www.infoglobe.sk » História

História

     Hovorí sa, že Albánci sú potomkami Ilýrov, ktorí sa na Balkáne objavili niekedy okolo 10. storočia p.n.l. Počas 2. storočia p.n.l bola väčšina ilýrskych kmeňov podrobená Rímom. Štyri storočia rímskej nadvlády znamenali ekonomickú prosperitu a značný kultúrny pokrok. „Na oplátku“ bola oblasť Ilýrie využívaná pre odvody do armády. V 1. storočí n.l. preniklo do krajín obývaných Ilýrmi kresťanstvo a roku 732 byzantský cisár Leo III. podriadil túto oblasť pod Konštantínopolský patriarchát.

     Pád západnej časti impéria a doba veľkého sťahovania národov so sebou priniesla na Balkán radikálne zmeny. Barbari predovšetkým spustošili mnohé bohaté rímske mestá, zničili ich sociálny a kultúrny rád a zanechali po sebe iba kedysi honosné akvadukty, chrámy či cesty v ruinách. Pôvodná ilýrska populácia postupne mizla a začali ju nahradzovať nové vlny prisťahovalcov. Vďaka ochrane svojich hôr, vzájomne spätým kmeňom a húževnatosti ich príslušníkov, si Albánci vytvorili vlastnú identitu a jazyk.

       Prvá zmienka o Albáncoch a Albánsku sa objavila, keď byzantský cisár Alexius I. Comnenus potreboval roku 1081 brániť územie obývané Albáncami pred normandskou flotilou podporovanou Vatikánom, avšak slabosť byzantského impéria spôsobila, že Albánsko spadlo pod kontrolu Srbska, ktoré okupovalo severné a východné Albánsko po celé 12. storočie. Albánsko samotné bolo zmietané súperiacimi klanmi, čo ho oslabovalo tak, že nebolo schopné čeliť vonkajšiemu nebezpečenstvu. Keď v roku 1204 dobyli križiaci Konštantínopol, Benátky získali kontrolu nad centrálnym a južným Albánskom. Následník byzantského trónu Michael Comnenus uzavrel spojenectvo s albánskymi náčelníkmi a s ich pomocou vypudil Benátčanov z dnešného južného Albánska a severného Grécka.

        V druhej polovici 13. storočia dobyl Karel I. z Anjou Durrës podstatnú časť centrálneho Albánska, tuto svoju novú doménu nazval Albánske kráľovstvo, ktoré roku 1336 zaniklo. V polovici 13. storočia Stefan Dušan, mocný srbský kráľ, dobyl väčšinu Balkánu, vrátane Albánska. Úspech jeho mocenskej expanzie v ňom zvýšil sebavedomie, takže sa korunoval za „cisára Srbov, Grékov, Bulharov a Albáncov.“ Dušanovmu expanzionizmu zamedzila v dobe jeho ťaženia na Konštantínopol jeho smrť. Jeho ríša sa nedlho po jeho skone rozpadla a rozdelili si ju Albánska a Srbská aristokracia. Medzi najsilnejšie rody patrili Balšovci, ktorí ovládali sever a Thopiasovci, ktorý ovládali stred. Južné Albánsko bolo pod kontrolou srbského veliteľa Tomáša Preliuboviča.

      Neustále vojny znamenali pre Albáncov jedine neúrodu a chudobu. Táto situácia znamenala, že v 14. storočí mnohý opustili rodnú krajinu a emigrovali do hôr Epiru, prípadne do gréckych miest a na grécke ostrovy. Albánski exulanti založili komunity v južnom Taliansku a na Sicílii.

       Bitka u Savry, ktorá sa konala roku 1385, znamenala začiatok tureckej nadvlády. Ta bola v polovici 15. storočia, keď sa Gjergj Kastrioti (známy pod prezývkou Skanderbeg) zjednotil s niektorými albánskymi vladármi a na tridsaťpäť rokov Turkov z Albánska vypudil. Keď sa Osmani vrátili, nasledovala dalšia veľká vlna emigrácie, smerujúca do Talianska, Grécka a Egypta.

       V 70. rokoch 19. storočia sa na Balkáne začali rodiť jednotlivé národné nacionalizmy. Albánci boli predovšetkým tvorení moslimami, takže niet divu, že byli posledným z Balkánskych národov, ktorí sa chceli od Osmanskej ríše oddeliť. Albánsky vodcovia roku 1878 vytvorili Prizrenskú ligu, ktorá bola zaštítená sultánom Abdulhamidom II., a s jej pomocou chceli uchrániť svoju krajinu od nenásytných územných požiadaviek svojich susedov.  

      Nasledujúce desaťročie sa vyznačovala rastúcimi nepokojmi, ktoré na sklonku prvej balkánskej vojny vyvrcholili v albánskych častiach Osmanskej ríše povstaním. Keď Srbsko, Čierna Hora a Grécko vyslovili svoje požiadavky na albánske územie, vyhlásili Albánci nezávislosť. Veľké európske mocnosti ho roku 1913 schválili a vládcom Albánska sa stal nemecký knieža Viliam z Wiedu.

       Prvá svetová vojna znamenala pre mladučké Albánsko okamžitý kolaps. Krajinu obsadili Rakúsko, Čierna Hora, Grécko, Taliansko a Francúzsko. Po vojne bolo Albánsko stále okupované srbskými a talianskymi silami, lenže tí boli vytlačení albánskym ľudom, ktorý sa proti nim hrdinne postavil. Prvé roky boli pre novo vzniknutý štát v znamení politickej nestability a na viac si naňho neustále brúsili zuby Taliani a SHS.

     Roku 1939 Mussoliniho Taliansko spravilo inváziu do Albánska. V krajine sa následne proti talianom sformoval predovšetkým lavicový odboj a krajina bola po vojne považovaná za víťazný štát, ktorému však vládli komunisti v čele s Enverom Hodžom.

     Hodža začal likvidovať politickú opozíciu a pre svoj režim si vypožičal zo Sovietskeho zväzu stalinistickú koncepciu. Rozvíjal svoj kult osobnosti a povýšil sám seba na neomylného vodcu. Keď roku 1985 zomrel, bol na jeho počesť usporiadaný grandiózny pohreb. Po jeho smrti sa v krajine začali ozývať hlasy volajúce po zmene. Vláda začala nadväzovať styky so Západom. Roku 1991 prebehli prvé slobodné voľby a v roku 1998 získali Albánci ústavu, ktorá zaisťovala demokratické zriadenie a dodržiavanie ľudských práv.

 

 

Foto: Wikipedia.org

späť


Lokácia:

Albánsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X