doložené až do rímskych čias, tradícia kúpeľov siaha do 17. storočia. Na okraji hlavnej parkovej promenády s platanovou alejou a kvetinovými záhonmi, ktorá nesie meno Dr. Vilmosa Schulhofa, stoja citlivo zrekonštruované staršie kúpeľné domy. V parku si najlepšie uvedomíte celkovú mikroklímu v kúpeľnom údolí, ovplyvnenú teplými výparmi z jazera a množstvom zelene.Heviz

Z ďalších turistických pamätihodností mestečka stoja za spomenutie napríklad vykopávky rímskej vily na konci ulice Attila út. Ešte o kúsok ďalej sa začína štvrť Egrégy, v turistických mapách býva označená nemeckým názvom Weinberg. Na svahu kopca sa rozkladajú vinohrady, pri ktorých v ostatných desaťročiach vyrástla ulička vínnych pivníc, krčmičiek a penziónov, kde až do neskorej noci núkajú domáce produkty od vín (ochutnali sme skvelé z miestnej odrody s tajuplným názvom Cserszegi Füszeres) a pálenky, cez klobásy a iné mäsové špeciality až po rozličné ľudové remeselné výrobky a suveníry.Heviz Egregy

Kto by sa chcel očistiť od všetkých lákavých telesných požitkov trochou duchovného rozjímania, môže po svahu Weinbergu vyjsť vyššie na starý cintorín s romantickým neskororománskym kostolíkom z 13. storočia, ktorý takisto býva otvorený do neskorých večerných hodín. K atrakciám tejto štvrti patrí aj zachovaný hrob rímskeho vojaka, ktorý tam vykopali pri zemných prácach v prvej polovici 20. storočia a uchovali ho za presklenou mrežou.Heviz Egregy

Hévíz sme navštívili posledný aprílový víkend, kedy tam práve otvárali letnú sezónu. Podvečerný kultúrny program v centre mesta a v okolí kúpeľného parku sa niesol v štýle retro, a nostalgickú atmosféru predchádzajúcich stáročí ešte umocňovali dlhé róby dám a elegantné uniformy pánov.Heviz

Priatelia, ktorí nás do Hévízu pozvali, vybrali – na základe veľmi dobrých hodnotení na internete – jeden zo štýlových penziónov s názvom Kaktusz Villa, čo aj potvrdzovala výzdoba balkónov. Podľa vyjadrenia majiteľa v minulosti v kúpeľoch okrem domácich prevažovala nemecká klientela, v ostatnom čase začínajú najmä hotely obsadzovať hostia z rusky hovoriacich a z ázijských krajín. Do jeho penziónu najčastejšie chodia Rakúšania, ale začínajú prichádzať aj Česi a Slováci, ktorí podľa jeho slov Hévíz ešte len objavujú a najčastejšie volia práve penzióny s ich rodinnou atmosférou.Pečené morčacie stehno na duliach

Komfort na úrovni hotela vyššej triedy (napr. klimatizované izby) totiž poskytujú oveľa lacnejšie (nocľah od 9 € za osobu) a navyše vedia poskytnúť celý rad doplnkových služieb, ako je napríklad posedenie pri záhradnom grile alebo zapožičanie bicyklov. Mimochodom, okolie Hevízu a celého Balatonu je popretkávané sieťou cyklistických chodníkov po zaujímavých historických a Hevizprírodných lokalitách.

Z nadštandardnej ponuky Kaktusz Villa sme osobitne ocenili prepravu po meste malým elektrickým vozidlom, známym skôr z golfových ihrísk, ktoré nás spoľahlivo zaviezlo až na trochu strmý Weinberg. Hoci po mestečku jazdí aj turistický „vláčik“, podľa reakcie okoloidúcich takýto „caddie“ tam zrejme nepatrí k bežným turistickým radovánkam (iný sme v meste ani nevideli). Ďalšou výhodou penziónu Kaktusz Villa je možnosť navštíviť wellness vo štvorhviezdičkovom hoteli NaturMed Carbona na tej istej ulici. Majitelia penziónu totiž pre hotel zabezpečujú aranžérsku výzdobu, a tak majú zvýhodnený vstup aj pre svojich hostí.

Heviz

Priamo v hotelovom komplexe sa nachádza klasický krytý plavecký bazén so saunami a bazénikom s podvodnými tryskami v rôznej výške - na horkú masáž (teplota vody je asi 36°C) rôznych častí tela. Ďalší „sedací“ bazén s vodou teplou 30° C je pod šírym nebom a do neskorého večera v ňom bolo veľmi príjemne.

Text a foto: Jiří Výborný

Titulné foto: Hungarian National Tourist OfficeDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani
Publikované: 2.7.2012
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Turizmus bez hraníc spája severné Maďarsko a Spiš
Publikované: 7.8.2010
Košický samosprávny kraj a maďarská župa Borsod–Abaúj–Zemplén rozbehli projekt cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu pod názvom Turizmus bez hraníc.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc - Gotická cesta
Publikované: 4.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Gotická cesta.

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika
Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

Maďarsko: Kráľovské mesto Székesfehérvár
Publikované: 18.7.2011
Približne stotisícové mesto na ceste smerom k Balatonu má v maďarských dejinách výsadné postavenie ako miesto korunovácií uhorských kráľov. S jeho modernou súčasnosťou sú zasa spojené známe značky Videoton alebo Ikarus.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Maďarsko, Hévíz: termálne jazero a kúpele Hévíz
Na severozápadnom brehu Balatonu leží mestečko Hévíz, ktoré je známe po celom svete vďaka jazeru ...

Maďarsko, Sümeg: stredoveký hrad
Zrúcanina stredovekej pevnosti na vápencovej skale sa vryla snáď do všetkých znakov mesta Sümeg, ...


Súvisiace video

Maďarsko, Eger – mesto baroka, termálnych kúpeľov a vína
Maďarské mestečko Eger je známe mestským hradom, termálnymi kúpeľmi, barokovou architektúrou a na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C