www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Albánska republika - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Tirana

Počet obyvateľov: 3,5 milióna (odhad)

Rast HDP: + 6 % (2004)

Oficiálny jazyk: albánčina

Albánska republika je podľa Ústavy z roku 1998 parlamentnou republikou. Na čele štátu je prezident s najviac dva razy za sebou nasledujúcim päť ročným mandátom.

Podľa štatistík je Albánsko prevažne moslimským štátom. Albánci z materskej Albánie sú na rozdiel od kosovských Albáncov a Albáncov z Macedónska v otázke náboženstva veľmi tolerantní. Jedným z typických prejavov náboženskej tolerancie je tradícia osláv všetkých cirkevných sviatkov bez ohľadu na vyznanie, spoločné cintoríny alebo manželstvo osôb s rôznym vyznaním, čo je v Kosove alebo Macedónsku nemysliteľné.

Politika

Albánsko sa aktívne zapojilo do boja proti terorizmu, i keď na rozdiel od korupcie a organizovaného zločinu, nie je preň výrazne aktuálny.

V dôsledku ťažkého historického dedičstva sa Albánsko stále stretáva s politickou, inštitucionálnou a ekonomickou krízou.

Po roku 1990 emigrovalo do zahraničia podľa odhadov viac ako 40% obyvateľstva. Tendencie k emigrácii zostávajú hlavne u mladej generácie.

Geografia

Albánska republika leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove. Na severovýchode susedí s Kosovom, na východe s Macedónskom, na juhu s Gréckom a na západe Albánsko obmýva Jadranské more.

Terén Albánska je členitý, podnebie krajiny je kontinentálne s chladnou zimou a teplým letom.

Príroda

Väčšina povrchu je hornatá, viac než tretinu krajiny pokrývajú lesy. Najvyššie pohorie sa nachádza na hranici s Macedónskom (Mali Sharit), najvyšším vrchom je Korab (764 m n.m.). Zemou preteká mnoho riek, ale väčšina je nesplavná. V Albánsku je 24 národných rezervácii.

Zdravie

Zdravotníctvo je na nižšej úrovni než v Slovenskej republike. Chýbajú lieky i lekárske vybavenie.

Lekári sa tiež boria s nedostatočnými odbornými znalosťami.

Medzi SR a AR nie je dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Na dobu pobytu je preto vhodné si zabezpečiť zdravotné poistenie v Slovenskej republike.

Doprava

Kvalita dopravnej siete je na veľmi nízkej úrovni. Železničná doprava je veľmi zastaraná a stále nie je napojená na medzinárodnú železniční sieť.

V dobrom stave sú iba cesty spojujúce veľké mestá a turistická strediská. V krajine je mnoho zahraničných investorov, ktorí sa chcú podieľať na obnove dopravnej siete (vrátane medzinárodného letiska) Albánska.

Prevzaté z MZV

 

späť

 

Lokácia:

Albánsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
10 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
14 °C