www.infoglobe.sk » História

História

 

José de San Martín (* 25. februára 1778, † 17. augusta 1850)

Národný hrdina Argentíny, Chile a Peru.

Argentínsky generál, vodca úspešného boja za nezávislosť proti Španielsku. Spolu so Simónom Bolivarom je považovaný za jedného z osloboditeľov španielskej južnej Ameriky.

Narodil sa v meste Yapeyu – dnes San Martin – v španielskej koloniálnej provincii Corrientes v Argentíne. Jeho otec bol španielsky úradník. V Madride navštevoval vojenskú akadémiu a v roku 1793 ju ukončil v hodnosti podporučíka. Bojoval so španielskou armádou proti Portugalsku, v afrických kolóniách aj proti Napoleonovi pri jeho španielskej invázii. V roku 1808 sa stal podplukovníkom. V roku 1812 opúšťa španielsku armádu, aby sa vrátil domov do Argentíny, kde sa hneď zapojil do povstania v Buenos Aires.

Už vo februári 1813 zvíťazil s povstaleckým vojskom nad Španielmi v bitke pri San Lorenzo de Parana a pomohol tým k oslobodeniu Argentíny a Paraguaja. Stal sa generálom. V nasledujúcom roku prevzal velenie v hornom Peru – dnes Bolívia – a na začiatku roku 1817 napadol Španielov v Chile, keď sa mu podarilo vycvičiť armádu a previesť ju cez Andy. Hlavné mesto Santiago de Chile dobyl spolu s Bernardom O´Higginsom 17. marca 1818.

Po ďalších dvoch rokoch v roku 1820 sa na lodiach s podporou škótskeho Lorda Cochrana prepravil na pobrežie Peru, kde dňa 6. 12. 1820 porazil Španielov v bitke pri Piscu, a dobyl tak Peru, pokladané za španielsku pevnosť. Odmietol vyjednávať so španielskym miestokráľom a o pol roka na to dňa 12. júla 1821 zabral Limu.hrob San Martina v katedrále v Buenos Aires

Nezávislosť na Španielsku bola deklarovaná 28. júla 1821 (hoci posledné bitky za oslobodenie celého Peru vybojovali až v roku 1824).

San Martín dokonca založil Národnú knižnicu, do ktorej venoval svoju zbierku kníh. Po stretnutí so Simonom Bolívarom mu 26. júla 1822 odovzdáva vládu a sám sa vracia späť ako farmár do Mendozy v Argentíne, a neskôr v r. 1824 odchádza do francúzskeho Boulogne s Bolívarovou dcérou Mercedes.

V r. 1880 previezli jeho pozostatky do Buenos Aires a uložili ich v národnej katedrále. Jeho portrét je na argentínskej bankovke v hodnote 5 peso.

 


späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok: