www.infoglobe.sk » História

História

 

José de San Martín (* 25. februára 1778, † 17. augusta 1850)

Národný hrdina Argentíny, Chile a Peru.

Argentínsky generál, vodca úspešného boja za nezávislosť proti Španielsku. Spolu so Simónom Bolivarom je považovaný za jedného z osloboditeľov španielskej južnej Ameriky.

Narodil sa v meste Yapeyu – dnes San Martin – v španielskej koloniálnej provincii Corrientes v Argentíne. Jeho otec bol španielsky úradník. V Madride navštevoval vojenskú akadémiu a v roku 1793 ju ukončil v hodnosti podporučíka. Bojoval so španielskou armádou proti Portugalsku, v afrických kolóniách aj proti Napoleonovi pri jeho španielskej invázii. V roku 1808 sa stal podplukovníkom. V roku 1812 opúšťa španielsku armádu, aby sa vrátil domov do Argentíny, kde sa hneď zapojil do povstania v Buenos Aires.

Už vo februári 1813 zvíťazil s povstaleckým vojskom nad Španielmi v bitke pri San Lorenzo de Parana a pomohol tým k oslobodeniu Argentíny a Paraguaja. Stal sa generálom. V nasledujúcom roku prevzal velenie v hornom Peru – dnes Bolívia – a na začiatku roku 1817 napadol Španielov v Chile, keď sa mu podarilo vycvičiť armádu a previesť ju cez Andy. Hlavné mesto Santiago de Chile dobyl spolu s Bernardom O´Higginsom 17. marca 1818.

Po ďalších dvoch rokoch v roku 1820 sa na lodiach s podporou škótskeho Lorda Cochrana prepravil na pobrežie Peru, kde dňa 6. 12. 1820 porazil Španielov v bitke pri Piscu, a dobyl tak Peru, pokladané za španielsku pevnosť. Odmietol vyjednávať so španielskym miestokráľom a o pol roka na to dňa 12. júla 1821 zabral Limu.hrob San Martina v katedrále v Buenos Aires

Nezávislosť na Španielsku bola deklarovaná 28. júla 1821 (hoci posledné bitky za oslobodenie celého Peru vybojovali až v roku 1824).

San Martín dokonca založil Národnú knižnicu, do ktorej venoval svoju zbierku kníh. Po stretnutí so Simonom Bolívarom mu 26. júla 1822 odovzdáva vládu a sám sa vracia späť ako farmár do Mendozy v Argentíne, a neskôr v r. 1824 odchádza do francúzskeho Boulogne s Bolívarovou dcérou Mercedes.

V r. 1880 previezli jeho pozostatky do Buenos Aires a uložili ich v národnej katedrále. Jeho portrét je na argentínskej bankovke v hodnote 5 peso.

 


späť

Lokácia:

Argentína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: