www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Belgicko - Všeobecné informácie

Hlavné mesto: Brusel  

Počet obyvateľov: 10 355 844

Rast HDP: + 2,2 % (2007)

Oficiálne jazyky: holandčina, francúzština, nemčina

Belgické kráľovstvo je západoeurópsky prímorský štát. Susedí s Nemeckom, Francúzskom, Holandskom a Luxemburskom a zo západu ho obmýva Severné more. Typické veci sú preň pralinky a čokoláda.

Politika

Trenica medzi Flámami a Valónmi počas 20. storočia viedli Belgicko k úprave ústavy a následnej premene na federatívny štát. Politickým systémom je tu federatívna konštitučná monarchia. Vďaka tomu je Belgicko rozdelené na 3 regióny. Flámsky, Valónsky a Brusel ako hlavné mesto, je samostatný región.

Geografia

Belgicko sa dá rozdeliť na 3 oblasti: pobrežné nížiny, rovinu v centrálnej časti Belgicka, a na hornaté Ardenny na juhovýchode krajiny. Nížiny u pobrežia tvoria prevažne piesočné duny. Centrálna rovina zaberá väčšinu Belgicka. Je to jemne zvlnená oblasť s úrodnou pôdou, pretkaná sieťou mnohých vodných tokov – medzi najvýznamnejšie patria Mása a Šelda. Tretia oblasť, Ardenny, je hornatá a zalesnená. Nachádza sa tu najvyšší bod Belgicka, Signal de Botrange, s výškou 694 metrov.

Príroda

Belgická klíma je prímorská, spadá do mierneho podnebného pásma. Zrážky sú časté vo všetkých ročných obdobiach. Priemerná teplota v januáry je 3 °C, v júli 18 °C. Priemerné zrážky činia 65 milimetrov v januári, v júli 73 milimetrov.

Vzhľadom na vysokú hustotu zaľudnenia a na svoje umiestnenie, musí Belgicko čeliť ekologickým problémom. Napríklad sa tvrdí, že kvalita riečnej vody v Belgicku je najhoršia v Európe a jednou z najhorších na svete.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Na to, aby vás ošetrili nepotrebujete žiadne zvláštne preukazy.

Doprava

V Belgicku funguje rozsiahla sieť regionálnych autobusových liniek súkromných spoločností. Železničná sieť je tiež veľmi hustá. V Antverpách a Bruseli sa môžete zviesť metrom, električkou i autobusom. Na električku narazíte i v Charleroi, Gent a Ostende. Na autobusy prakticky v každom väčšom meste, rovnako ako na taxi.

Zaujímavosťou je miestna pobrežná električková sieť Kusttram. Ta zaisťuje hromadnú dopravu na belgickom pobreží Severného mora medzi obcami De Panne u francúzskych hraníc a Knokke-Heist u hraníc Holandských. Ide o najdlhšiu električkovú trať na svete.

Média

Belgické média odrážajú politické a jazykové rozdelenie krajiny. Za reguláciu rozhlasu a televívie sú zodpovedné jednotlivé komunity skôr než federálne úrady.  Belgicko nemá jediný štátny úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie, ale dve oddelené organizácie s vlastnými normami a kontrolujúce vlastné TV, rozhlas a zahraničné vysielania.  Približne 95% Belgičanov vlastní káblovú televíziu - jedná sa o jedno z najviac pripojení na svete. Belgická tlač reguluje sama seba prostredníctvom Federácie nakladateľov, ku ktorej prináležia všetky veľké média. Internet je široko rozšírený a používaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

 

Lokácia:

Belgicko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 8. 2019
sviatok:
dnes:
streda 21.8.
21 °C
zajtra:
štvrtok 22.8.
22 °C