www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Česká republika - všeobecné informácie

 

Oficiálny názov : Česká republika
Hlavné mesto: Praha
Rozloha: 78866 km2
Počet obyvateľov: 10 246 178 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: Čeština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: rímskokatolícke, cirkev československá husitská

 

Geografia

Česká republika leží na severnej pologuli približne v strede európskeho svetadielu. Bezprostrednými susedmi sú Nemecko (na západe), Poľsko (na severe), Slovensko (na východe, s ním do roku 1992 zdieľala spoločný štátny útvar Československo) a Rakúsko (na juhu).

Česká republika nemá prístup k moru. Územím však prechádza hlavné rozvodie oddeľujúce povodie Severného, Baltského a Čierneho mora. Najbližšími moriami sú Baltské a Stredozemné more, ktoré je obľúbenou destináciou českých turistov. Hlavné riečne osy tvorí v Čechách Labe (370 km) s Vltavou (433 km), na Morave rieka Morava (246 km) s Dyjí (306 km) a v Sliezsku Odra (135 km) s Opavou (131 km).

Z fyzicko-geografického hľadiska leží ČR na rozhraní dvoch rôznych horských sústav. Západnú a strednú časť ČR vyplňuje Česká vysočina, majúca prevažne pahorkatinový a stredohorný ráz (Šumava, Český les, Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky). Do východnej časti štátu zasahujú Západne Karpaty (Beskydy).

 

Súžitie s prírodou

Českú prírodu tvorí príjemné spojenie hôr, vodných plôch, lúk i lesov. Striedanie ročných období na rôznych biologických typoch pritom vytvára jedinečné prostredie pre rôznorodé trávenie voľného času, relax, šport, ale i poľnohospodársku činnosť, ktorá sa usiluje o minimálne zaťaženie životného prostredia. Vízia Českej republiky pomáha udržať správny smer k zachovaniu a rozvoju prírodného bohatstva.

 

Podnebie

Česká republika je vnútrozemský štát, ktorý leží v miernych zemepisných šírkach severnej pologule. Podnebie ČR tak možno označiť ako mierne, avšak zároveň veľmi rozmanité v závislosti od miesta či ročného obdobia. Podnebie rôznych oblastí ČR sa navzájom výrazne líši, hlavným zdrojom týchto rozdielov je nadmorská výška. Všeobecne vzaté, smerom hore klesajú priemerné teploty vzduchu a naopak pribúdajú zrážky. Svoju rolu zohráva i rada ďalších faktorov - hraničné pohoria napríklad výrazne ovplyvňuje prízemné prúdenie vzduchu a rozloženie zrážok.

Priemerná teplota vzduchu je silne závislá na nadmorskej výške. Zatiaľ čo na najvyššej hore ČR Sněžke (1602 m) dosahuje len 0,4 °C, v nížinách juhovýchodnej Moravy dosahuje takmer 10 °C. Najvyššie priemerné teploty vzduchu vykazuje i Praha, kde k otepleniu prispieva vplyv mestského prostredia - tzv. „tepelného ostrova“.

Tiež ročné sumy zrážok významne súvisia s nadmorskou výškou. Najdaždivejšie miesta v ČR tak musíme hľadať v najvyšších pohoriach s prudkými svahmi smerom na k severozápadu. Ročné úhrny zrážok tu presahujú 1200 mm. Naopak najsuchšou oblasťou ČR je okrem najnižšie položenej juhovýchodnej Moravy i severozápad Čiech, ktorý je z tohto smeru zatienený pohorím Krušné hory.

 

Zdravie

K modernej európskej krajine patrí tiež kvalitná zdravotná starostlivosť. Ta je v Českej republike organizovaná prostredníctvom rady klasických, ale tiež špecializovaných lekárskych zariadení, v ktorých je prevádzkovaná lekárska činnosť od povinného očkovania, až po náročné operácie a výskum. Vízia Českej republiky v tejto oblasti je sústredená na prevenciu a udržanie vysokého štandardu verejnej starostlivosti o zdravie.

 

Doprava

Dopravná sieť v ČR je veľmi hustá. V rámci EU drží Česká republika dokonca prvenstvo v hustote železničnej siete, ktorá predstavuje 120 km na tisíc kilometrov štvorcových územia. Okrem vlaku však ide pre cestovanie v Českej republike využiť tiež mnoho ďalších typov dopravy - osobný automobil, autobus, električku, trolejbus, lietadlo, bicykel, či napríklad loď.

 

Média

V Českej republike sa stretnete s jednou verejnoprávnou televíziou a jedným rádiom, vedľa ktorých však úspešne pôsobia televízie, rozhlasové stanice, noviny i časopisy na komerčnej báze, avšak takmer vždy so snahou o objektivitu a vyváženosť. Televízie v Českej republike vytvárajú diela vlastnej produkcie, medzi ktoré patria hlavne seriály, filmy a dokumentárne programy vysokej úrovne.

 

Zdroj: oficiálny web ČR

späť

Lokácia:

Česká republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Drahoslava
dnes:
štvrtok 9.7.
26 °C
zajtra:
piatok 10.7.
29 °C