www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Aktuality » Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň

Publikované: 14.7.2010
Múzeum na hrade Červený Kameň neďaleko Bratislavy navštívi ročne na 150 000 návštevníkov. Počas leta tu na ne okrem prehliadky čaká rad zaujímavých podujatí a výstav.

Cerveny KamenHrad Červený Kameň postavili v Malých Karpatoch v 13. storočí na podnet Konštancie Uhorskej, druhej manželky českého kráľa Přemysla Otakara II. (založila napr. aj ženský cisterciácky kláštor Porta Coeli u Tišnova), na tzv. českej obchodnej ceste cez Moravu do Uhorska. Názov hradu (na starých mapách sa okrem Rothenstein/Červený Kameň uvádza aj pod názvom Bibersburg/Bobrí hrad) sa odvíja od zafarbenia tunajšej horniny, ako sa o tom návštevník presvedčí pri prehliadke pivničných priestorov pod hradom. Mimochodom, údajne ide o najväčšie priestory podobného typu v strednej Európe, ktoré v minulosti slúžili ako sklad tovaru a dalo sa do nich vojsť s celým furmanským vozom. Medzi majiteľmi hradu sa striedali významné šľachtické, ale aj bohatí kupci Fuggerovci z Augsburgu.Cerveny Kamen

Po celom zámku sa návštevník najčastejšie stretne so symbolom jeleňa z erbu rodu Pálfi, vlastniaceho hrad až do Druhej svetovej vojny. Do rodového znaku (dnes ho má v znaku aj Bratislavský kraj) sa podľa legendy dostal tak, že údajne zachránil život príslušníkovi rodu tým, že podľa jednej verzie skočil pred kone rýchlo idúceho koča, na ktorom práve prasklo koleso, podľa inej verzie dokonca svojimi parohami zastavil kolesá koča, rútiaceho sa tesne pred priepasťou.Cerveny Kamen

Po vojne na hrade vzniklo múzeum s bohatými zbierkami dobového nábytku a iného zariadenia, ktoré sem zvážali aj z ďalších hradov a zámkov. Práve ich minulosť a proces reštaurovania ukazujú výstavy, pripravené pre návštevníkov až do konca septembra: „Návrat k stratenej kráse“ (obnova historických predmetov) a „Pôvodne to bolo takto?“ (dobové fotografie už zaniknutých interiérov v hradoch, kaštieľoch či palácoch). Okrem klasického prehliadkového okruhu, zameraného na interiéry a zbierky, včítane historickej knižnice a hradnej lekárne, pribudol okruh venovaný opevneniu a obrane hradu.Cerveny Kamen

Počas letnej sezóny príbehy z dejín hradu predstavujú lektori v dobovom oblečení aj na špeciálnych nočných prehliadkach „Kamenné mysterium“ (17. júla, 7. a 28. augusta). Na tematických prehliadkach pod názvom „Návšteva u grófskych detičiek“ (v júli) a „Tajomné tiene“ (14., 15., 21. a 22. augusta) návštevníci stretnú postavy tých, ktorí na hrade kedysi žili, pracovali, milovali a umierali. V dňoch 24. júla, 28. augusta a 25. septembra 2010 sa v priestoroch hradného parku konajú pravidelné Burzy starožitností,Cerveny Kamen 15. augusta sa uskutoční tradičná púť k hradnej kaplnke, zasvätenej Nanebovzatiu Panny Márie. Pri príchode do areálu hradu návštevníkov vítajú voľne sa pohybujúce pávy, ukážky chovu dravých vtákov možno sledovať v sokoliarskom dvore Astur.

Text: Jiří Výborný

Foto: autor a Slovenské národné múzeum

Zdroj: SNM – Múzeum Červený kameňDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vesmír okolo nás v múzeu
Publikované: 14.1.2011
Súčasťou výstavy „Majstri ducha – Osobnosti vedy a techniky na Slovensku“ v priestoroch Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave sú pravidelné prednášky významných osobností nielen slovenskej vedy.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

Malé Karpaty: Hrad Červený Kameň nespí zimným spánkom
Publikované: 14.1.2012
Napriek tomu, že hlavná sezóna plná rôznych kultúrnych podujatí či iných aktivít na hrade trvá od mája do septembra, hrad Červený Kameň nezaspal zimným spánkom ani počas týchto chladných mesiacov.

Častá: Festival stredovekého života
Publikované: 4.8.2011
Počas nasledujúcich víkendových dní, teda 6. – 7. augusta, sa na hrade Červený kameň v blízkosti obce Častá uskutoční Festival stredovekého života. Návštevníci sa môžu presvedčiť o tom, že cestovanie v čase je tu naozaj možné.

Hrad Červený Kameň: Ženy z rodu Pálffy
Publikované: 22.7.2011
Nepoznanú minulosť vznešeného pokolenia šľachticov odhaľujú nočné prehliadky na hrade Červený kameň. Počas letných mesiacov sa za svitu mesiaca a sviečok hrad v Malých Karpatoch vracia do obdobia 16. – 20. storočia, kedy ho obývali nežnejšie polovičky rodu Pálffy.

Stredoveké dni a noci na hrade Modrý Kameň
Publikované: 28.6.2011
V dňoch 1. - 3. júla 2001 sa na hrade Modrý Kameň uskutočnia „Stredoveké dni a noci“, počas ktorých návštevníci majú možnosť zažiť nevšednú stredovekú atmosféru v duchu rytierskych súbojov, sokoliarskych vystúpení, orientálnych tanečníc i detského rozprávkového lesa.

Lipany: Novum Castrum zachraňuje Hanigovský hrad
Publikované: 22.2.2011
V Lipanoch vzniklo koncom minulého roka občianske združenie s názvom Novum Castrum. Jeho vznik podmienila snaha o obnovu a záchranu Hanigovského hradu.

V múzeu „pláva“ vyza veľká
Publikované: 4.2.2011
V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave je vystavený model najväčšej sladkovodnej ryby, ktorá v minulosti žila v Dunaji, ale kde ju už niekoľko generácií nevidelo.


Súvisiaca fotogaléria

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 1. 2021
sviatok:Vincent
dnes:
štvrtok 21.1.
7 °C
zajtra:
piatok 22.1.
10 °C