www.infoglobe.sk » Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO

Publikované: 16.7.2019
Najväčší národný park Anglicka láka hlavne na nádherné výhľady, hlboké údolia a asi 60 priezračne čistých jazier. Vďaka mnohým biofarmám a minipivovarom je ale zároveň rajom pre gurmánov. Zastavil som sa v ňom cestou do Škótska a už v prvom momente ma mrzelo, že som si naň nevyhradil viac času.

Ako väčšina návštevníkov som výlet zahájil v príjemne pokojnom mestečku Kendal a vyrazil smerom k priesmykom Wrynose a Hardknott. Na oboch stranách sa otvárali nádherné scenérie, a to hlavne vďaka okolitým vrcholom.

Okrem iného tu nájdete najvyššiu horu Anglicka Scaffel Pike, ktorá sa zdvíha do výšky 978 metrov. Napríklad oproti Alpám tak môže pôsobiť skôr ako nezaujímavý kopec, ale nenechajte sa pomýliť. V Lake District veľmi skoro pochopíte, že ste v skutočných horách. Či už vďaka prudko sa zdvíhajúcim skalným stenám, alebo drsnému a rýchlo sa meniacemu počasiu.

Scafell Pike

Aj tunajšia krajina pôsobí drsným a divokým dojmom. Síce tu stretnete nespočetne veľa oviec, no v národnom parku žije zároveň aj nemálo vzácnych rastlín a živočíchov. Ide napríklad o chránené mäsožravky tučnice a rosičky, hniezdi tu orol skalný a v jazerách žije veľký počet sihov malých, rýb veľmi citlivých na čistotu vody.

Crinkle Crags   masív High Raise

Prenocoval som v kempe neďaleko jazera Wast Water, pri ktorom som zažil nezabudnuteľný západ slnka. V jeho pokojnej temnej hladine sa totiž odrážali nasvietené vrcholky okolitých holých hôr a celá scenéria pôsobila trochu ako z inej planéty.

jazero Wast Water

Druhý deň som sa zastavil pri kamennom kruhu Castlerigg. Síce nepôsobil takým magickým dojmom ako niektoré z obrích kruhov na škótskych ostrovoch, no i tak mu dajte šancu, atmosféra tohto miesta má niečo do seba.

kamenný kruh Castlerigg   kamenný kruh Castlerigg

Aj cesta medzi mestečkom Keswick a dedinou Buttermere bola dychberúca. Pri prejazde priesmykom sa behom chvíľky úplne otočilo počasie a z krásneho slnečného rána sa odrazu stalo typicky anglické, veterné a daždivé. Priamo nad priesmykom navyše uvidíte majestátny vodopád Moss Force.

pri vodopáde Moss Force   pri vodopáde Moss Force

Národný park Lake District ponúka desiatky nádherných trekov. Nájdete tu relatívne jednoduché cesty okolo jazier, ale tiež poriadne výstupy na vrcholky hôr. Verím, že sa sem čoskoro vrátim a budem mať možnosť aspoň časť parku prechodiť pešky.

GPS: 54°27'40.6"N 3°05'18.1"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikované: 23.12.2017
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Anglicko: Yorkshire Dales – raj ako stvorený na prechádzky prírodou – VIDEO
Publikované: 23.7.2019
Neďaleko krásneho historického mesta York v strednom Anglicku určite navštívte aj národný park Yorkshire Dales. Čaká vás pokojný a nádherne zelený anglický vidiek a desiatky príležitostí na krásne prechádzky.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.


Súvisiace video

Anglicko: Yorkshire Dales – raj na prechádzky prírodou
Neďaleko historického mesta York leží národný park Yorkshire Dales, ktorý je celý pretkaný sieťou...

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám
Lake District je najväčším národným parkom v Anglicku a návštevníkov láka na nádherné výhľady, hl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C