www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Bosna a Hercegovina - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Sarajevo

Počet obyvateľov: 4 007 608

Rast HDP:  5,3% (2005)

Oficiálne jazyky:bosniančina, srbčina a chorvátčina

Bosna a Hercegovina je federatívna republika na Balkánskom polostrove na juhovýchodnej Európy. V roku 1992 sa oddelila od vtedajšej Juhoslávie.

Politika

Osud tejto malej krajiny po vojne závisí iba na blahovôli jeho dvoch susedných štátov (Srbska a Chorvátska).Územie sa dá rozdeliť na dve veľké oblasti: bosniansko-chorvátsku (51% celkového územia) a srbskú časť (49% celkového územia). Obe časti majú spoločnú vládu, ktorej striedavo predsedajú zástupcovia oboch republík.

Geografia

Skladá sa z dvoch geografických a historických oblastí: väčšej Bosny (okolo 42 000 km²) a menšej Hercegoviny na juhu. Bosna je veľmi hornatá krajina, to isté platí i o Hercegovine (okolo 9 000 km²). Na severe sa horské oblasti premieňajú v nížinatú krajinu. Dinárske časti Bosny sa tiahnu od západu na východ. Hercegovina sa skladá z dvoch častí: horskej (vysokej) a jadranskej (nízkej) Hercegoviny, ktorá sa dotýka Jadranského mora v oblastiach od Neumu po polostrov Klek. Významné sú tzv. polje, rozsiahlejšie horské údolia, ktoré sa objavujú pri povodí bosnianskych riek (Uny, Vrbasu, Bosny, Driny), od juhu k severu, resp. na Neretve od severu k juhu.

Príroda

Najvyšším vrchom je Maglić (2 386 m), ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti federácie. Klíma je mierna kontinentálna; letá sú teplé a zimy naopak chladné.

Zdravie

Na základe stále platnej dohody zo 60. rokov medzi ČSSR a SFRJ je poskytované ošetrenie v akútnych prípadoch zdarma. Všetko ostatné (vrátane napr. ošetrenia zubov) je treba hradiť v hotovosti, ceny sú dosť vysoké (napr. ošetrenie zubov 200-400,- EUR). Cudzinci žijúci v Sarajeve využívajú prevažne služby štátnej nemocnice Koševo, kde väčšina lekárov hovorí anglicky či nemecky a nimi poskytované služby sú na dobrej úrovni. Technické vybavenie je tu porovnateľné so SR. Mimo väčších miest BaH je úroveň (technická i personálna) v porovnaní so SR nižšia. Všetky bežné lieky sú dostupné, i keď obvykle pod inými názvami- nutné je ich preto prekonzultovať s miestnymi lekármi. V krajine existuje pomerne široká sieť súkromných lekárov, kde sa platí v hotovosti. Každopádne odporúčame cestovné zdravotné pripoistenie.

Doprava

Mestská hromadná doprava v Bosne a Hercegovine je zaisťovaná zásadne autobusmi; každé väčšie mesto má vlastnú autobusovú sieť. Výnimkou je hlavné mesto Sarajevo, kde sa nachádza sieť električiek i trolejbusov.

Média

Bosna a Hercegovina zatiaľ vôbec nemá celoštátnu tlač a len veľmi obmedzené celoštátne televizne vysielanie.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: