www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Brazílii, zvlášť potom vo veľkých mestách ako sú Rio de Janeiro a Sao Paulo, nie je ideálna. Dôrazne sa odporúča dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pravidlá:

– pred cestou sa dohovorte s rodinou či priateľmi doma, ako majú postupovať, ak sa ocitnete v núdzi. Informujte ich podrobne o programu Vašej cesty, včítane názvu hotelov a čísiel vnútroštátnych letov. Je dôležité mať vopred dohovorenú prípadnú zásielku peňazí do zahraničia, a to najlepšie prostredníctvom služby Western Union, ktorej partnerom v Brazílii je Banco do Brasil (bankové pobočky sú otvorené od pondelka do piatku od 10 do 16 hodín).

– cestovný pas, letenky a ďalšie originálne doklady ponechávajte počas pobytu, ak sa dá, vždy uzamknuté v hotelovom trezoru. V Brazílii na preukázanie totožnosti spravidla postačí fotokópia cestovného pasu.

– na prechádzky po meste či na pláž si so sebou berte len skutočne nevyhnutnú čiastku peňazí v hotovosti, najlepšie v menších bankovkách (1, 2, 5 a 10 reálov). Nenoste šperky – retiazky, náušnice, náramky ani prstene. Batohy, turistické vaky či ľadvinky, a predovšetkým vzhľad turistu priťahujú pozornosť a zvyšujú riziko prepadnutia.

– buďte obozretní pri používaní videokamery a fotoaparátu. Väčšie prístroje nenoste viditeľne na krku. Na ich uschovanie sa najlepšie osvedčujú nenápadné umelohmotné tašky z miestneho supermarketu.

– svoju batožinu nikdy nenechávajte bez dozoru, a to ani na letisku či v hotelovej recepcii. Na uschovanie dokladov a peňazí (napr. pri ceste z letiska do hotelu a späť) nepoužívajte ľadvinky a príručné tašky. Doklady a peniaze mávajte, ak sa dá, na tele (v predajniach cestovných potrieb sa dajú kúpiť najrôznejšie nenápadné „vrecká").

Pri návšteve mesta Rio de Janeiro

sa nenechajte zlákať k návšteve miestnych bedárskych štvrtí (favel). Ani cestovná kancelária vám nezabezpečí bezpečnosť navyše a miestna polícia turistické zájazdy nesprevádza.
– neprechádzajte pešo tunelmi medzi jednotlivými časťami mesta, v nich dochádza k častým prepadnutiam.
– po meste či pláži sa pohybujte, ak sa dá, vždy v skupine či s davom v prípade, že cestujete sami. V noci odporúčame využívať na presun vozidla taxi, a to aj na krátke vzdialenosti.

– nenechajte sa ukolísať zdanlivo pokojným rytmom mesta. K prepadnutiu môže dôjsť aj za bieleho dňa na rušnej ulici či pláži. Útočníci konajú spravidla v skupinkách a často ohrozujú automatickou zbraňou.

– v prípade pocitu, že vás sledujú, okamžite zamierte do relatívne bezpečných miest (obchodu, recepcie hotela, a pod.), neváhajte sa obrátiť na najbližšieho uniformovaného policajta. Podozrivým osobám (ležiacim na zemi alebo sa čudne správajúcim) sa radšej z diaľky vyhýbajte (radšej prejdite na druhý chodník).

– v prípade prepadnutia útočníkom dajte všetko, čo od vás pýtajú (záujem majú predovšetkým o peniaze, šperky, kamery, fotoaparáty a mobilné telefóny). Nepodliehajte panike ani sa nepokúšajte brániť sa – pokusy o sebaobranu spravidla končia tragicky pre prepadnutého turistu. Nikdy nepodceňujte nízky vek útočníka. Nesnažte sa utiecť, keďže páchateľov môže byť viac. Vyvarujte sa prudkých pohybov a pokiaľ je to možné, aj priameho pohľadu do tváre útočníka.

– ak vám odcudzia cestovný pas, nechajte si na policajnej stanici vyhotoviť protokol o krádeži. Z policajnej stanice či hotelu sa potom čím skôr spojte so zastupiteľským úradom.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Brazília
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 26.8.
24 °C
zajtra:
utorok 27.8.
20 °C