www.infoglobe.sk » Odporúčania turistom

Odporúčania turistom

Odporučenia turistom cestujúcim do Českej republiky

 

Pamiatky UNESCO

 

ČESKÝ KRUMLOV

Hrádok z polovice 13. storočia bol postupne rozširovaný. Teraz je to veľký zámok
s historickým divadlom, maškarným sálom z roku 1748. Nachádza sa tu tiež zbierka gobelínov a jazdiareň.

 

HOLAŠOVICE

Dedina je perlou juhočeského tzv. selského baroka. Názov "Holašovice" je odvodený od Holasa - rytiera či zemana, ktorého ľud sa tu v 1. polovici 13. storočia usídlil. Dedina bola v rokoch 1292-1848 v držaní cisterciánskeho kláštora vo Vyššom Brode. Každá sedliacka usadlosť nesie osobitné označenie po dávnom majiteľovi. Základnú historickú časť dediny predstavuje náves so zvyškom pôvodného rybníčku a asi 22 zachovalých statkov.

 

KROMĚŘÍŽ


Arcibiskupský zámok - pôvodne gotický hrad, prestavaný na renesančný zámok
a v 17. storočí upravený na barokový palác. Od 14. storočia až do roku 1949 bol sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. V zámku nájdeme mimoriadne zachovalé interiéry.
Ďalším skvostom Kroměřížu sú rozsiahle štýlové záhrady - Podzámecká a Květná, ktoré predstavujú jednu z najvýznamnejších pamiatok historickej parkovej architektúry
v Českej republike i v Európe. Na zoznam svetového kultúrneho dedičstva boli Kroměřížske pamiatky zaradené v roku 1998 ako obraz dobre zachovalého príkladu európskej barokovej šľachtickej rezidencie a záhrad.

 

KUTNÁ HORA


Kráľovské mesto. Najväčšou pamätihodnosťou je gotický kostol sv. Jakuba z rokov
1330-1420, upravený v 17. storočí. Hodnotné zariadenie. Vlašský Dvor - kráľovská mincovňa a sídlo klenotov českej gotiky, chrám sv. Barbory, stavaný od 14. do 16. storočia.

 

LEDNICE

Novogotický zámok zo 17. storočia. Zachovalá baroková jazdiareň, preslávený skleník z rokov 1843-1845. Prírodne krajinársky park s minaretom, romantickými stavbami
a francúzskou záhradou.

 

LITOMYŠL

Nádherný renesančný zámok dal postaviť Vratislav z Pernštejna v rokoch 1568-1577. Priečelie je zdobené sgrafitami a nádvorie je obklopené arkádami. Je tu zámocké divadlo so súborom javiskových dekorácii. V zámockom pivovare sa narodil hudobný skladateľ Bedřich Smetana a je tu teraz múzeum českej hudby. V meste sa dochovali významné cirkevné pamiatky a súbor renesančných a barokových domov. .

 

OLOMOUC


Najväčšie barokové súsošie v Čechách, vysoké 34 metrov. Vystavané v rokoch
1716-1754 olomouckými umelcami

 

PRAHA


Hlavné mesto, historický pamätník, politické, spoločenské a kultúrne centrum európskeho významu. Pôvodne stredoveké kniežacie hradisko z konca 9. storočia, založené kniežaťom Bořivojom z rodu Přemyslovcov. V priebehu 11. storočia vznikla románska bazilika.
Najrozsiahlejšie úpravy boli prevedené za vlády Karla IV., kedy sa stal Hrad cisárskou rezidenciou. Za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia sa stal strediskom umenia a vedy. Od roku 1918 je Pražský hrad sídlom prezidenta.


TELČ

Renesančný zámocký komplex na základe gotického hradu. Je súčasťou zachovalého renesančného mestského centra.

 

TŘEBÍČ

Bazilika sv. Prokopa a židovská štvrť Zámostí s rozsiahlym cintorínom - prvá samostatná židovská pamiatka mimo územia Izraela na zozname UNESCO. Bazilika sv. Prokopa bola postavená v polovici 13. storočia v románsko-gotickom štýle
u kláštora benediktínov, založeného r. 1101 Přemyslovcami.

 

VALTICE

Rozsiahly barokový komplex zámku z rokov 1643-1730 na starších základoch. Bohate zdobené interiéry. Prírodne krajinársky park
s prírodným divadlom z 18. storočia a romantickými stavbami.

 

BRNO - VILA TUGENDHAT


Jedno z najvýznamnejších diel svetovej funkcionalistickej architektúry a najvýznamnejšia stavba nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Roha na európskej pôde. Vila bola postavená v roku 1930 pre manželov Tugendhatových. V 80. rokoch bola zrekonštruovaná a teraz je prístupná verejnosti.

 

ZELENÁ HORA

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelenej Hore. Významné dielo barokovej gotiky z rokov 1719 až 1722 od J. Santiniho. Stavba je jedinečným príkladom "novostavby" barokovej gotiky, ktorej tvarový systém je tu dôsledne aplikovaný

 

Prevzaté z MZV

 

späť

Lokácia:

Česká republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok:Ivan