www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Argentíne sa po ekonomicko-politickej a sociálnej kríze na konci roku 2001 výrazne zhoršila, čo súvisí so zmenou životnej úrovne mnohých Argentíncov. Najmä v Buenos Aires a vo veľkých mestách a aglomeráciách s veľkou hustotou obyvateľstva sa množia ozbrojené prepadnutia a lúpeže. Vyskytli sa aj prepadnutia v reštauráciách alebo aj prepadnutia diaľkových autobusov. Vyskytujú sa tiež prepadnutia, kedy delikventi osobu donútia vybrať v bankovom automate z platobnej karty všetku možnú hotovosť.
Obecne platí, že si turisti musia strážiť svoje osobné veci, nevystavovať na obdiv svoje peňaženky, fotoaparáty a iné cennosti. Neodporúčame pohybovať sa v noci na odľahlých či opustených uliciach, navštevovať rizikové miesta, najmä potom chudobné štvrte.
V Buenos Aires a obecne v celej Argentíne je rozvinutý dobre fungujúci systém taxislužieb. Na zvýšenie bezpečnosti, najmä v nočných hodinách, odporúčame uprednostňovať taxislužbu cestou hotelových služieb alebo tzv. „radiotaxi Remiz“, ako využívanie náhodných taxi na ulici.

Časté sú demonštrácie na mnohých miestach Argentíny, zvlášť potom v Buenos Aires, kde sú takmer na dennom poriadku a značne blokujú mestskú dopravu. Výnimkou nie je zablokovanie jedinej príjazdovej komunikácie na medzinárodnom letisku Ezeiza na dobu niekoľkých hodín, a tým zabránenie odletu plánovanou linkou. Odporúčame sa vyhýbať sa týmto protestným akciám, pretože bývajú vyhľadávaným priestorom pre vreckových zlodejov.

Z dôvodu, že situácia v krajine sa považuje stále za nepredvídateľnú, odporúča sa vopred sa informovať o aktuálnej situácii v krajine.

Pri cestách automobilom po Argentíne je nutné brať do úvahy enormné vzdialenosti medzi jednotlivými mestami a obývanými priestormi, ktoré sú často viac ako 500 km. Hlavné ťahy, okrem veľkých miest, tvoria prevažne dvojprúdové cesty s relatívne dobrým povrchom a malou hustotou premávky. Vedľajšie cesty a prípadné obchádzky sú väčšinou veľmi prašné a v prípade dažďov blatisté. Preto pri plánovaní cesty automobilom po Argentíne, odporúčame plánovať aj prenocovanie v hoteloch a cestovať iba cez deň. Hoci sieť čerpacích staníc pohonných hmôt je relatívne dobrá, nie vždy dostanete kúpiť požadovaný druh pohonných hmôt, a tak odporúčame riadiť sa zásadou „čerpať pohonné hmoty, keď sa dá a nie až keď musím“.

Predajná doba vo väčšine obchodov je od pondelka do soboty od 9:00 do 20:30 hodín. V nedeľu bývajú menšie obchody zatvorené. Vo vnútrozemí je zvykom poludňajšia siesta medzi 13:00 a 16:00 hodinou. Veľké nákupné strediská (shopping center Carrefour, Jumbo, Dicso, Easy) majú otvorené po celý týždeň od 9.00 do 22.00 hodín.

Argentínska verejnosť je veľmi citlivá na nadmerné požívanie alkoholu, pitie nad mieru je neprijateľné.

V Argentíne sa dajú stretnúť takmer všetky klimatické pásma od subtropického podnebia na severe až po subantarktické na juhu, a tomu treba prispôsobiť výber oblečenia. Tiež treba zobrať do úvahy, že na južnej pologuli ročné obdobia nezodpovedajú európskym. Pri návšteve oblastí s extrémnymi podmienkami (napr. pohorie Ánd) je potrebné dôkladne zvážiť vlastné schopnosti.
Źiaľ, výnimkou nie sú tragické prípady (úmrtia, zmiznutia) spojené s výstupom na najvyššiu horu južnej Ameriky Aconcagua. Dôrazne varujeme, že klimatické podmienky porovnateľné s výstupom na horu Aconcagua sa nedajú v Európe nasimulovať – ide o horu vysokú 6 962 m n.m. Turisti sa nechávajú zlákať tým, že na vrchol hory sa dá vystúpiť aj bez použití horolezeckého výstroja, avšak terén a klíma sú veľmi zradné. Dôrazne odporúčame, aby každý eventuálny turista dôkladne zvážil svoje fyzické schopnosti (problémy nastávajú už v nadmorskej výške asi 3 000 m) a prípadný výstup uskutočňoval vždy len v skupine so skúseným horským vodcom.


Informácie o Argentíne sa dajú nájsť takisto na webových stránkach:
www.turismo.gov.ar
www.info.gov.ar
www.yahoo.com.ar
www.latinworld.com.sur/argentina

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: