www.infoglobe.sk » Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia a bezpečnosť

Odporučenia turistom a bezpečnosť

Upozorňujeme na nevyhovujúcu priepustnosť a stav komunikacii. V Bosne a Hercegovine, s výnimkou dvoch krátkych úsekov, nie sú diaľnice. Cesty často nemajú stredový pruh, ani spevnenú krajnicu. Často sa prechádza hornatými terénmi. V prípade prejazdu k Jadranskému moru je nutné počítať s niekoľkými neosvetlenými tunelmi (tu sa však situácia v poslednej dobe rýchlo zlepšuje), miestami s výmoľmi vo vozovke a s kolónami áut (hlavne v piatok a v nedeľu poobede v letnej sezóne), ktoré sa tvoria na hlavných trasách vedúcich k moru (obzvlášť dlhé býva čakanie na výjazde zo Sarajeva smerom na Mostar).
Naďalej pretrvávajú problémy s dodržovaním hygienických pravidiel. S “čiernymi skládkami“ a pohodenými odpadkami sa návštevníci môžu stretnúť nie len v prírode, ale i v mestách. S výnimkou Sarajeva, ktoré je pitnou vodou zásobované z kvalitných podzemných prameňov, odporúčame turistom, aby pili skôr balenú vodu a nápoje, ktorých je v miestnych obchodoch pomerne veľký výber, a aby nenakupovali mäso a mliečna výrobky na trhoviskách, kde tieto produkty nie sú uložené v chladiacich či mraziacich boxoch. Profylaktická kontrola kvality balených potravín je však v BaH na veľmi dobrej úrovni. V BaH je veľký výskyt voľne pobehujúcich psov a mačiek, ktoré by potenciálne mohli byť nositeľmi rôznych druhov nákaz a chorôb.

Aktuálna bezpečnostná situácia je až na občasné incidenty s nacionálnym pozadím (kameňovanie náboženských stavieb, násilie na štadiónoch) pokojná. Prejavy násilia sa týkajú prevažne vracajúcich sa minoritných utečencov, alebo majú väzbu na podozrenie z vojnových zločinov či organizovaný zločin. Úroveň všeobecnej kriminality (vreckové krádeže, krádeže áut, lúpeže) je zhruba zrovnateľná so SR, i keď má podľa štatistík stúpajúcu tendenciu. Všadeprítomná vojnová trauma nič menej dlhodobo udržuje výrazne vyššiu latentnú úroveň násilia než v SR.
Nebezpečenstvo predstavujú zamínované priestory. Nedá sa s určitosťou povedať, aké rozsiahle sú v súčasnej dobe mínové polia v BaH. Správa UNDP (United Nations Development Programe) uvádza 11 % územia BaH s vysokým rizikom výskytu mín, bližšie vrátane aktuálnej mapy viď: www.bhmac.org. Odmínované sú mestá a obývané časti BaH, avšak horská turistika nesie značné riziko, pretože nie všetky zamínované oblasti sú riadne označené. Návštevníci by sa pri cestovaní mali držať asfaltových ciest a viditeľne užívaných ciest.

 

Prevzaté z MZV

späť

 

Lokácia:

Bosna a Hercegovina
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: