www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Brazílii, zvlášť potom vo veľkých mestách ako sú Rio de Janeiro a Sao Paulo, nie je ideálna. Dôrazne sa odporúča dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pravidlá:

– pred cestou sa dohovorte s rodinou či priateľmi doma, ako majú postupovať, ak sa ocitnete v núdzi. Informujte ich podrobne o programu Vašej cesty, včítane názvu hotelov a čísiel vnútroštátnych letov. Je dôležité mať vopred dohovorenú prípadnú zásielku peňazí do zahraničia, a to najlepšie prostredníctvom služby Western Union, ktorej partnerom v Brazílii je Banco do Brasil (bankové pobočky sú otvorené od pondelka do piatku od 10 do 16 hodín).

– cestovný pas, letenky a ďalšie originálne doklady ponechávajte počas pobytu, ak sa dá, vždy uzamknuté v hotelovom trezoru. V Brazílii na preukázanie totožnosti spravidla postačí fotokópia cestovného pasu.

– na prechádzky po meste či na pláž si so sebou berte len skutočne nevyhnutnú čiastku peňazí v hotovosti, najlepšie v menších bankovkách (1, 2, 5 a 10 reálov). Nenoste šperky – retiazky, náušnice, náramky ani prstene. Batohy, turistické vaky či ľadvinky, a predovšetkým vzhľad turistu priťahujú pozornosť a zvyšujú riziko prepadnutia.

– buďte obozretní pri používaní videokamery a fotoaparátu. Väčšie prístroje nenoste viditeľne na krku. Na ich uschovanie sa najlepšie osvedčujú nenápadné umelohmotné tašky z miestneho supermarketu.

– svoju batožinu nikdy nenechávajte bez dozoru, a to ani na letisku či v hotelovej recepcii. Na uschovanie dokladov a peňazí (napr. pri ceste z letiska do hotelu a späť) nepoužívajte ľadvinky a príručné tašky. Doklady a peniaze mávajte, ak sa dá, na tele (v predajniach cestovných potrieb sa dajú kúpiť najrôznejšie nenápadné „vrecká").

Pri návšteve mesta Rio de Janeiro

sa nenechajte zlákať k návšteve miestnych bedárskych štvrtí (favel). Ani cestovná kancelária vám nezabezpečí bezpečnosť navyše a miestna polícia turistické zájazdy nesprevádza.
– neprechádzajte pešo tunelmi medzi jednotlivými časťami mesta, v nich dochádza k častým prepadnutiam.
– po meste či pláži sa pohybujte, ak sa dá, vždy v skupine či s davom v prípade, že cestujete sami. V noci odporúčame využívať na presun vozidla taxi, a to aj na krátke vzdialenosti.

– nenechajte sa ukolísať zdanlivo pokojným rytmom mesta. K prepadnutiu môže dôjsť aj za bieleho dňa na rušnej ulici či pláži. Útočníci konajú spravidla v skupinkách a často ohrozujú automatickou zbraňou.

– v prípade pocitu, že vás sledujú, okamžite zamierte do relatívne bezpečných miest (obchodu, recepcie hotela, a pod.), neváhajte sa obrátiť na najbližšieho uniformovaného policajta. Podozrivým osobám (ležiacim na zemi alebo sa čudne správajúcim) sa radšej z diaľky vyhýbajte (radšej prejdite na druhý chodník).

– v prípade prepadnutia útočníkom dajte všetko, čo od vás pýtajú (záujem majú predovšetkým o peniaze, šperky, kamery, fotoaparáty a mobilné telefóny). Nepodliehajte panike ani sa nepokúšajte brániť sa – pokusy o sebaobranu spravidla končia tragicky pre prepadnutého turistu. Nikdy nepodceňujte nízky vek útočníka. Nesnažte sa utiecť, keďže páchateľov môže byť viac. Vyvarujte sa prudkých pohybov a pokiaľ je to možné, aj priameho pohľadu do tváre útočníka.

– ak vám odcudzia cestovný pas, nechajte si na policajnej stanici vyhotoviť protokol o krádeži. Z policajnej stanice či hotelu sa potom čím skôr spojte so zastupiteľským úradom.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Brazília
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 18.11.
22 °C
zajtra:
utorok 19.11.
23 °C