www.infoglobe.sk » Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika

Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

OstrihomTotiž hneď na druhej strane Dunaja sa nachádza Štúrovo. Obe mestá spája známy most Márie Valérie, ktorý bol v minulosti zničený, preto spojenie medzi mestami umožňovala iba lodná doprava. Až v roku 2001 sa jeho obnovením prispelo k zefektívneniu prechodov z Maďarska na Slovensko, a to buď dopravným prostriedkom alebo peši.

Ostrihom

Kráľovské mestoOstrihom

V Ostrihome sa narodil prvý maďarský kráľ Štefan. Bol to práve on, ktorý tu založil arcibiskupstvo a dal postaviť dnes známu baziliku. Nachádza sa na Hradnom vrchu na mieste, kde v tom čase stál iný kostol. Jej interiér charakterizuje aj renesančná kaplnka, ktorá je takisto využívaná na bohoslužby. Vzácna je olejomaľba nachádzajúca sa nad oltárom. OstrihomPri návšteve chrámu netreba zabudnúť ani na podzemné krypty s pozostatkami biskupov a cirkevných hodnostárov. Po absolvovaní prehliadky kostola je dobré vystúpiť na jeho kupolu, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad na samotné mesto i okolie.

Pri prehliadke celého komplexu baziliky určite natrafíte aj na obrovskú sochu sv. Štefana. Tá znázorňuje jeho korunováciu ostrihomským arcibiskupom Dominikom. Titul kráľovské mesto si Ostrihom zachovalo až do polovice 13. storočia, kedy sa vtedajší kráľ Béla IV. rozhodol preniesť svoje sídlo do Budy.

Ostrihom

Ďalšie zaujímavosti

OstrihomOstrihom je mesto množstva kostolov. Nachádzajú sa tu katolícke chrámy, v ktorých každý človek, turista či miestny, nachádza pokoj a priestor pre kontempláciu, ako aj únik zo všedného životného ruchu. Je len na vás, či navštívite farský Kostol sv. Petra a Pavla, Kostol sv. Anny postavený v klasicistickom štýle, františkánsky kostol bohatý na barokovú výzdobu či iné z ostatných vzácnych chrámov.Ostrihom

Vedeli ste, že v Ostrihome môžete nájsť aj svetoznáme Kresťanské múzeum? Disponuje bohatými a vzácnymi dielami z oblasti maliarstva a sochárstva, nájsť tu môžete takisto gotické oltáre, gobelíny či hodnotný porcelán. Okolo 250 000 zväzkov kníh a kódexov sa nachádza v Arcibiskupskej knižnici, ktorá je považovaná za jednu z najbohatších knižníc v Maďarsku.Ostrihom

Centrum Ostrihomu tvorí množstvo budov v barokovom, rokokovom a klasicistickom štýle. Pokojnú atmosféru mesta dotvárajú obchodíky na maličkom námestí, spolu so sviežou fontánou. K atraktivite mesta prispievajú aj termálne kúpele v blízkosti jeho centra.

Pre tunajšiu výrobu automobilov Suzuki má dnes Ostrihom dôležité zastúpenie v priemysle. Od čias minulých až po dnešok však naďalej ostáva predovšetkým hlavným sídlom katolíckej cirkvi v Maďarsku.

Ostrihom

Text a foto: Karin BogschováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Turizmus bez hraníc spája severné Maďarsko a Spiš
Publikované: 7.8.2010
Košický samosprávny kraj a maďarská župa Borsod–Abaúj–Zemplén rozbehli projekt cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu pod názvom Turizmus bez hraníc.

Maďarsko: Kráľovské mesto Székesfehérvár
Publikované: 18.7.2011
Približne stotisícové mesto na ceste smerom k Balatonu má v maďarských dejinách výsadné postavenie ako miesto korunovácií uhorských kráľov. S jeho modernou súčasnosťou sú zasa spojené známe značky Videoton alebo Ikarus.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C