www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Brazílii, zvlášť potom vo veľkých mestách ako sú Rio de Janeiro a Sao Paulo, nie je ideálna. Dôrazne sa odporúča dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pravidlá:

– pred cestou sa dohovorte s rodinou či priateľmi doma, ako majú postupovať, ak sa ocitnete v núdzi. Informujte ich podrobne o programu Vašej cesty, včítane názvu hotelov a čísiel vnútroštátnych letov. Je dôležité mať vopred dohovorenú prípadnú zásielku peňazí do zahraničia, a to najlepšie prostredníctvom služby Western Union, ktorej partnerom v Brazílii je Banco do Brasil (bankové pobočky sú otvorené od pondelka do piatku od 10 do 16 hodín).

– cestovný pas, letenky a ďalšie originálne doklady ponechávajte počas pobytu, ak sa dá, vždy uzamknuté v hotelovom trezoru. V Brazílii na preukázanie totožnosti spravidla postačí fotokópia cestovného pasu.

– na prechádzky po meste či na pláž si so sebou berte len skutočne nevyhnutnú čiastku peňazí v hotovosti, najlepšie v menších bankovkách (1, 2, 5 a 10 reálov). Nenoste šperky – retiazky, náušnice, náramky ani prstene. Batohy, turistické vaky či ľadvinky, a predovšetkým vzhľad turistu priťahujú pozornosť a zvyšujú riziko prepadnutia.

– buďte obozretní pri používaní videokamery a fotoaparátu. Väčšie prístroje nenoste viditeľne na krku. Na ich uschovanie sa najlepšie osvedčujú nenápadné umelohmotné tašky z miestneho supermarketu.

– svoju batožinu nikdy nenechávajte bez dozoru, a to ani na letisku či v hotelovej recepcii. Na uschovanie dokladov a peňazí (napr. pri ceste z letiska do hotelu a späť) nepoužívajte ľadvinky a príručné tašky. Doklady a peniaze mávajte, ak sa dá, na tele (v predajniach cestovných potrieb sa dajú kúpiť najrôznejšie nenápadné „vrecká").

Pri návšteve mesta Rio de Janeiro

sa nenechajte zlákať k návšteve miestnych bedárskych štvrtí (favel). Ani cestovná kancelária vám nezabezpečí bezpečnosť navyše a miestna polícia turistické zájazdy nesprevádza.
– neprechádzajte pešo tunelmi medzi jednotlivými časťami mesta, v nich dochádza k častým prepadnutiam.
– po meste či pláži sa pohybujte, ak sa dá, vždy v skupine či s davom v prípade, že cestujete sami. V noci odporúčame využívať na presun vozidla taxi, a to aj na krátke vzdialenosti.

– nenechajte sa ukolísať zdanlivo pokojným rytmom mesta. K prepadnutiu môže dôjsť aj za bieleho dňa na rušnej ulici či pláži. Útočníci konajú spravidla v skupinkách a často ohrozujú automatickou zbraňou.

– v prípade pocitu, že vás sledujú, okamžite zamierte do relatívne bezpečných miest (obchodu, recepcie hotela, a pod.), neváhajte sa obrátiť na najbližšieho uniformovaného policajta. Podozrivým osobám (ležiacim na zemi alebo sa čudne správajúcim) sa radšej z diaľky vyhýbajte (radšej prejdite na druhý chodník).

– v prípade prepadnutia útočníkom dajte všetko, čo od vás pýtajú (záujem majú predovšetkým o peniaze, šperky, kamery, fotoaparáty a mobilné telefóny). Nepodliehajte panike ani sa nepokúšajte brániť sa – pokusy o sebaobranu spravidla končia tragicky pre prepadnutého turistu. Nikdy nepodceňujte nízky vek útočníka. Nesnažte sa utiecť, keďže páchateľov môže byť viac. Vyvarujte sa prudkých pohybov a pokiaľ je to možné, aj priameho pohľadu do tváre útočníka.

– ak vám odcudzia cestovný pas, nechajte si na policajnej stanici vyhotoviť protokol o krádeži. Z policajnej stanice či hotelu sa potom čím skôr spojte so zastupiteľským úradom.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Brazília
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
24 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
20 °C