www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Andorra - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Andorra la Vella

Počet obyvateľov: 69 865

Rast HDP: + 4 % (2004)

Oficiálny jazyk: katalánčina

Andorrské kniežactvo je vnútrozemským štátom na juhozápade Európy. Vďaka svojej malej roylohe je silno ovplyvnený susednými štátmi, Španielskom a Francúzskom.

Politika

Starý feudálny systém bol modifikovaný v roku 1993, keď Andorrčania 14. marca v referende schválili prvú písanú ústavu. Od 4. mája 1993 je Andorra parlamentnou demokraciou, v ktorej titulárnymi hlavami štátu zostávajú francúzsky prezident a španielsky biskup zo Séo de Urgell, ktorí sú ale zastupovaní miestnymi zástupcami.

Ženy v Andorre získali volebné právo až v roku 1970.

Andorra nemá armádu.

Geografie

Andorra je malý štát v juhozápadnej Európe ležiaci medzi Francúzskom na severe (56,6 km hranica) a Španielskom (63,7 km hranica) na juhu v nadmorskej výške 900 metrov nad morom. Tento malý štát leží v kruhovitej kotline obklopený hrebeňmi Pyrenejí. Hlavné mesto Andorra la Vella sa nachádza v údolí rieky Valira. 

Príroda

Andorra leží vo východnej časti Pyrenejí a je obklopená 3000 m vysokými horami. Údolím rieky Valira prebieha hranica so Španielskom. Takmer polovica krajiny leží v polohách na hranici zalesnenia, len na juhu je niekoľko málo oblastí položených nižše než 1000 m n. m. Na zalesnených svahoch prevažuje čierna borovica.

Klíma je podobná ako v okolitých krajinách, len je tu vďaka veľkým nadmorským výškam v zime viac snehu a sú chladnejšie letá.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Pri športovaní by ste mali pamätať na vysokohorskú polohu, prijímať kaloricky výdatnejšiu stravu a dodržiavať pitný režim.

 

Doprava

Veľmi dobrá cestná sieť, nie je tu však ani jedno letisko a územím neprechádza železnica.

 

Média

Andorrská mediálna scéna je sčasti definovaná blízkosťou Francúzska a Španielska.  Andorrčania majú prístup k médiám a vysielaniu z oboch krajín. Andorra je mnoho rokov sídlom rozhlasovej stanice Sud Radio, ktorá je významnou stanicou pre juhozápad Francúzska.  V ústave krajiny je zakotvená sloboda tlače.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Andorra
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 2. 2020
sviatok: