www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Belgicko - Všeobecné informácie

Hlavné mesto: Brusel  

Počet obyvateľov: 10 355 844

Rast HDP: + 2,2 % (2007)

Oficiálne jazyky: holandčina, francúzština, nemčina

Belgické kráľovstvo je západoeurópsky prímorský štát. Susedí s Nemeckom, Francúzskom, Holandskom a Luxemburskom a zo západu ho obmýva Severné more. Typické veci sú preň pralinky a čokoláda.

Politika

Trenica medzi Flámami a Valónmi počas 20. storočia viedli Belgicko k úprave ústavy a následnej premene na federatívny štát. Politickým systémom je tu federatívna konštitučná monarchia. Vďaka tomu je Belgicko rozdelené na 3 regióny. Flámsky, Valónsky a Brusel ako hlavné mesto, je samostatný región.

Geografia

Belgicko sa dá rozdeliť na 3 oblasti: pobrežné nížiny, rovinu v centrálnej časti Belgicka, a na hornaté Ardenny na juhovýchode krajiny. Nížiny u pobrežia tvoria prevažne piesočné duny. Centrálna rovina zaberá väčšinu Belgicka. Je to jemne zvlnená oblasť s úrodnou pôdou, pretkaná sieťou mnohých vodných tokov – medzi najvýznamnejšie patria Mása a Šelda. Tretia oblasť, Ardenny, je hornatá a zalesnená. Nachádza sa tu najvyšší bod Belgicka, Signal de Botrange, s výškou 694 metrov.

Príroda

Belgická klíma je prímorská, spadá do mierneho podnebného pásma. Zrážky sú časté vo všetkých ročných obdobiach. Priemerná teplota v januáry je 3 °C, v júli 18 °C. Priemerné zrážky činia 65 milimetrov v januári, v júli 73 milimetrov.

Vzhľadom na vysokú hustotu zaľudnenia a na svoje umiestnenie, musí Belgicko čeliť ekologickým problémom. Napríklad sa tvrdí, že kvalita riečnej vody v Belgicku je najhoršia v Európe a jednou z najhorších na svete.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Na to, aby vás ošetrili nepotrebujete žiadne zvláštne preukazy.

Doprava

V Belgicku funguje rozsiahla sieť regionálnych autobusových liniek súkromných spoločností. Železničná sieť je tiež veľmi hustá. V Antverpách a Bruseli sa môžete zviesť metrom, električkou i autobusom. Na električku narazíte i v Charleroi, Gent a Ostende. Na autobusy prakticky v každom väčšom meste, rovnako ako na taxi.

Zaujímavosťou je miestna pobrežná električková sieť Kusttram. Ta zaisťuje hromadnú dopravu na belgickom pobreží Severného mora medzi obcami De Panne u francúzskych hraníc a Knokke-Heist u hraníc Holandských. Ide o najdlhšiu električkovú trať na svete.

Média

Belgické média odrážajú politické a jazykové rozdelenie krajiny. Za reguláciu rozhlasu a televívie sú zodpovedné jednotlivé komunity skôr než federálne úrady.  Belgicko nemá jediný štátny úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie, ale dve oddelené organizácie s vlastnými normami a kontrolujúce vlastné TV, rozhlas a zahraničné vysielania.  Približne 95% Belgičanov vlastní káblovú televíziu - jedná sa o jedno z najviac pripojení na svete. Belgická tlač reguluje sama seba prostredníctvom Federácie nakladateľov, ku ktorej prináležia všetky veľké média. Internet je široko rozšírený a používaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

 

Lokácia:

Belgicko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 4. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 5.4.
19 °C
zajtra:
pondelok 6.4.
16 °C