www.infoglobe.sk » Pri urbexe možno objaviť čokoľvek

Pri urbexe možno objaviť čokoľvek

Publikované: 9.10.2019
Svedectvo o kráse zániku, ktorá sa skrýva na dosah našich všedných krokov. V utorok 12. novembra sa bude v KC Dunaj konať prednáška o fenoméne urban exploration. Históriu, architektúru, umenie, na to všetko možno natrafiť pri mestskom prieskume zabudnutých ruín.

Podzemné bunkre, opustené nemocnice, zachované vily, rozpadnuté fabriky či zarastené vrakoviská sľubujú objavovanie s dávkou adrenalínu. Čo je urbex, ako funguje či aké sú hlavné úskalia tejto záľuby povie jeho nadšenec a fotograf Matej Grečo.

Urban exploration

Ako si sa dostal k urbexu a čo bol tvoj prvý úlovok?

Matej Grečo: K urbexu som sa dostal, dá sa povedať, úplnou náhodou. Ani som vlastne nevedel, že som sa k niečomu takému dostal. Bolo to v rámci dlhej chvíle s partiou kamarátov. Mali sme napozeraných neskutočne veľa hororových filmov a jeden večer sme si povedali, že sa chceme ísť niekde „báť“. A tak sme v noci zašli do opusteného sanatória, ktoré sme mali neďaleko. Na jednej strane to bola zábava, ale hneď som mal pocit, že je to pre mňa niečo viac. Prebudila sa vo mne veľká zvedavosť, a tak som začal hľadať, čítať a objavovať. 

 

Dá sa nejako zhrnúť, čo všetko spadá pod urbex? Môže to byť hocijaká opustená budova alebo musí spadať do nejakej kategórie?

Matej Grečo: Z môjho pohľadu to je akýkoľvek opustený objekt. Samozrejme, niekoho lákajú špecifické stavby, či už sa bavíme o pôvodnom účele alebo napríklad aj o veľkosti. Väčšina ľudí chce vidieť niečo nevšedné, preto pre neho nemusia byť zaujímavé napríklad rôzne opustené chaty a podobne. 

 

Čo všetko sa dá pri urbexe objaviť? Aké typy "pamiatok" patria medzi tie, ktoré ty a tebe podobní dobrodruhovia objavujú?

Matej Grečo: Objaviť sa môže čokoľvek, opäť to záleží od toho, o aký druh objektu sa jedná. Môže to byť nemocničné vybavenie, pozostatky výrobných strojov, autá. Alebo len drobnosti ako rôzna písomná dokumentácia, fotky a podobne. Urbexeri môžu nájsť aj skutočné pamiatky, ktoré majú význam napríklad z historického alebo architektonického hľadiska. Väčšinou sú to však len bežné prázdne stavby, ktoré pre bežných ľudí už nemajú žiadnu hodnotu.

 

Je nejaká lokalita, nejaké miesto, ktoré považuješ za najväčší klenot vo svojej zbierke?

Matej Grečo: Špeciálne miesto má u mňa jednoznačne monument Buzludzha v Bulharsku, ktorý som navštívil v roku 2017.

 

Čo zaujímavé v rámci urbexu sa dá vidieť na Slovensku?

Matej Grečo: Na Slovensku nájdeme mnoho zaujímavých miest, či už sú to opustené nemocnice, kúpeľné stavby, bývalé priemyselné a výrobné areály, hotely, bunkre a podobne. Často však rozhoduje stav, v akom sa nachádzajú. To môže byť pre konkrétneho človeka rozhodujúci faktor či sú pre neho zaujímavé alebo nie.

 

Urbex vie byť niekedy na hrane zákona. S akými situáciami sa pri ňom môže človek stretnúť?

Matej Grečo: V krajných situáciách sa môžeme stretnúť aj so strážnymi psami, SBS-kármi, políciou. Ale to sú podľa mňa veľmi zriedkavé situácie. Väčšinu času človek nestretne absolútne nikoho, prípadne len iných urbexerov alebo bezdomovcov. Keď človek ide na takéto miesta s rozvahou, obozretnosťou a zdravým rozumom, tak sa s ľahkosťou vyhne akýmkoľvek problémom. Druhá vec je samozrejme riziko spojené so samotným pohybom po opustených stavbách, ktoré sú plné otvorených šácht, dier, prehnitých podláh, nestabilných stropov a pod.

 

Je nejaké urbex eldorádo, kde sa snažia ľudia dostať?

Matej Grečo: Na svete je mnoho miest, ktoré sú snom nejedného urbexera. Pre mňa osobne z celého toho množstva vytŕčajú napríklad raketoplány v Kazachstane alebo zábavný park v Japonsku. 

 

Matej Grečo

je fotograf, ktorý chce pred svojim objektívnom neustále vidieť nové a zaujímavé miesta. Či už sú to skryté uličky miest, zaujímavá architektúra, perspektíva, zabudnuté a opustené objekty alebo nočná obloha, vždy je odhodlaný ísť za tým najlepším svetlom. Fotke sa ako svojmu hobby venuje približne 15 rokov a za posledné roky túto vášeň spojil práve s fenoménom urbexu. Pri ňom zachytáva „život v rozklade“ na miestach, kde sa mnoho ľudí bojí čo i len vkročiť. V rámci svojich urbex potuliek navštívil napríklad trojicu obrovských opustených hotelových rezortov pri jadranskom mori, niekoľko nemocníc, škôl, priemyselných objektov, či bývalý komunistický pamätník v Bulharsku.

 

12. 11. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Grécko, Korfu – opustené miesta ostrova
Publikované: 12.8.2019
Korfu (grécky Kérkyra) je jedným z tých menších ostrovov v Stredozemnom mori. Väčšina turistov sem jazdí s jasným cieľom – relax na pláži, gyros a tzatziki, ouzo a možno jeden či dva výlety k najzaujímavejším pamiatkám. Tento 60 kilometrov dlhý ostrov s dlhou a zaujímavou históriou však toho môže ponúknuť omnoho viac.

Škótsko: Cesta opusteným severom – VIDEO
Publikované: 3.9.2019
Nastal čas opustiť krajinu jazier, hôr a dlhých údolí v strede Škótska a vyraziť skrz nehostinnú pustinu na úplný sever do mesta Thurso na dohľad súostroviu Orkneje. Namiesto hlavnej cesty A9, ktorá ide po pobreží, som si vybral opustené cesty skrz nekonečné vresoviská a mokrade.

Pribylina: Technické stavby v skanzene
Publikované: 27.5.2012
V pribilinskom skanzene chcú postupne ľuďom ukazovať prácu našich predkov pri spracovaní ovčej vlny, rezaní dreva, či mletí obilia. Problémy s nedostatkom financií túto snahu spomalili, ale nezastavili.

ČR, Ostrava: Vítkovice - prehliadka vysokej pece
Publikované: 2.9.2014
Oblasť Dolní Vítkovice, ktorá sa stala roku 2002 národnou kultúrnou pamiatkou, sa teší veľkému záujmu verejnosti. Za posledné dva roky sa stala štvrtým najnavštevovanejším turistickým cieľom v ČR. Priemyselný areál s vysokými pecami ale 170 rokov slúžil pri výrobe železa. Ako prebiehal výrobný proces, funkciu jednotlivých konštrukcií a hlavne autentické dojmy zažijete pri prehliadke vysokej pece.

ČR: Ostrava – Landek Park alebo ťažký život baníkov - VIDEO
Publikované: 1.11.2011
Ostrava - miesto, kde nie je jednoduchý život a kde je vzduch najťažší v celej EÚ. Napriek tomu naň Ostravčania nedajú dopustiť a neváhajú kvôli každému detailu. Na Pražanov sú niektorí Ostravčania, a nie je ich málo, obzvlášť alergickí.


Súvisiaca fotogaléria

Thajsko – z veľkomesta až na opustenú pláž
Thajské kráľovstvo čiže Thajsko leží v juhovýchodnej Ázii. Jeho susedmi sú Kambodža, Laos, Myanma...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X