www.infoglobe.sk » Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO

Publikované: 16.7.2019
Najväčší národný park Anglicka láka hlavne na nádherné výhľady, hlboké údolia a asi 60 priezračne čistých jazier. Vďaka mnohým biofarmám a minipivovarom je ale zároveň rajom pre gurmánov. Zastavil som sa v ňom cestou do Škótska a už v prvom momente ma mrzelo, že som si naň nevyhradil viac času.

Ako väčšina návštevníkov som výlet zahájil v príjemne pokojnom mestečku Kendal a vyrazil smerom k priesmykom Wrynose a Hardknott. Na oboch stranách sa otvárali nádherné scenérie, a to hlavne vďaka okolitým vrcholom.

Okrem iného tu nájdete najvyššiu horu Anglicka Scaffel Pike, ktorá sa zdvíha do výšky 978 metrov. Napríklad oproti Alpám tak môže pôsobiť skôr ako nezaujímavý kopec, ale nenechajte sa pomýliť. V Lake District veľmi skoro pochopíte, že ste v skutočných horách. Či už vďaka prudko sa zdvíhajúcim skalným stenám, alebo drsnému a rýchlo sa meniacemu počasiu.

Scafell Pike

Aj tunajšia krajina pôsobí drsným a divokým dojmom. Síce tu stretnete nespočetne veľa oviec, no v národnom parku žije zároveň aj nemálo vzácnych rastlín a živočíchov. Ide napríklad o chránené mäsožravky tučnice a rosičky, hniezdi tu orol skalný a v jazerách žije veľký počet sihov malých, rýb veľmi citlivých na čistotu vody.

Crinkle Crags   masív High Raise

Prenocoval som v kempe neďaleko jazera Wast Water, pri ktorom som zažil nezabudnuteľný západ slnka. V jeho pokojnej temnej hladine sa totiž odrážali nasvietené vrcholky okolitých holých hôr a celá scenéria pôsobila trochu ako z inej planéty.

jazero Wast Water

Druhý deň som sa zastavil pri kamennom kruhu Castlerigg. Síce nepôsobil takým magickým dojmom ako niektoré z obrích kruhov na škótskych ostrovoch, no i tak mu dajte šancu, atmosféra tohto miesta má niečo do seba.

kamenný kruh Castlerigg   kamenný kruh Castlerigg

Aj cesta medzi mestečkom Keswick a dedinou Buttermere bola dychberúca. Pri prejazde priesmykom sa behom chvíľky úplne otočilo počasie a z krásneho slnečného rána sa odrazu stalo typicky anglické, veterné a daždivé. Priamo nad priesmykom navyše uvidíte majestátny vodopád Moss Force.

pri vodopáde Moss Force   pri vodopáde Moss Force

Národný park Lake District ponúka desiatky nádherných trekov. Nájdete tu relatívne jednoduché cesty okolo jazier, ale tiež poriadne výstupy na vrcholky hôr. Verím, že sa sem čoskoro vrátim a budem mať možnosť aspoň časť parku prechodiť pešky.

GPS: 54°27'40.6"N 3°05'18.1"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko – Glasgow a Clyde Muirshiel Regional Park
Publikované: 23.12.2017
Na cestovanie po Škótsku sme si vybrali tak trochu netradičný jesenný termín. Dlho sme zvažovali, či vyraziť aj napriek skrátenej dobe denného svetla, zime a častým dažďovým prehánkam, ale nakoniec nás krásy Škótska a akčné ceny leteniek predsa len zlákali. Medzi Prahou a Edinburghom sa lieta pravidelnou linkou, no a mesto Glasgow sa nachádza približne hodinu jazdy autom od Edinburghu. Ako prvé sme sa ale rozhodli dopoludnia zájsť najskôr o kúsok ďalej (stále však smerom na západ) a urobiť si prechádzku v regionálnom parku Clyde Muirshiel Regional Park.

Anglicko: Yorkshire Dales – raj ako stvorený na prechádzky prírodou – VIDEO
Publikované: 23.7.2019
Neďaleko krásneho historického mesta York v strednom Anglicku určite navštívte aj národný park Yorkshire Dales. Čaká vás pokojný a nádherne zelený anglický vidiek a desiatky príležitostí na krásne prechádzky.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.


Súvisiace video

Anglicko: Yorkshire Dales – raj na prechádzky prírodou
Neďaleko historického mesta York leží národný park Yorkshire Dales, ktorý je celý pretkaný sieťou...

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám
Lake District je najväčším národným parkom v Anglicku a návštevníkov láka na nádherné výhľady, hl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C