www.infoglobe.sk » Odporúčania turistom

Odporúčania turistom

Odporučenia turistom cestujúcim do Českej republiky

 

Pamiatky UNESCO

 

ČESKÝ KRUMLOV

Hrádok z polovice 13. storočia bol postupne rozširovaný. Teraz je to veľký zámok
s historickým divadlom, maškarným sálom z roku 1748. Nachádza sa tu tiež zbierka gobelínov a jazdiareň.

 

HOLAŠOVICE

Dedina je perlou juhočeského tzv. selského baroka. Názov "Holašovice" je odvodený od Holasa - rytiera či zemana, ktorého ľud sa tu v 1. polovici 13. storočia usídlil. Dedina bola v rokoch 1292-1848 v držaní cisterciánskeho kláštora vo Vyššom Brode. Každá sedliacka usadlosť nesie osobitné označenie po dávnom majiteľovi. Základnú historickú časť dediny predstavuje náves so zvyškom pôvodného rybníčku a asi 22 zachovalých statkov.

 

KROMĚŘÍŽ


Arcibiskupský zámok - pôvodne gotický hrad, prestavaný na renesančný zámok
a v 17. storočí upravený na barokový palác. Od 14. storočia až do roku 1949 bol sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. V zámku nájdeme mimoriadne zachovalé interiéry.
Ďalším skvostom Kroměřížu sú rozsiahle štýlové záhrady - Podzámecká a Květná, ktoré predstavujú jednu z najvýznamnejších pamiatok historickej parkovej architektúry
v Českej republike i v Európe. Na zoznam svetového kultúrneho dedičstva boli Kroměřížske pamiatky zaradené v roku 1998 ako obraz dobre zachovalého príkladu európskej barokovej šľachtickej rezidencie a záhrad.

 

KUTNÁ HORA


Kráľovské mesto. Najväčšou pamätihodnosťou je gotický kostol sv. Jakuba z rokov
1330-1420, upravený v 17. storočí. Hodnotné zariadenie. Vlašský Dvor - kráľovská mincovňa a sídlo klenotov českej gotiky, chrám sv. Barbory, stavaný od 14. do 16. storočia.

 

LEDNICE

Novogotický zámok zo 17. storočia. Zachovalá baroková jazdiareň, preslávený skleník z rokov 1843-1845. Prírodne krajinársky park s minaretom, romantickými stavbami
a francúzskou záhradou.

 

LITOMYŠL

Nádherný renesančný zámok dal postaviť Vratislav z Pernštejna v rokoch 1568-1577. Priečelie je zdobené sgrafitami a nádvorie je obklopené arkádami. Je tu zámocké divadlo so súborom javiskových dekorácii. V zámockom pivovare sa narodil hudobný skladateľ Bedřich Smetana a je tu teraz múzeum českej hudby. V meste sa dochovali významné cirkevné pamiatky a súbor renesančných a barokových domov. .

 

OLOMOUC


Najväčšie barokové súsošie v Čechách, vysoké 34 metrov. Vystavané v rokoch
1716-1754 olomouckými umelcami

 

PRAHA


Hlavné mesto, historický pamätník, politické, spoločenské a kultúrne centrum európskeho významu. Pôvodne stredoveké kniežacie hradisko z konca 9. storočia, založené kniežaťom Bořivojom z rodu Přemyslovcov. V priebehu 11. storočia vznikla románska bazilika.
Najrozsiahlejšie úpravy boli prevedené za vlády Karla IV., kedy sa stal Hrad cisárskou rezidenciou. Za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia sa stal strediskom umenia a vedy. Od roku 1918 je Pražský hrad sídlom prezidenta.


TELČ

Renesančný zámocký komplex na základe gotického hradu. Je súčasťou zachovalého renesančného mestského centra.

 

TŘEBÍČ

Bazilika sv. Prokopa a židovská štvrť Zámostí s rozsiahlym cintorínom - prvá samostatná židovská pamiatka mimo územia Izraela na zozname UNESCO. Bazilika sv. Prokopa bola postavená v polovici 13. storočia v románsko-gotickom štýle
u kláštora benediktínov, založeného r. 1101 Přemyslovcami.

 

VALTICE

Rozsiahly barokový komplex zámku z rokov 1643-1730 na starších základoch. Bohate zdobené interiéry. Prírodne krajinársky park
s prírodným divadlom z 18. storočia a romantickými stavbami.

 

BRNO - VILA TUGENDHAT


Jedno z najvýznamnejších diel svetovej funkcionalistickej architektúry a najvýznamnejšia stavba nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Roha na európskej pôde. Vila bola postavená v roku 1930 pre manželov Tugendhatových. V 80. rokoch bola zrekonštruovaná a teraz je prístupná verejnosti.

 

ZELENÁ HORA

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelenej Hore. Významné dielo barokovej gotiky z rokov 1719 až 1722 od J. Santiniho. Stavba je jedinečným príkladom "novostavby" barokovej gotiky, ktorej tvarový systém je tu dôsledne aplikovaný

 

Prevzaté z MZV

 

späť

Lokácia:

Česká republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 7. 4. 2020
sviatok:Heřman, Hermína
dnes:
utorok 7.4.
18 °C
zajtra:
streda 8.4.
14 °C