www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Bosna a Hercegovina - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Sarajevo

Počet obyvateľov: 4 007 608

Rast HDP:  5,3% (2005)

Oficiálne jazyky:bosniančina, srbčina a chorvátčina

Bosna a Hercegovina je federatívna republika na Balkánskom polostrove na juhovýchodnej Európy. V roku 1992 sa oddelila od vtedajšej Juhoslávie.

Politika

Osud tejto malej krajiny po vojne závisí iba na blahovôli jeho dvoch susedných štátov (Srbska a Chorvátska).Územie sa dá rozdeliť na dve veľké oblasti: bosniansko-chorvátsku (51% celkového územia) a srbskú časť (49% celkového územia). Obe časti majú spoločnú vládu, ktorej striedavo predsedajú zástupcovia oboch republík.

Geografia

Skladá sa z dvoch geografických a historických oblastí: väčšej Bosny (okolo 42 000 km²) a menšej Hercegoviny na juhu. Bosna je veľmi hornatá krajina, to isté platí i o Hercegovine (okolo 9 000 km²). Na severe sa horské oblasti premieňajú v nížinatú krajinu. Dinárske časti Bosny sa tiahnu od západu na východ. Hercegovina sa skladá z dvoch častí: horskej (vysokej) a jadranskej (nízkej) Hercegoviny, ktorá sa dotýka Jadranského mora v oblastiach od Neumu po polostrov Klek. Významné sú tzv. polje, rozsiahlejšie horské údolia, ktoré sa objavujú pri povodí bosnianskych riek (Uny, Vrbasu, Bosny, Driny), od juhu k severu, resp. na Neretve od severu k juhu.

Príroda

Najvyšším vrchom je Maglić (2 386 m), ktorý sa nachádza v juhovýchodnej časti federácie. Klíma je mierna kontinentálna; letá sú teplé a zimy naopak chladné.

Zdravie

Na základe stále platnej dohody zo 60. rokov medzi ČSSR a SFRJ je poskytované ošetrenie v akútnych prípadoch zdarma. Všetko ostatné (vrátane napr. ošetrenia zubov) je treba hradiť v hotovosti, ceny sú dosť vysoké (napr. ošetrenie zubov 200-400,- EUR). Cudzinci žijúci v Sarajeve využívajú prevažne služby štátnej nemocnice Koševo, kde väčšina lekárov hovorí anglicky či nemecky a nimi poskytované služby sú na dobrej úrovni. Technické vybavenie je tu porovnateľné so SR. Mimo väčších miest BaH je úroveň (technická i personálna) v porovnaní so SR nižšia. Všetky bežné lieky sú dostupné, i keď obvykle pod inými názvami- nutné je ich preto prekonzultovať s miestnymi lekármi. V krajine existuje pomerne široká sieť súkromných lekárov, kde sa platí v hotovosti. Každopádne odporúčame cestovné zdravotné pripoistenie.

Doprava

Mestská hromadná doprava v Bosne a Hercegovine je zaisťovaná zásadne autobusmi; každé väčšie mesto má vlastnú autobusovú sieť. Výnimkou je hlavné mesto Sarajevo, kde sa nachádza sieť električiek i trolejbusov.

Média

Bosna a Hercegovina zatiaľ vôbec nemá celoštátnu tlač a len veľmi obmedzené celoštátne televizne vysielanie.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok: