www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Andorra - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Andorra la Vella

Počet obyvateľov: 69 865

Rast HDP: + 4 % (2004)

Oficiálny jazyk: katalánčina

Andorrské kniežactvo je vnútrozemským štátom na juhozápade Európy. Vďaka svojej malej roylohe je silno ovplyvnený susednými štátmi, Španielskom a Francúzskom.

Politika

Starý feudálny systém bol modifikovaný v roku 1993, keď Andorrčania 14. marca v referende schválili prvú písanú ústavu. Od 4. mája 1993 je Andorra parlamentnou demokraciou, v ktorej titulárnymi hlavami štátu zostávajú francúzsky prezident a španielsky biskup zo Séo de Urgell, ktorí sú ale zastupovaní miestnymi zástupcami.

Ženy v Andorre získali volebné právo až v roku 1970.

Andorra nemá armádu.

Geografie

Andorra je malý štát v juhozápadnej Európe ležiaci medzi Francúzskom na severe (56,6 km hranica) a Španielskom (63,7 km hranica) na juhu v nadmorskej výške 900 metrov nad morom. Tento malý štát leží v kruhovitej kotline obklopený hrebeňmi Pyrenejí. Hlavné mesto Andorra la Vella sa nachádza v údolí rieky Valira. 

Príroda

Andorra leží vo východnej časti Pyrenejí a je obklopená 3000 m vysokými horami. Údolím rieky Valira prebieha hranica so Španielskom. Takmer polovica krajiny leží v polohách na hranici zalesnenia, len na juhu je niekoľko málo oblastí položených nižše než 1000 m n. m. Na zalesnených svahoch prevažuje čierna borovica.

Klíma je podobná ako v okolitých krajinách, len je tu vďaka veľkým nadmorským výškam v zime viac snehu a sú chladnejšie letá.

Zdravie

Zdravotníctvo je na západoeurópskej úrovni. Je potrebné dodržiavať bežnú hygienu. Pri športovaní by ste mali pamätať na vysokohorskú polohu, prijímať kaloricky výdatnejšiu stravu a dodržiavať pitný režim.

 

Doprava

Veľmi dobrá cestná sieť, nie je tu však ani jedno letisko a územím neprechádza železnica.

 

Média

Andorrská mediálna scéna je sčasti definovaná blízkosťou Francúzska a Španielska.  Andorrčania majú prístup k médiám a vysielaniu z oboch krajín. Andorra je mnoho rokov sídlom rozhlasovej stanice Sud Radio, ktorá je významnou stanicou pre juhozápad Francúzska.  V ústave krajiny je zakotvená sloboda tlače.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Andorra
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok: