www.infoglobe.sk » Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia turistom a bezpečnosť

Upozorňujeme na nevyhovujúcu priepustnosť a stav komunikacii. V Bosne a Hercegovine, s výnimkou dvoch krátkych úsekov, nie sú diaľnice. Cesty často nemajú stredový pruh, ani spevnenú krajnicu. Často sa prechádza hornatými terénmi. V prípade prejazdu k Jadranskému moru je nutné počítať s niekoľkými neosvetlenými tunelmi (tu sa však situácia v poslednej dobe rýchlo zlepšuje), miestami s výmoľmi vo vozovke a s kolónami áut (hlavne v piatok a v nedeľu poobede v letnej sezóne), ktoré sa tvoria na hlavných trasách vedúcich k moru (obzvlášť dlhé býva čakanie na výjazde zo Sarajeva smerom na Mostar).
Naďalej pretrvávajú problémy s dodržovaním hygienických pravidiel. S “čiernymi skládkami“ a pohodenými odpadkami sa návštevníci môžu stretnúť nie len v prírode, ale i v mestách. S výnimkou Sarajeva, ktoré je pitnou vodou zásobované z kvalitných podzemných prameňov, odporúčame turistom, aby pili skôr balenú vodu a nápoje, ktorých je v miestnych obchodoch pomerne veľký výber, a aby nenakupovali mäso a mliečna výrobky na trhoviskách, kde tieto produkty nie sú uložené v chladiacich či mraziacich boxoch. Profylaktická kontrola kvality balených potravín je však v BaH na veľmi dobrej úrovni. V BaH je veľký výskyt voľne pobehujúcich psov a mačiek, ktoré by potenciálne mohli byť nositeľmi rôznych druhov nákaz a chorôb.

Aktuálna bezpečnostná situácia je až na občasné incidenty s nacionálnym pozadím (kameňovanie náboženských stavieb, násilie na štadiónoch) pokojná. Prejavy násilia sa týkajú prevažne vracajúcich sa minoritných utečencov, alebo majú väzbu na podozrenie z vojnových zločinov či organizovaný zločin. Úroveň všeobecnej kriminality (vreckové krádeže, krádeže áut, lúpeže) je zhruba zrovnateľná so SR, i keď má podľa štatistík stúpajúcu tendenciu. Všadeprítomná vojnová trauma nič menej dlhodobo udržuje výrazne vyššiu latentnú úroveň násilia než v SR.
Nebezpečenstvo predstavujú zamínované priestory. Nedá sa s určitosťou povedať, aké rozsiahle sú v súčasnej dobe mínové polia v BaH. Správa UNDP (United Nations Development Programe) uvádza 11 % územia BaH s vysokým rizikom výskytu mín, bližšie vrátane aktuálnej mapy viď: www.bhmac.org. Odmínované sú mestá a obývané časti BaH, avšak horská turistika nesie značné riziko, pretože nie všetky zamínované oblasti sú riadne označené. Návštevníci by sa pri cestovaní mali držať asfaltových ciest a viditeľne užívaných ciest.

 

Prevzaté z MZV

späť

 

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok: