www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Bosna a Hercegovina - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Sarajevo

Počet obyvateľov: 4 007 608

Rast HDP:  5,3% (2005)

Oficiálne jazyky:bosniančina, srbčina a chorvátčina

Bosna a Hercegovina je federatívna republika na Balkánskom polostrove na juhovýchodnej Európy. V roku 1992 sa oddelila od vtedajšej Juhoslávie.

Politika

Osud tejto malej krajiny po vojne závisí iba na blahovôli jeho dvoch susedných štátov (Srbska a Chorvátska).Územie sa dá rozdeliť na dve veľké oblasti: bosniansko-chorvátsku (51% celkového územia) a srbskú časť (49% celkového územia). Obe časti majú spoločnú vládu, ktorej striedavo predsedajú zástupcovia oboch republík.

Geografia

Skladá sa z dvoch geografických a historických oblastí: väčšej Bosny (okolo 42 000 km²) a menšej Hercegoviny na juhu. Bosna je veľmi hornatá krajina, to isté platí i o Hercegovine (okolo 9 000 km²). Na severe sa horské oblasti premieňajú v nížinatú krajinu. Dinárske časti Bosny sa tiahnu od západu na východ. Hercegovina sa skladá z dvoch častí: horskej (vysokej) a jadranskej (nízkej) Hercegoviny, ktorá sa dotýka Jadranského mora v oblastiach od Neumu po polostrov Klek. Významné sú tzv. polje, rozsiahlejšie horské údolia, ktoré sa objavujú pri povodí bosnianskych riek (Uny, Vrbasu, Bosny, Driny), od juhu k severu, resp. na Neretve od severu k juhu.

Príroda

Najvyšším vrchom je Maglić (2 386 m), ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti federácie. Klíma je mierna kontinentálna; letá sú teplé a zimy naopak chladné.

Zdravie

Na základe stále platnej dohody zo 60. rokov medzi ČSSR a SFRJ je poskytované ošetrenie v akútnych prípadoch zdarma. Všetko ostatné (vrátane napr. ošetrenia zubov) je treba hradiť v hotovosti, ceny sú dosť vysoké (napr. ošetrenie zubov 200-400,- EUR). Cudzinci žijúci v Sarajeve využívajú prevažne služby štátnej nemocnice Koševo, kde väčšina lekárov hovorí anglicky či nemecky a nimi poskytované služby sú na dobrej úrovni. Technické vybavenie je tu porovnateľné so SR. Mimo väčších miest BaH je úroveň (technická i personálna) v porovnaní so SR nižšia. Všetky bežné lieky sú dostupné, i keď obvykle pod inými názvami- nutné je ich preto prekonzultovať s miestnymi lekármi. V krajine existuje pomerne široká sieť súkromných lekárov, kde sa platí v hotovosti. Každopádne odporúčame cestovné zdravotné pripoistenie.

Doprava

Mestská hromadná doprava v Bosne a Hercegovine je zaisťovaná zásadne autobusmi; každé väčšie mesto má vlastnú autobusovú sieť. Výnimkou je hlavné mesto Sarajevo, kde sa nachádza sieť električiek i trolejbusov.

Média

Bosna a Hercegovina zatiaľ vôbec nemá celoštátnu tlač a len veľmi obmedzené celoštátne televizne vysielanie.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok: