www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Andorra - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Andorra la Vella

Počet obyvateľov: 69 865

Rast HDP: + 4 % (2004)

Oficiálny jazyk: katalánčina

Andorrské kniežactvo je vnútrozemským štátom na juhozápade Európy. Vďaka svojej malej roylohe je silno ovplyvnený susednými štátmi, Španielskom a Francúzskom.

Politika

Starý feudálny systém bol modifikovaný v roku 1993, keď Andorrčania 14. marca v referende schválili prvú písanú ústavu. Od 4. mája 1993 je Andorra parlamentnou demokraciou, v ktorej titulárnymi hlavami štátu zostávajú francúzsky prezident a španielsky biskup zo Séo de Urgell, ktorí sú ale zastupovaní miestnymi zástupcami.

Ženy v Andorre získali volebné právo až v roku 1970.

Andorra nemá armádu.

Geografie

Andorra je malý štát v juhozápadnej Európe ležiaci medzi Francúzskom na severe (56,6 km hranica) a Španielskom (63,7 km hranica) na juhu v nadmorskej výške 900 metrov nad morom. Tento malý štát leží v kruhovitej kotline obklopený hrebeňmi Pyrenejí. Hlavné mesto Andorra la Vella sa nachádza v údolí rieky Valira. 

Príroda

Andorra leží vo východnej časti Pyrenejí a je obklopená 3000 m vysokými horami. Údolím rieky Valira prebieha hranica so Španielskom. Takmer polovica krajiny leží v polohách na hranici zalesnenia, len na juhu je niekoľko málo oblastí položených nižše než 1000 m n. m. Na zalesnených svahoch prevažuje čierna borovica.

Klíma je podobná ako v okolitých krajinách, len je tu vďaka veľkým nadmorským výškam v zime viac snehu a sú chladnejšie letá.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Pri športovaní by ste mali pamätať na vysokohorskú polohu, prijímať kaloricky výdatnejšiu stravu a dodržiavať pitný režim.

 

Doprava

Veľmi dobrá cestná sieť, nie je tu však ani jedno letisko a územím neprechádza železnica.

 

Média

Andorrská mediálna scéna je sčasti definovaná blízkosťou Francúzska a Španielska.  Andorrčania majú prístup k médiám a vysielaniu z oboch krajín. Andorra je mnoho rokov sídlom rozhlasovej stanice Sud Radio, ktorá je významnou stanicou pre juhozápad Francúzska.  V ústave krajiny je zakotvená sloboda tlače.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Andorra
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: