www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Belize patrí medzi krajiny s pomerne vysokou mierou obecnej kriminality, často spojenou s obchodom s drogami. Najväčšiu opatrnosť treba venovať v hlavnom meste Belmopanu a tiež na hraniciach s Guatemalou, kde je evidovaných najviac krádeží a prepadnutí. Odporúča sa dodržiavať niektoré základné zásady:
- uschovať pas a ďalšie cenné doklady, letenku atď. v hotelovom trezore a cestovať iba s minimom finančnej hotovosti,
- nenosiť šperky, dávať si pozor na cenné veci - videokameru, fotoaparát, atď.,
- parkovať vždy na stráženom parkovisku, v aute nenechávať nikdy žiadne veci,
- nebrať stopárov, objednávať taxislužbu prostredníctvom recepcie, prenajímať auta iba u známej pôžičovne,
- cestovať iba po hlavných cestách za denného svetla,
- cestovať so zdravotným poistením, pred cestou si overiť rozsah jeho krytia v Belize,
- dávať si pozor na batožinu a tašky s dokladmi v centre miest, na recepciách hotelov, na autobusových zastávkach, a tiež priamo v autobusoch (časté sú krádeže osobnej batožiny z police nad hlavou cestujúcich v autobuse).

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptujú bežné platobné karty (najrozšírenejšia VISA alebo MasterCard).
Prakticky všetky hlavné cesty v Belize sú asfaltové, aj menej významné komunikácie majú pomerne slušný povrch. Napriek tomu na cestovanie po zemi sa odporúča vozidlo 4x4.
Pláže v Belize sú pomerne nebezpečné, hoci to tak na prvý pohľad vôbec nevypadá. Vyznačujú sa najmä silnými prúdmi, ktoré môžu neopatrného plavca odniesť hlboko do mora. Odporúča sa venovať kúpaniu v mori zvýšenú pozornosť.
V Belize prakticky sa prakticky nepoužíva iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Meniť USD za miestnu menu (belizský dolár) je možné v bankách alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).

Pokiaľ ide o zdravotnú situáciu v krajine, v pralesových oblastiach sa vyskytujú niektoré tropické choroby, prenášané komármi (napr. dengue či malária). Nemoc dengue sa vyznačuje vysokými teplotami, bolesťami kĺbov a svalov, celkovou únavou a v horších prípadoch i krvácaním. Ak turista má v úmyslu zdržovať sa v Belize dlhší čas v oblastiach mimo turistických centier, existuje zvýšené riziko nákazy žltačkou, cholerou, dengue a črevnými parazitmi (améby). Preto je pred cestou vhodné podrobiť sa očkovaniu a po návrate do vlasti príslušným vyšetreniam. Okrem iných medikamentov sa odporúča vziať so sebou aj lieky proti zažívacím problémom, opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom a repelenty. S ohľadom na miestne hygienické podmienky sa tiež odporúča piť iba balenú vodu, šúpať akékoľvek ovocie a zeleninu, ako aj dezinfikovať v antibakteriálnom roztoku.


Prevzaté z informácií MZV

 

späť

Lokácia:

Belize
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok: