www.infoglobe.sk » Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia turistom a bezpečnosť

Upozorňujeme na nevyhovujúcu priepustnosť a stav komunikacii. V Bosne a Hercegovine, s výnimkou dvoch krátkych úsekov, nie sú diaľnice. Cesty často nemajú stredový pruh, ani spevnenú krajnicu. Často sa prechádza hornatými terénmi. V prípade prejazdu k Jadranskému moru je nutné počítať s niekoľkými neosvetlenými tunelmi (tu sa však situácia v poslednej dobe rýchlo zlepšuje), miestami s výmoľmi vo vozovke a s kolónami áut (hlavne v piatok a v nedeľu poobede v letnej sezóne), ktoré sa tvoria na hlavných trasách vedúcich k moru (obzvlášť dlhé býva čakanie na výjazde zo Sarajeva smerom na Mostar).
Naďalej pretrvávajú problémy s dodržovaním hygienických pravidiel. S “čiernymi skládkami“ a pohodenými odpadkami sa návštevníci môžu stretnúť nie len v prírode, ale i v mestách. S výnimkou Sarajeva, ktoré je pitnou vodou zásobované z kvalitných podzemných prameňov, odporúčame turistom, aby pili skôr balenú vodu a nápoje, ktorých je v miestnych obchodoch pomerne veľký výber, a aby nenakupovali mäso a mliečna výrobky na trhoviskách, kde tieto produkty nie sú uložené v chladiacich či mraziacich boxoch. Profylaktická kontrola kvality balených potravín je však v BaH na veľmi dobrej úrovni. V BaH je veľký výskyt voľne pobehujúcich psov a mačiek, ktoré by potenciálne mohli byť nositeľmi rôznych druhov nákaz a chorôb.

Aktuálna bezpečnostná situácia je až na občasné incidenty s nacionálnym pozadím (kameňovanie náboženských stavieb, násilie na štadiónoch) pokojná. Prejavy násilia sa týkajú prevažne vracajúcich sa minoritných utečencov, alebo majú väzbu na podozrenie z vojnových zločinov či organizovaný zločin. Úroveň všeobecnej kriminality (vreckové krádeže, krádeže áut, lúpeže) je zhruba zrovnateľná so SR, i keď má podľa štatistík stúpajúcu tendenciu. Všadeprítomná vojnová trauma nič menej dlhodobo udržuje výrazne vyššiu latentnú úroveň násilia než v SR.
Nebezpečenstvo predstavujú zamínované priestory. Nedá sa s určitosťou povedať, aké rozsiahle sú v súčasnej dobe mínové polia v BaH. Správa UNDP (United Nations Development Programe) uvádza 11 % územia BaH s vysokým rizikom výskytu mín, bližšie vrátane aktuálnej mapy viď: www.bhmac.org. Odmínované sú mestá a obývané časti BaH, avšak horská turistika nesie značné riziko, pretože nie všetky zamínované oblasti sú riadne označené. Návštevníci by sa pri cestovaní mali držať asfaltových ciest a viditeľne užívaných ciest.

 

Prevzaté z MZV

späť

 

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok: