Pezinok

Publikované: 1.7.2010
Pezinok je okresné mesto ležiace 18 km od hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Nájdeme ho na úpätí Malých Karpát vo výške 156 m n.m.

Územie dnešného Pezinoka je prvýkrát v písomných materiáloch spomínano v roku 1208.Dolní kostel Bolo banskou osadou a na začiatku 16. storočia sa zmenilo na mestečko vinohradov. V roku 1647 získal Pezinok privilégiá slobodného kráľovského mesta. V 17. - 18. storočí zažíval Pezinok svoj najväčší rozkvet a bol jedným z najbohatších uhorských miest. Jeho prosperita bola založená predovšetkým na produkcii kvalitných vín. V 19. dochádzalo k postupnému zprůmyslňování mesta, keď tu bola založená prvá továreň na výrobu kyseliny sírovej v Uhorsku a továreň na výrobu ihiel a tehelňa. V 19. storočia bola do mesta zavedená železnica, čo viedlo k obnoveniu ťažby zlata a Pezinok sa tak stal najdôležitejším mestom Malokarpatské Vinohradskej oblasti. Prvá polovica 20. storočí predstavovala pre Pezinok úpadok, pretože v tejto dobe tu nebolo väčšieho priemyselného podniku, klesla vinohradská produkcie, čo spôsobilo masívne vysťahovalectvo do zahraničia. K zlepšeniu tu došlo až po skončení 2. svetovej vojny.

Ulice

V súčasnosti je Pezinok moderným okresným mestom s kvalitnou produkciou vín, rozvinutým priemyslom a obchodom a nájdeme tu niekoľko zaujímavých historických pamiatok. Mesto má krásne historické centrum, kde sa týči niekoľko meštianskych domov, ďalej tu nájdeme ulice v pravidelnom sieťovom pôdoryse a hradby, ktoré sú pôvodné. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je zámok z 13. storočia, ďalej 4 historicky cenné kostoly a radnice v renesančnom štýle.

Radniční náměstí

 

Text: Denisa Arvajová, pezinok.sk

Foto: Picasaweb.com


späťDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Hrady Malých Karpát
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.

Modra: Habáni a habánska keramika
Publikované: 2.9.2011
Habáni boli príslušníci protestantskej sekty, ktorí sa od 16. storočia rozšírili zo Švajčiarska a Nemecka takmer do celého sveta. Až do počiatku 20. storočia pôsobili aj na Slovensku, kde ich uhorská šľachta podporovala najmä vďaka ich remeselnej zručnosti.

Slovensko: Limbach – vinárska tradícia pri Bratislave
Publikované: 22.9.2011
Jeseň je čas vrcholiacich prác na poliach, v sadoch aj na vinohradoch. Práve do jednej z typických vinohradníckych obcí v okolí Bratislavy sa dnes vydáme.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C