www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Argentína sa rozkladá na juhu kontinentu medzi 22o a 55o j. š.

Od severu na juh je dlhá 3 700 km.

Na severe hraničí s Bolíviou (800 km) a Paraguajom (1900 km). Na východe s Brazíliou (1200 km), Uruguajom (580 km) a pobrežím dlhým asi 4 700 km s plytkým Atlantickým oceánom. Na juhu a západe susedí v dlhom Andskom hrebeni s Chile (5200 km), tam sa nachádza aj Aconcagua (6 962 m n.m.), najvyšší bod oboch Amerík.

  Lamy na pampe

Prírodné pomery

     Argentína sa rozkladá na juhu Južnej Ameriky. Tam, na celom juhovýchode štátu sa rozprestiera ohromná rovina, ktorá sa volá Pampas, a ktorá sa na juhu mení na suchú stepnú Patagónsku tabuľovú plošinu. Na pampe rastú lesíky aj stromy. Čím viac na juh, tým sa ich výška a početnosť znižuje, až v Patagónii rastie už len tráva a porasty nízkych tŕnistých krov. Stromy sa dajú nájsť len v mestách, kde sú chránené a slovo „drevorubač“ je tak neznáme, že stráca význam. Zato tu fúka veľmi silný a stály vietor, nazývaný Pampero. Privanie od Tichého oceánu, dvihne sa cez Andy a potom mu už nič nebráni v ceste ani v rozbehu východným smerom, cez rozľahlé pláne, postupne sa zvažujúce k moru a pokračujúce ako dno plytkého Atlantiku pozdĺž celého západného pobrežia.

     Za Magalhaesovým prielivom v Ohňovej zemi sú však už zasa nepriechodné listnaté lesy a N.P. Tiera del fuego – Ohňová zem – Argentínavysoké pohoria Ánd. Dvíhajú sa priamo od morskej hladiny a prechádzajú ďalej na juh do oblasti Antarktídy, kde majú už len stredohorské výšky a tvary.

     Andy, nazývané tiež Kordillery, sa tiahnu skoro presne poludníkovým severojužným smerom pozdĺž 70° západnej dĺžky. V oblasti Mendoza vystupujú až do výšky cez 6 000 m, a tým k najvyššiemu vrcholu oboch Amerík – k sopke Aconcagua ( 6959 m) a tvoria hranicu s Chile.

     Na západe štátu sa rozkladá rozsiahla Laplatská nížina, rovná ako stôl pri riekach Paraná a Uruguay, a pri ich spoločnom ústi do Atlantického oceánu, nazývaného La Plata. Tam leží srdce Argentíny, hlavné mesto Buenos Aires, najvyšší bod ktorého leží iba 25 m n.m. a zároveň je tam aj hranica s UruguajomGran Chaco, spoločný región severu Argentíny, Bolívie a Paraguaja

     Na severe sa rozprestiera suchá a rozľahlá plošina, ležiaca v Andskom zrážkovom tieni, Gran Chaco. Zrážky sú tam menšie ako 500 mm. Napriek tomu, že leží okolo obratníku Kozorožca a je tak vlastne v tropickej oblasti. Tu po rieke Paraguaj prechádza hranica s rovnomenným štátom. Kým však horské hrebene spadnú do Gran Chaca, stretáva sa Argentína s Bolíviou.

  Prales v oblasti Posadas – Misiones, Argentína   Tropický dažďový prales sa dá vidieť v oblasti Foz do Iguacu, na hraniciach medzi Paraguajom, Brazíliou a Argentínou.

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Google

  späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok: