www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Argentína sa rozkladá na juhu kontinentu medzi 22o a 55o j. š.

Od severu na juh je dlhá 3 700 km.

Na severe hraničí s Bolíviou (800 km) a Paraguajom (1900 km). Na východe s Brazíliou (1200 km), Uruguajom (580 km) a pobrežím dlhým asi 4 700 km s plytkým Atlantickým oceánom. Na juhu a západe susedí v dlhom Andskom hrebeni s Chile (5200 km), tam sa nachádza aj Aconcagua (6 962 m n.m.), najvyšší bod oboch Amerík.

  Lamy na pampe

Prírodné pomery

     Argentína sa rozkladá na juhu Južnej Ameriky. Tam, na celom juhovýchode štátu sa rozprestiera ohromná rovina, ktorá sa volá Pampas, a ktorá sa na juhu mení na suchú stepnú Patagónsku tabuľovú plošinu. Na pampe rastú lesíky aj stromy. Čím viac na juh, tým sa ich výška a početnosť znižuje, až v Patagónii rastie už len tráva a porasty nízkych tŕnistých krov. Stromy sa dajú nájsť len v mestách, kde sú chránené a slovo „drevorubač“ je tak neznáme, že stráca význam. Zato tu fúka veľmi silný a stály vietor, nazývaný Pampero. Privanie od Tichého oceánu, dvihne sa cez Andy a potom mu už nič nebráni v ceste ani v rozbehu východným smerom, cez rozľahlé pláne, postupne sa zvažujúce k moru a pokračujúce ako dno plytkého Atlantiku pozdĺž celého západného pobrežia.

     Za Magalhaesovým prielivom v Ohňovej zemi sú však už zasa nepriechodné listnaté lesy a N.P. Tiera del fuego – Ohňová zem – Argentínavysoké pohoria Ánd. Dvíhajú sa priamo od morskej hladiny a prechádzajú ďalej na juh do oblasti Antarktídy, kde majú už len stredohorské výšky a tvary.

     Andy, nazývané tiež Kordillery, sa tiahnu skoro presne poludníkovým severojužným smerom pozdĺž 70° západnej dĺžky. V oblasti Mendoza vystupujú až do výšky cez 6 000 m, a tým k najvyššiemu vrcholu oboch Amerík – k sopke Aconcagua ( 6959 m) a tvoria hranicu s Chile.

     Na západe štátu sa rozkladá rozsiahla Laplatská nížina, rovná ako stôl pri riekach Paraná a Uruguay, a pri ich spoločnom ústi do Atlantického oceánu, nazývaného La Plata. Tam leží srdce Argentíny, hlavné mesto Buenos Aires, najvyšší bod ktorého leží iba 25 m n.m. a zároveň je tam aj hranica s UruguajomGran Chaco, spoločný región severu Argentíny, Bolívie a Paraguaja

     Na severe sa rozprestiera suchá a rozľahlá plošina, ležiaca v Andskom zrážkovom tieni, Gran Chaco. Zrážky sú tam menšie ako 500 mm. Napriek tomu, že leží okolo obratníku Kozorožca a je tak vlastne v tropickej oblasti. Tu po rieke Paraguaj prechádza hranica s rovnomenným štátom. Kým však horské hrebene spadnú do Gran Chaca, stretáva sa Argentína s Bolíviou.

  Prales v oblasti Posadas – Misiones, Argentína   Tropický dažďový prales sa dá vidieť v oblasti Foz do Iguacu, na hraniciach medzi Paraguajom, Brazíliou a Argentínou.

 

Text: Oliver Kucka

Foto: Google

  späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok: