www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Argentína sa rozkladá na juhu kontinentu medzi 22o a 55o j. š.

Od severu na juh je dlhá 3 700 km.

Na severe hraničí s Bolíviou (800 km) a Paraguajom (1900 km). Na východe s Brazíliou (1200 km), Uruguajom (580 km) a pobrežím dlhým asi 4 700 km s plytkým Atlantickým oceánom. Na juhu a západe susedí v dlhom Andskom hrebeni s Chile (5200 km), tam sa nachádza aj Aconcagua (6 962 m n.m.), najvyšší bod oboch Amerík.

  Lamy na pampe

Prírodné pomery

     Argentína sa rozkladá na juhu Južnej Ameriky. Tam, na celom juhovýchode štátu sa rozprestiera ohromná rovina, ktorá sa volá Pampas, a ktorá sa na juhu mení na suchú stepnú Patagónsku tabuľovú plošinu. Na pampe rastú lesíky aj stromy. Čím viac na juh, tým sa ich výška a početnosť znižuje, až v Patagónii rastie už len tráva a porasty nízkych tŕnistých krov. Stromy sa dajú nájsť len v mestách, kde sú chránené a slovo „drevorubač“ je tak neznáme, že stráca význam. Zato tu fúka veľmi silný a stály vietor, nazývaný Pampero. Privanie od Tichého oceánu, dvihne sa cez Andy a potom mu už nič nebráni v ceste ani v rozbehu východným smerom, cez rozľahlé pláne, postupne sa zvažujúce k moru a pokračujúce ako dno plytkého Atlantiku pozdĺž celého západného pobrežia.

     Za Magalhaesovým prielivom v Ohňovej zemi sú však už zasa nepriechodné listnaté lesy a N.P. Tiera del fuego – Ohňová zem – Argentínavysoké pohoria Ánd. Dvíhajú sa priamo od morskej hladiny a prechádzajú ďalej na juh do oblasti Antarktídy, kde majú už len stredohorské výšky a tvary.

     Andy, nazývané tiež Kordillery, sa tiahnu skoro presne poludníkovým severojužným smerom pozdĺž 70° západnej dĺžky. V oblasti Mendoza vystupujú až do výšky cez 6 000 m, a tým k najvyššiemu vrcholu oboch Amerík – k sopke Aconcagua ( 6959 m) a tvoria hranicu s Chile.

     Na západe štátu sa rozkladá rozsiahla Laplatská nížina, rovná ako stôl pri riekach Paraná a Uruguay, a pri ich spoločnom ústi do Atlantického oceánu, nazývaného La Plata. Tam leží srdce Argentíny, hlavné mesto Buenos Aires, najvyšší bod ktorého leží iba 25 m n.m. a zároveň je tam aj hranica s UruguajomGran Chaco, spoločný región severu Argentíny, Bolívie a Paraguaja

     Na severe sa rozprestiera suchá a rozľahlá plošina, ležiaca v Andskom zrážkovom tieni, Gran Chaco. Zrážky sú tam menšie ako 500 mm. Napriek tomu, že leží okolo obratníku Kozorožca a je tak vlastne v tropickej oblasti. Tu po rieke Paraguaj prechádza hranica s rovnomenným štátom. Kým však horské hrebene spadnú do Gran Chaca, stretáva sa Argentína s Bolíviou.

  Prales v oblasti Posadas – Misiones, Argentína   Tropický dažďový prales sa dá vidieť v oblasti Foz do Iguacu, na hraniciach medzi Paraguajom, Brazíliou a Argentínou.

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Google

  späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok: