www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Albánska republika - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Tirana

Počet obyvateľov: 3,5 milióna (odhad)

Rast HDP: + 6 % (2004)

Oficiálny jazyk: albánčina

Albánska republika je podľa Ústavy z roku 1998 parlamentnou republikou. Na čele štátu je prezident s najviac dva razy za sebou nasledujúcim päť ročným mandátom.

Podľa štatistík je Albánsko prevažne moslimským štátom. Albánci z materskej Albánie sú na rozdiel od kosovských Albáncov a Albáncov z Macedónska v otázke náboženstva veľmi tolerantní. Jedným z typických prejavov náboženskej tolerancie je tradícia osláv všetkých cirkevných sviatkov bez ohľadu na vyznanie, spoločné cintoríny alebo manželstvo osôb s rôznym vyznaním, čo je v Kosove alebo Macedónsku nemysliteľné.

Politika

Albánsko sa aktívne zapojilo do boja proti terorizmu, i keď na rozdiel od korupcie a organizovaného zločinu, nie je preň výrazne aktuálny.

V dôsledku ťažkého historického dedičstva sa Albánsko stále stretáva s politickou, inštitucionálnou a ekonomickou krízou.

Po roku 1990 emigrovalo do zahraničia podľa odhadov viac ako 40% obyvateľstva. Tendencie k emigrácii zostávajú hlavne u mladej generácie.

Geografia

Albánska republika leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Na severovýchode susedí s Kosovom, na východe s Macedónskom, na juhu s Gréckom a na západe Albánsko obmýva Jadranské more.

Terén Albánska je členitý, podnebie krajiny je kontinentálne s chladnou zimou a teplým letom.

Príroda

Väčšina povrchu je hornatá, viac než tretinu krajiny pokrývajú lesy. Najvyššie pohorie sa nachádza na hranici s Macedónskom (Mali Sharit), najvyšším vrchom je Korab (764 m n.m.). Zemou preteká mnoho riek, ale väčšina je nesplavná. V Albánsku je 24 národných rezervácii.

Zdravie

Zdravotníctvo je na nižšej úrovni než v Slovenskej republike. Chýbajú lieky i lekárske vybavenie.

Lekári sa tiež boria s nedostatočnými odbornými znalosťami.

Medzi SR a AR nie je dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Na dobu pobytu je preto vhodné si zabezpečiť zdravotné poistenie v Slovenskej republike.

Doprava

Kvalita dopravnej siete je na veľmi nízkej úrovni. Železničná doprava je veľmi zastaraná a stále nie je napojená na medzinárodnú železniční sieť.

V dobrom stave sú iba cesty spojujúce veľké mestá a turistická strediská. V krajine je mnoho zahraničných investorov, ktorí sa chcú podieľať na obnove dopravnej siete (vrátane medzinárodného letiska) Albánska.

Prevzaté z MZV

 

späť

 

Lokácia:

Albánsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: