www.infoglobe.sk » Doklady

Doklady

 Na cestu do Austrálie sú občania SR povinní mať cestovný pas SR, platný minimálne 6 mesiacov od plánovaného dátumu odjazdu z Austrálie, a platné austrálske vízum (buď e-mail zaslaný ministerstvom imigrácie alebo samolepiaci štítok v cestovnému pasu - viď ďalej).

 Výnimkou z vízovej povinnosti je len tranzit cez austrálske letiská, pri ňom občania SR vízum nepotrebujú, pokiaľ neopustia tranzitný priestor letiska, majú zaistenú letenku na odlet z Austrálie, ich odlet sa uskutoční do ôsmich hodín po prílete a majú doklady požadované pri vstupe do cieľovej krajiny.

O austrálske turistické víza je možné žiadať

  1. prostredníctvom internetu;
  2. prostredníctvom cestovnej kancelárie v SR;
  3. prostredníctvom austrálskeho veľvyslanectva vo Viedni.

ad 1) Podanie žiadosti a udelenie víza prebieha prostredníctvom internetu

 Žiadateľ o vízum vyplní dotazník na internetovej stránke austrálskeho Ministerstva imigrácie a občianstva (Department of Immigration and Citizenship, DIAC) www.immi.gov.au, zaplatí poplatok za podanie žiadosti (zadá do internetového dotazníka údaje svojej kreditnej karty) a počká na udelenie súhlasu s cestou, ktorý mu bude doručený e-mailom.

Od júla 2005 je pre občanov SR aktivovaný systém automatického spracovania žiadostí o turistické víza. Podľa doterajších skúseností s týmto systémom dosahuje doba vybavenia žiadosti o vízum (t. j. doba do doručenia elektronického víza e-mailom) približne jedného dňa.

Ministerstvo imigrácie v niektorých prípadoch vyžaduje predloženie ďalších dokladov, čo dobu vybavenia víza predlžuje. Typickými príkladmi sú:

 Informácie o krátkodobých turistických vízach je možné nájsť na stránkach www.immi.gov.au takto: Visas & Immigration > Visitors > Tourists > Visa Options > Tourist Visa (subclass 676) či priamo na www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm

Elektronický formulár žiadosti o vízum je možné na stránkach www.immi.gov.au nájsť následujúcim spôsobom: Visas & Immigration > Applications & Forms > Online Applications > Tourists > Applicants - Outside Australia - Tourist (e676) > Start your application či priamo na https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=VSS

 

ad 2) Ministerstvo imigrácie zmocnilo k prijímaní žiadostí o austrálske víza niekoľko českých cestovných kancelárií.

 

ad3) Naďalej je možné žiadať o vízum na austrálskom veľvyslanectve vo Viedni. Kontaktné údaje veľvyslanectva sú k dispozícii na stránkach

www.australian-embassy.at

 Od 1.7.2007 boli zrušené poplatky za elektronické podanie žiadosti o austrálske turistické víza k pobytu do 3 mesiacov (e676 tourist online application) a krátkodobé víza za účelom obchodu (456 business visitor). Zrušenie poplatku sa týka iba krátkodobých víz s pobytom do 3 mesiacov podaných elektronickou formou. Pri ostatných druhoch pobytu zostávajú poplatky zachované. Za vízovú žiadosť v papierovej podobe aj za online žiadosť o turistické vízum nad tri mesiace žiadatelia  naďalej platia 75 AUD.

 Turistické vízum neoprávňuje k pracovnej činnosti.

 Informácie o podmienkach predĺženia austrálskych víz je možné nájsť na stránkach www.immi.gov.au takto: Visas & Immigration > Visitors > Tourists > Extending your stay či priamo z odkazu www.immi.gov.au/visitors/tourist/index.htm

Cesta k elektronickému formuláru žiadosti o predĺženie víza na stránkach www.immi.gov.au: Visas & Immigration > Applications & Forms > Online Applications > Tourists > Applications - In Australia - Extending your stay in Australia > Start your application či priamo z nasledujúceho odkazu: https://www.ecom.immi.gov.au/visas/applyNow.do?form=VE. Poplatok za podanie žiadosti o predĺženie víza je 205,- AUD.

Všeobecná prihlasovacia povinnosť neexistuje. Registrácia turistov, vstupujúcich na územie Austrálie, prebieha po prílete. Úradník DIaC registruje návštevníkov po vyplnení formulára Incoming Passenger Card, v ňom každý turista uvádza okrem osobných údajov rovnako miesto pobytu v Austrálii a predpokladanú dĺžku pobytu.

Pri leteckej preprave smie cestujúci prepravovať v príručnej batožine len veľmi malé množstvo tekutín, gélov a aerosolových látok. Opatrenia zavedené od 31.3.2007 sa vzťahujú aj na zubné pasty, parfumy, krémy, kozmetiku a pod. Tieto látky môžu byť prepravované len v nádobkách s max. objemom 100ml, zalepené v priehľadnom plastikovom vrecku s objemom max. 1 liter (cca 20x20cm). Výnimky budú udelené iba pri preprave liečiv nutných na cestu a výrobkov pre malé deti. O týchto výnimkách budú rozhodovať priamo úradníci prevádzajúci kontrolu. Informácie o kontrolách a povolených limitoch pre prepravu viď stránky austrálskeho ministerstva dopravy www.dotars.gov.au

Krátko pred príjazdom do Austrálie návštevník alebo rodina ako celok vypĺňa Travellers Statement. Formulár je nutné vyplniť pravdivo a deklarovať všetky dovážané položky. Všetky potraviny (v surovom ani konzervovanom stave) sú cestujúci povinní deklarovať; to sa týka rovnako potravín, ktoré boli servírované na palube lietadla. Zdôrazňujeme, že karanténna kontrola je veľmi prísna a nekompromisná a obsah batožiny je dôkladne preverovaný. Za pokus o porušení colných, karanténnych a fytosanitárnych predpisov sú vymeriavané pokuty od 200 až do niekoľko tisíc austrálskych dolárov. Karanténne prehliadky s hrozbou sankcií sa uskutočňujú aj pri prekročení hraníc medzi austrálskymi štátmi, resp. pri vstupe do niektorých ovocinárskych oblastí.

V cestnej premávke sa jazdí vľavo. Za účelom vedenia motorového vozidla na území Austrálie môžu slovenskí občania používať ako medzinárodný vodičský preukaz, tak aj slovenský vodičský preukaz s prekladom po celú dobu svojho turistického pobytu. Na cestách je obmedzená maximálna povolená rýchlosť, a to na 60 km/h v obci, 100 km/h mimo obec a 110 km/h na špeciálne značených rýchlostných komunikáciách. Bezpečnostné pásy sú povinné aj na zadných sedadlách automobilu. Priestupky cudzincov nie sú dopravnou políciou tolerované a sú vymáhané aj na diaľku.

Obchodný cestujúci či turista by mal byť vybavený medzinárodne uznávanou platobnou kartou, najlepšie kreditnou. V Austrálii je rozšírené používanie všetkých druhov bankových kariet. Bez kreditnej karty často nie je možné previesť telefonickú rezerváciu hotela alebo zapožičanie vozidla z požičovne. Turistom bez medzinárodnej platobnej karty sa odporúča cestovať do Austrálie s cestovnými šekmi, vystavenými na AUD alebo USD, ktoré sú zaistené proti strate a krádeži.

Cudzinci opúšťajúci Austráliu majú nárok na vrátenie dane z tovaru a služieb (Goods and Services Tax - GST) vo výške 10 %. Podmienkou je, že tovar musí byť v celkovej hodnote väčšej ako 200,- AUD a musí byť zakúpený v jednom obchode, nie skôr ako 30 dní pred odjazdom z Austrálie. Ďalej musí byť zakúpený tovar zabalený ako príručná batožina, pretože prepážky pre vrátenie GST sú umiestnené na medzinárodných letiskách až za priestorom pre odbavenie batožiny. Pri vybavovaní žiadosti je nutné predložiť daňový doklad a vlastný tovar ku kontrole.

Vrátenú daň je možné dostať niekoľkými spôsobmi:

Slovenské veľvyslanectvo v Austrálii:

Embassy of the Slovak Republic

47 Culgoa Circuit OeMalley

Canberra A.C.T. 2606

Tel.: 00612/6290 1516, 6290 2405, 6290 0036

E – mail: embassy@slovakemb-aust.org

Austrálie zatiaľ nemá svoje veľvyslanectvo na Slovensku, preto uvádzame kontakty najbližšej ambasády vo Viedni a Varšave.

Austrálske veľvyslanectvo vo Viedni:

Australian Embassy
Mattiellistrasse 2
Vienna A-1040
Austria
e-mail:
visa-enquiries@dfat.gov.au, dima-vienna@dfat.gov.au
tel:             0043/150 674       
fax: 0043/1513 2908

Austrálske veľvyslanectvo vo Varšave:

Australian Embassy
ul. Nowogrodzka 11, Warsaw
00-513
e-mail: ambasada@australia.pl
tel:             0048/22 521 34 44       
fax: 0048/22 627 35 00

 

späť

Lokácia:

Austrália
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok: