www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Belgicko - Všeobecné informácie

Hlavné mesto: Brusel  

Počet obyvateľov: 10 355 844

Rast HDP: + 2,2 % (2007)

Oficiálne jazyky: holandčina, francúzština, nemčina

Belgické kráľovstvo je západoeurópsky prímorský štát. Susedí s Nemeckom, Francúzskom, Holandskom a Luxemburskom a zo západu ho obmýva Severné more. Typické veci sú preň pralinky a čokoláda.

Politika

Trenica medzi Flámami a Valónmi počas 20. storočia viedli Belgicko k úprave ústavy a následnej premene na federatívny štát. Politickým systémom je tu federatívna konštitučná monarchia. Vďaka tomu je Belgicko rozdelené na 3 regióny. Flámsky, Valónsky a Brusel ako hlavné mesto, je samostatný región.

Geografia

Belgicko sa dá rozdeliť na 3 oblasti: pobrežné nížiny, rovinu v centrálnej časti Belgicka, a na hornaté Ardenny na juhovýchode krajiny. Nížiny u pobrežia tvoria prevažne piesočné duny. Centrálna rovina zaberá väčšinu Belgicka. Je to jemne zvlnená oblasť s úrodnou pôdou, pretkaná sieťou mnohých vodných tokov – medzi najvýznamnejšie patria Mása a Šelda. Tretia oblasť, Ardenny, je hornatá a zalesnená. Nachádza sa tu najvyšší bod Belgicka, Signal de Botrange, s výškou 694 metrov.

Príroda

Belgická klíma je prímorská, spadá do mierneho podnebného pásma. Zrážky sú časté vo všetkých ročných obdobiach. Priemerná teplota v januáry je 3 °C, v júli 18 °C. Priemerné zrážky činia 65 milimetrov v januári, v júli 73 milimetrov.

Vzhľadom na vysokú hustotu zaľudnenia a na svoje umiestnenie, musí Belgicko čeliť ekologickým problémom. Napríklad sa tvrdí, že kvalita riečnej vody v Belgicku je najhoršia v Európe a jednou z najhorších na svete.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Na to, aby vás ošetrili nepotrebujete žiadne zvláštne preukazy.

Doprava

V Belgicku funguje rozsiahla sieť regionálnych autobusových liniek súkromných spoločností. Železničná sieť je tiež veľmi hustá. V Antverpách a Bruseli sa môžete zviesť metrom, električkou i autobusom. Na električku narazíte i v Charleroi, Gent a Ostende. Na autobusy prakticky v každom väčšom meste, rovnako ako na taxi.

Zaujímavosťou je miestna pobrežná električková sieť Kusttram. Ta zaisťuje hromadnú dopravu na belgickom pobreží Severného mora medzi obcami De Panne u francúzskych hraníc a Knokke-Heist u hraníc Holandských. Ide o najdlhšiu električkovú trať na svete.

Média

Belgické média odrážajú politické a jazykové rozdelenie krajiny. Za reguláciu rozhlasu a televívie sú zodpovedné jednotlivé komunity skôr než federálne úrady.  Belgicko nemá jediný štátny úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie, ale dve oddelené organizácie s vlastnými normami a kontrolujúce vlastné TV, rozhlas a zahraničné vysielania.  Približne 95% Belgičanov vlastní káblovú televíziu - jedná sa o jedno z najviac pripojení na svete. Belgická tlač reguluje sama seba prostredníctvom Federácie nakladateľov, ku ktorej prináležia všetky veľké média. Internet je široko rozšírený a používaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

 

Lokácia:

Belgicko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: