www.infoglobe.sk » Odporúčania turistom

Odporúčania turistom

Odporučenia turistom cestujúcim do Českej republiky

 

Pamiatky UNESCO

 

ČESKÝ KRUMLOV

Hrádok z polovice 13. storočia bol postupne rozširovaný. Teraz je to veľký zámok
s historickým divadlom, maškarným sálom z roku 1748. Nachádza sa tu tiež zbierka gobelínov a jazdiareň.

 

HOLAŠOVICE

Dedina je perlou juhočeského tzv. selského baroka. Názov "Holašovice" je odvodený od Holasa - rytiera či zemana, ktorého ľud sa tu v 1. polovici 13. storočia usídlil. Dedina bola v rokoch 1292-1848 v držaní cisterciánskeho kláštora vo Vyššom Brode. Každá sedliacka usadlosť nesie osobitné označenie po dávnom majiteľovi. Základnú historickú časť dediny predstavuje náves so zvyškom pôvodného rybníčku a asi 22 zachovalých statkov.

 

KROMĚŘÍŽ


Arcibiskupský zámok - pôvodne gotický hrad, prestavaný na renesančný zámok
a v 17. storočí upravený na barokový palác. Od 14. storočia až do roku 1949 bol sídlom olomouckých biskupov a arcibiskupov. V zámku nájdeme mimoriadne zachovalé interiéry.
Ďalším skvostom Kroměřížu sú rozsiahle štýlové záhrady - Podzámecká a Květná, ktoré predstavujú jednu z najvýznamnejších pamiatok historickej parkovej architektúry
v Českej republike i v Európe. Na zoznam svetového kultúrneho dedičstva boli Kroměřížske pamiatky zaradené v roku 1998 ako obraz dobre zachovalého príkladu európskej barokovej šľachtickej rezidencie a záhrad.

 

KUTNÁ HORA


Kráľovské mesto. Najväčšou pamätihodnosťou je gotický kostol sv. Jakuba z rokov
1330-1420, upravený v 17. storočí. Hodnotné zariadenie. Vlašský Dvor - kráľovská mincovňa a sídlo klenotov českej gotiky, chrám sv. Barbory, stavaný od 14. do 16. storočia.

 

LEDNICE

Novogotický zámok zo 17. storočia. Zachovalá baroková jazdiareň, preslávený skleník z rokov 1843-1845. Prírodne krajinársky park s minaretom, romantickými stavbami
a francúzskou záhradou.

 

LITOMYŠL

Nádherný renesančný zámok dal postaviť Vratislav z Pernštejna v rokoch 1568-1577. Priečelie je zdobené sgrafitami a nádvorie je obklopené arkádami. Je tu zámocké divadlo so súborom javiskových dekorácii. V zámockom pivovare sa narodil hudobný skladateľ Bedřich Smetana a je tu teraz múzeum českej hudby. V meste sa dochovali významné cirkevné pamiatky a súbor renesančných a barokových domov. .

 

OLOMOUC


Najväčšie barokové súsošie v Čechách, vysoké 34 metrov. Vystavané v rokoch
1716-1754 olomouckými umelcami

 

PRAHA


Hlavné mesto, historický pamätník, politické, spoločenské a kultúrne centrum európskeho významu. Pôvodne stredoveké kniežacie hradisko z konca 9. storočia, založené kniežaťom Bořivojom z rodu Přemyslovcov. V priebehu 11. storočia vznikla románska bazilika.
Najrozsiahlejšie úpravy boli prevedené za vlády Karla IV., kedy sa stal Hrad cisárskou rezidenciou. Za vlády Rudolfa II. na prelome 16. a 17. storočia sa stal strediskom umenia a vedy. Od roku 1918 je Pražský hrad sídlom prezidenta.


TELČ

Renesančný zámocký komplex na základe gotického hradu. Je súčasťou zachovalého renesančného mestského centra.

 

TŘEBÍČ

Bazilika sv. Prokopa a židovská štvrť Zámostí s rozsiahlym cintorínom - prvá samostatná židovská pamiatka mimo územia Izraela na zozname UNESCO. Bazilika sv. Prokopa bola postavená v polovici 13. storočia v románsko-gotickom štýle
u kláštora benediktínov, založeného r. 1101 Přemyslovcami.

 

VALTICE

Rozsiahly barokový komplex zámku z rokov 1643-1730 na starších základoch. Bohate zdobené interiéry. Prírodne krajinársky park
s prírodným divadlom z 18. storočia a romantickými stavbami.

 

BRNO - VILA TUGENDHAT


Jedno z najvýznamnejších diel svetovej funkcionalistickej architektúry a najvýznamnejšia stavba nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Roha na európskej pôde. Vila bola postavená v roku 1930 pre manželov Tugendhatových. V 80. rokoch bola zrekonštruovaná a teraz je prístupná verejnosti.

 

ZELENÁ HORA

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelenej Hore. Významné dielo barokovej gotiky z rokov 1719 až 1722 od J. Santiniho. Stavba je jedinečným príkladom "novostavby" barokovej gotiky, ktorej tvarový systém je tu dôsledne aplikovaný

 

Prevzaté z MZV

 

späť

Lokácia:

Česká republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:Helena
dnes:
nedeľa 18.8.
30 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
22 °C