www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Argentína sa rozkladá na juhu kontinentu medzi 22o a 55o j. š.

Od severu na juh je dlhá 3 700 km.

Na severe hraničí s Bolíviou (800 km) a Paraguajom (1900 km). Na východe s Brazíliou (1200 km), Uruguajom (580 km) a pobrežím dlhým asi 4 700 km s plytkým Atlantickým oceánom. Na juhu a západe susedí v dlhom Andskom hrebeni s Chile (5200 km), tam sa nachádza aj Aconcagua (6 962 m n.m.), najvyšší bod oboch Amerík.

  Lamy na pampe

Prírodné pomery

     Argentína sa rozkladá na juhu Južnej Ameriky. Tam, na celom juhovýchode štátu sa rozprestiera ohromná rovina, ktorá sa volá Pampas, a ktorá sa na juhu mení na suchú stepnú Patagónsku tabuľovú plošinu. Na pampe rastú lesíky aj stromy. Čím viac na juh, tým sa ich výška a početnosť znižuje, až v Patagónii rastie už len tráva a porasty nízkych tŕnistých krov. Stromy sa dajú nájsť len v mestách, kde sú chránené a slovo „drevorubač“ je tak neznáme, že stráca význam. Zato tu fúka veľmi silný a stály vietor, nazývaný Pampero. Privanie od Tichého oceánu, dvihne sa cez Andy a potom mu už nič nebráni v ceste ani v rozbehu východným smerom, cez rozľahlé pláne, postupne sa zvažujúce k moru a pokračujúce ako dno plytkého Atlantiku pozdĺž celého západného pobrežia.

     Za Magalhaesovým prielivom v Ohňovej zemi sú však už zasa nepriechodné listnaté lesy a N.P. Tiera del fuego – Ohňová zem – Argentínavysoké pohoria Ánd. Dvíhajú sa priamo od morskej hladiny a prechádzajú ďalej na juh do oblasti Antarktídy, kde majú už len stredohorské výšky a tvary.

     Andy, nazývané tiež Kordillery, sa tiahnu skoro presne poludníkovým severojužným smerom pozdĺž 70° západnej dĺžky. V oblasti Mendoza vystupujú až do výšky cez 6 000 m, a tým k najvyššiemu vrcholu oboch Amerík – k sopke Aconcagua ( 6959 m) a tvoria hranicu s Chile.

     Na západe štátu sa rozkladá rozsiahla Laplatská nížina, rovná ako stôl pri riekach Paraná a Uruguay, a pri ich spoločnom ústi do Atlantického oceánu, nazývaného La Plata. Tam leží srdce Argentíny, hlavné mesto Buenos Aires, najvyšší bod ktorého leží iba 25 m n.m. a zároveň je tam aj hranica s UruguajomGran Chaco, spoločný región severu Argentíny, Bolívie a Paraguaja

     Na severe sa rozprestiera suchá a rozľahlá plošina, ležiaca v Andskom zrážkovom tieni, Gran Chaco. Zrážky sú tam menšie ako 500 mm. Napriek tomu, že leží okolo obratníku Kozorožca a je tak vlastne v tropickej oblasti. Tu po rieke Paraguaj prechádza hranica s rovnomenným štátom. Kým však horské hrebene spadnú do Gran Chaca, stretáva sa Argentína s Bolíviou.

  Prales v oblasti Posadas – Misiones, Argentína   Tropický dažďový prales sa dá vidieť v oblasti Foz do Iguacu, na hraniciach medzi Paraguajom, Brazíliou a Argentínou.

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Google

  späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: