www.infoglobe.sk » Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika

Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

OstrihomTotiž hneď na druhej strane Dunaja sa nachádza Štúrovo. Obe mestá spája známy most Márie Valérie, ktorý bol v minulosti zničený, preto spojenie medzi mestami umožňovala iba lodná doprava. Až v roku 2001 sa jeho obnovením prispelo k zefektívneniu prechodov z Maďarska na Slovensko, a to buď dopravným prostriedkom alebo peši.

Ostrihom

Kráľovské mestoOstrihom

V Ostrihome sa narodil prvý maďarský kráľ Štefan. Bol to práve on, ktorý tu založil arcibiskupstvo a dal postaviť dnes známu baziliku. Nachádza sa na Hradnom vrchu na mieste, kde v tom čase stál iný kostol. Jej interiér charakterizuje aj renesančná kaplnka, ktorá je takisto využívaná na bohoslužby. Vzácna je olejomaľba nachádzajúca sa nad oltárom. OstrihomPri návšteve chrámu netreba zabudnúť ani na podzemné krypty s pozostatkami biskupov a cirkevných hodnostárov. Po absolvovaní prehliadky kostola je dobré vystúpiť na jeho kupolu, odkiaľ sa naskytá krásny výhľad na samotné mesto i okolie.

Pri prehliadke celého komplexu baziliky určite natrafíte aj na obrovskú sochu sv. Štefana. Tá znázorňuje jeho korunováciu ostrihomským arcibiskupom Dominikom. Titul kráľovské mesto si Ostrihom zachovalo až do polovice 13. storočia, kedy sa vtedajší kráľ Béla IV. rozhodol preniesť svoje sídlo do Budy.

Ostrihom

Ďalšie zaujímavosti

OstrihomOstrihom je mesto množstva kostolov. Nachádzajú sa tu katolícke chrámy, v ktorých každý človek, turista či miestny, nachádza pokoj a priestor pre kontempláciu, ako aj únik zo všedného životného ruchu. Je len na vás, či navštívite farský Kostol sv. Petra a Pavla, Kostol sv. Anny postavený v klasicistickom štýle, františkánsky kostol bohatý na barokovú výzdobu či iné z ostatných vzácnych chrámov.Ostrihom

Vedeli ste, že v Ostrihome môžete nájsť aj svetoznáme Kresťanské múzeum? Disponuje bohatými a vzácnymi dielami z oblasti maliarstva a sochárstva, nájsť tu môžete takisto gotické oltáre, gobelíny či hodnotný porcelán. Okolo 250 000 zväzkov kníh a kódexov sa nachádza v Arcibiskupskej knižnici, ktorá je považovaná za jednu z najbohatších knižníc v Maďarsku.Ostrihom

Centrum Ostrihomu tvorí množstvo budov v barokovom, rokokovom a klasicistickom štýle. Pokojnú atmosféru mesta dotvárajú obchodíky na maličkom námestí, spolu so sviežou fontánou. K atraktivite mesta prispievajú aj termálne kúpele v blízkosti jeho centra.

Pre tunajšiu výrobu automobilov Suzuki má dnes Ostrihom dôležité zastúpenie v priemysle. Od čias minulých až po dnešok však naďalej ostáva predovšetkým hlavným sídlom katolíckej cirkvi v Maďarsku.

Ostrihom

Text a foto: Karin BogschováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Turizmus bez hraníc spája severné Maďarsko a Spiš
Publikované: 7.8.2010
Košický samosprávny kraj a maďarská župa Borsod–Abaúj–Zemplén rozbehli projekt cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu pod názvom Turizmus bez hraníc.

Maďarsko: Kráľovské mesto Székesfehérvár
Publikované: 18.7.2011
Približne stotisícové mesto na ceste smerom k Balatonu má v maďarských dejinách výsadné postavenie ako miesto korunovácií uhorských kráľov. S jeho modernou súčasnosťou sú zasa spojené známe značky Videoton alebo Ikarus.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X