www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Belize patrí medzi krajiny s pomerne vysokou mierou obecnej kriminality, často spojenou s obchodom s drogami. Najväčšiu opatrnosť treba venovať v hlavnom meste Belmopanu a tiež na hraniciach s Guatemalou, kde je evidovaných najviac krádeží a prepadnutí. Odporúča sa dodržiavať niektoré základné zásady:
- uschovať pas a ďalšie cenné doklady, letenku atď. v hotelovom trezore a cestovať iba s minimom finančnej hotovosti,
- nenosiť šperky, dávať si pozor na cenné veci - videokameru, fotoaparát, atď.,
- parkovať vždy na stráženom parkovisku, v aute nenechávať nikdy žiadne veci,
- nebrať stopárov, objednávať taxislužbu prostredníctvom recepcie, prenajímať auta iba u známej pôžičovne,
- cestovať iba po hlavných cestách za denného svetla,
- cestovať so zdravotným poistením, pred cestou si overiť rozsah jeho krytia v Belize,
- dávať si pozor na batožinu a tašky s dokladmi v centre miest, na recepciách hotelov, na autobusových zastávkach, a tiež priamo v autobusoch (časté sú krádeže osobnej batožiny z police nad hlavou cestujúcich v autobuse).

Väčšina obchodov, reštaurácií, požičovní automobilov a hotelov akceptujú bežné platobné karty (najrozšírenejšia VISA alebo MasterCard).
Prakticky všetky hlavné cesty v Belize sú asfaltové, aj menej významné komunikácie majú pomerne slušný povrch. Napriek tomu na cestovanie po zemi sa odporúča vozidlo 4x4.
Pláže v Belize sú pomerne nebezpečné, hoci to tak na prvý pohľad vôbec nevypadá. Vyznačujú sa najmä silnými prúdmi, ktoré môžu neopatrného plavca odniesť hlboko do mora. Odporúča sa venovať kúpaniu v mori zvýšenú pozornosť.
V Belize prakticky sa prakticky nepoužíva iná voľne zameniteľná mena ako americké doláre, výmena iných valút je problematická. Meniť USD za miestnu menu (belizský dolár) je možné v bankách alebo v autorizovaných zmenárňach (Casas de Cambio).

Pokiaľ ide o zdravotnú situáciu v krajine, v pralesových oblastiach sa vyskytujú niektoré tropické choroby, prenášané komármi (napr. dengue či malária). Nemoc dengue sa vyznačuje vysokými teplotami, bolesťami kĺbov a svalov, celkovou únavou a v horších prípadoch i krvácaním. Ak turista má v úmyslu zdržovať sa v Belize dlhší čas v oblastiach mimo turistických centier, existuje zvýšené riziko nákazy žltačkou, cholerou, dengue a črevnými parazitmi (améby). Preto je pred cestou vhodné podrobiť sa očkovaniu a po návrate do vlasti príslušným vyšetreniam. Okrem iných medikamentov sa odporúča vziať so sebou aj lieky proti zažívacím problémom, opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom a repelenty. S ohľadom na miestne hygienické podmienky sa tiež odporúča piť iba balenú vodu, šúpať akékoľvek ovocie a zeleninu, ako aj dezinfikovať v antibakteriálnom roztoku.


Prevzaté z informácií MZV

 

späť

Lokácia:

Belize
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: