www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Argentíne sa po ekonomicko-politickej a sociálnej kríze na konci roku 2001 výrazne zhoršila, čo súvisí so zmenou životnej úrovne mnohých Argentíncov. Najmä v Buenos Aires a vo veľkých mestách a aglomeráciách s veľkou hustotou obyvateľstva sa množia ozbrojené prepadnutia a lúpeže. Vyskytli sa aj prepadnutia v reštauráciách alebo aj prepadnutia diaľkových autobusov. Vyskytujú sa tiež prepadnutia, kedy delikventi osobu donútia vybrať v bankovom automate z platobnej karty všetku možnú hotovosť.
Obecne platí, že si turisti musia strážiť svoje osobné veci, nevystavovať na obdiv svoje peňaženky, fotoaparáty a iné cennosti. Neodporúčame pohybovať sa v noci na odľahlých či opustených uliciach, navštevovať rizikové miesta, najmä potom chudobné štvrte.
V Buenos Aires a obecne v celej Argentíne je rozvinutý dobre fungujúci systém taxislužieb. Na zvýšenie bezpečnosti, najmä v nočných hodinách, odporúčame uprednostňovať taxislužbu cestou hotelových služieb alebo tzv. „radiotaxi Remiz“, ako využívanie náhodných taxi na ulici.

Časté sú demonštrácie na mnohých miestach Argentíny, zvlášť potom v Buenos Aires, kde sú takmer na dennom poriadku a značne blokujú mestskú dopravu. Výnimkou nie je zablokovanie jedinej príjazdovej komunikácie na medzinárodnom letisku Ezeiza na dobu niekoľkých hodín, a tým zabránenie odletu plánovanou linkou. Odporúčame sa vyhýbať sa týmto protestným akciám, pretože bývajú vyhľadávaným priestorom pre vreckových zlodejov.

Z dôvodu, že situácia v krajine sa považuje stále za nepredvídateľnú, odporúča sa vopred sa informovať o aktuálnej situácii v krajine.

Pri cestách automobilom po Argentíne je nutné brať do úvahy enormné vzdialenosti medzi jednotlivými mestami a obývanými priestormi, ktoré sú často viac ako 500 km. Hlavné ťahy, okrem veľkých miest, tvoria prevažne dvojprúdové cesty s relatívne dobrým povrchom a malou hustotou premávky. Vedľajšie cesty a prípadné obchádzky sú väčšinou veľmi prašné a v prípade dažďov blatisté. Preto pri plánovaní cesty automobilom po Argentíne, odporúčame plánovať aj prenocovanie v hoteloch a cestovať iba cez deň. Hoci sieť čerpacích staníc pohonných hmôt je relatívne dobrá, nie vždy dostanete kúpiť požadovaný druh pohonných hmôt, a tak odporúčame riadiť sa zásadou „čerpať pohonné hmoty, keď sa dá a nie až keď musím“.

Predajná doba vo väčšine obchodov je od pondelka do soboty od 9:00 do 20:30 hodín. V nedeľu bývajú menšie obchody zatvorené. Vo vnútrozemí je zvykom poludňajšia siesta medzi 13:00 a 16:00 hodinou. Veľké nákupné strediská (shopping center Carrefour, Jumbo, Dicso, Easy) majú otvorené po celý týždeň od 9.00 do 22.00 hodín.

Argentínska verejnosť je veľmi citlivá na nadmerné požívanie alkoholu, pitie nad mieru je neprijateľné.

V Argentíne sa dajú stretnúť takmer všetky klimatické pásma od subtropického podnebia na severe až po subantarktické na juhu, a tomu treba prispôsobiť výber oblečenia. Tiež treba zobrať do úvahy, že na južnej pologuli ročné obdobia nezodpovedajú európskym. Pri návšteve oblastí s extrémnymi podmienkami (napr. pohorie Ánd) je potrebné dôkladne zvážiť vlastné schopnosti.
Źiaľ, výnimkou nie sú tragické prípady (úmrtia, zmiznutia) spojené s výstupom na najvyššiu horu južnej Ameriky Aconcagua. Dôrazne varujeme, že klimatické podmienky porovnateľné s výstupom na horu Aconcagua sa nedajú v Európe nasimulovať – ide o horu vysokú 6 962 m n.m. Turisti sa nechávajú zlákať tým, že na vrchol hory sa dá vystúpiť aj bez použití horolezeckého výstroja, avšak terén a klíma sú veľmi zradné. Dôrazne odporúčame, aby každý eventuálny turista dôkladne zvážil svoje fyzické schopnosti (problémy nastávajú už v nadmorskej výške asi 3 000 m) a prípadný výstup uskutočňoval vždy len v skupine so skúseným horským vodcom.


Informácie o Argentíne sa dajú nájsť takisto na webových stránkach:
www.turismo.gov.ar
www.info.gov.ar
www.yahoo.com.ar
www.latinworld.com.sur/argentina

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.2.2020
Letisko Praha prechádza  v dôsledku navyšovania kapacity postupnou modernizáciou. Momentálna rekonštrukcia triedičky batožiny na Termináli 1 od 1. marca ovplyvní proces odbavenia cestujúcich. U vybraných dopravcov sa presunie na Terminál 2.
28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 29. 2. 2020
sviatok: