www.infoglobe.sk » História

História

 

José de San Martín (* 25. februára 1778, † 17. augusta 1850)

Národný hrdina Argentíny, Chile a Peru.

Argentínsky generál, vodca úspešného boja za nezávislosť proti Španielsku. Spolu so Simónom Bolivarom je považovaný za jedného z osloboditeľov španielskej južnej Ameriky.

Narodil sa v meste Yapeyu – dnes San Martin – v španielskej koloniálnej provincii Corrientes v Argentíne. Jeho otec bol španielsky úradník. V Madride navštevoval vojenskú akadémiu a v roku 1793 ju ukončil v hodnosti podporučíka. Bojoval so španielskou armádou proti Portugalsku, v afrických kolóniách aj proti Napoleonovi pri jeho španielskej invázii. V roku 1808 sa stal podplukovníkom. V roku 1812 opúšťa španielsku armádu, aby sa vrátil domov do Argentíny, kde sa hneď zapojil do povstania v Buenos Aires.

Už vo februári 1813 zvíťazil s povstaleckým vojskom nad Španielmi v bitke pri San Lorenzo de Parana a pomohol tým k oslobodeniu Argentíny a Paraguaja. Stal sa generálom. V nasledujúcom roku prevzal velenie v hornom Peru – dnes Bolívia – a na začiatku roku 1817 napadol Španielov v Chile, keď sa mu podarilo vycvičiť armádu a previesť ju cez Andy. Hlavné mesto Santiago de Chile dobyl spolu s Bernardom O´Higginsom 17. marca 1818.

Po ďalších dvoch rokoch v roku 1820 sa na lodiach s podporou škótskeho Lorda Cochrana prepravil na pobrežie Peru, kde dňa 6. 12. 1820 porazil Španielov v bitke pri Piscu, a dobyl tak Peru, pokladané za španielsku pevnosť. Odmietol vyjednávať so španielskym miestokráľom a o pol roka na to dňa 12. júla 1821 zabral Limu.hrob San Martina v katedrále v Buenos Aires

Nezávislosť na Španielsku bola deklarovaná 28. júla 1821 (hoci posledné bitky za oslobodenie celého Peru vybojovali až v roku 1824).

San Martín dokonca založil Národnú knižnicu, do ktorej venoval svoju zbierku kníh. Po stretnutí so Simonom Bolívarom mu 26. júla 1822 odovzdáva vládu a sám sa vracia späť ako farmár do Mendozy v Argentíne, a neskôr v r. 1824 odchádza do francúzskeho Boulogne s Bolívarovou dcérou Mercedes.

V r. 1880 previezli jeho pozostatky do Buenos Aires a uložili ich v národnej katedrále. Jeho portrét je na argentínskej bankovke v hodnote 5 peso.

 


späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok: