www.infoglobe.sk » Nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Nová publikácia - Čarovné sakrálne pamiatky

Publikované: 31.5.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

Realizátori projektu leteckého fotografovania Slovenska z neba chcú vydaním ojedinelej publikácie o sakrálnych pamiatkach na Slovensku  pomôcť rozvoju turizmu  v našej krajine. „V dôsledku prijatých ekonomických opatrení za účelom zabránenia šírenia koronavírusu sa cestovný ruch stal nielen u nás na Slovensku, ale v celom svete, najviac  existenčne ohrozeným  odvetvím.  Podporiť jeho rozvoj u nás doma, má za cieľ naša novovznikajúca fotokniha s názvom  Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu,“  spresňuje   fotograf a jeden z tvorcov myšlienky Dušan Hein. 

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Na Slovensku je podľa jeho slov v súčasnosti približne dva a pol tisíc sakrálnych stavieb.  „Malé kaplnky uprostred polí. Kalvárie na svažitých stráňach kopcov. Morové stĺpy na námestiach, sochy svätcov, reliéfy na meštianskych domoch, vyrezávané betlehemy. Stovky, ak nie tisíce krížov všetkých veľkostí pri krajoch našich ciest. Pútnické miesta, všetky cintoríny v našich mestách a dedinách, hrobky a mauzóleá. Nesmieme zabudnúť ani na drevené kostoly, budovanie ktorých má na Slovensku veľkú  tradíciu,“ uvádza Dušan Hein a dodáva: „sakrálnymi pamiatkami sú tiež, napríklad, drevené skrinky so svätými obrázkami, umiestnené na živých stromoch. Patria medzi drobnú cirkevnú architektúru. Asi jednu pätinu zo sakrálnych stavieb, pritom  tvoria kostoly. Mnohé aj v súčasnosti slúžia na konanie verejných bohoslužieb, prípadne spoločenských podujatí. Naším zámerom je odkryť nanovo ich krásu nielen pre veriacich, ktorí nemohli dlhšiu dobu navštíviť svoje obľúbené sakrálne pamiatky, ale aj pre všetkých milovníkov turizmu.“ 

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Pripravovaná publikácia bude tvorená z ojedinelých záberov fotografov, ktorí sa zapoja do projektu.  „Chrámy a ďalšie náboženské  pamiatky sú doslova hmatateľnou encyklopédiou, a to zďaleka nie iba náboženských dejín. Sú nevyčerpateľnou studnicou poznania svetskej histórie, umenia, architektúry, stavebníctva, remesiel, ale aj geografie a celého radu spoločenských vied. Za každým publikovaným záberom sa preto ukrýva príbeh spätý s jeho vznikom,“ hovorí fotograf. 

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Ako ďalej Dušana Klein uviedol, na vzniku publikácie sa môže podieľať široká verejnosť. „Práve v týchto dňoch pracuje  na vydaní tejto ojedinelej fotoknihy veľký kolektív ľudí, ako sú fotografi, redaktori, a iní.  Každý, kto má chuť,  sa môže k nám pridať alebo nás môže kontaktovať za účelom upriamenia našej pozornosti na pútavé miesta vo svojom okolí. Radi privítame aj podnetné nápady a tipy pre samotnú tvorbu publikácie. Priestor pre prezentáciu v publikácii Čarovné sakrálne pamiatky Slovenska ponúkame aj predstaviteľom miest a obcí, majiteľom firiem či médiám. Novú knihu môžu určite obohatiť zaujímavými informáciami z ich prostredia a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to pre nich zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť svoju prácu a dosiahnuté úspechy,“ dopĺňa jeden z iniciátorov projektu.

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Čitatelia v publikácii nájdu aj viacero prvenstiev. „Nebudú chýbať zábery na  prvý kresťanský kostol na Slovensku, ktorý dal v Nitre postaviť knieža Pribina. Obsahovať bude aj informácie  o najväčšom veľkomoravskom kostole na našom území, ktorým je trojloďová bazilika na Bratislavskom hrade,“  dodáva fotograf Dušan Hein.

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Súčasťou publikácie budú, okrem iných, zábery poukazujúce na tieto naj:

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

-       najstarší dodnes stojací cirkevný objekt na Slovensku -  Kostol Margity Antiochijskej v Kopčanoch, ktorý pochádza pravdepodobne už z 9. storočia,

-       najväčší kostol na Slovensku - Dóm sv. Alžbety v Košiciach, ktorý je zároveň najvýchodnejšie ležiacou katedrálou západného typu v Európe,

-       najvyšší oltár svojho druhu na svete - gotický oltár Panny Márie a sv. Jakuba Apoštola nachádzajúci sa vo farskom Kostole sv. Jakuba v Levoči. Meria 18 metrov 60 centimetrov.

-       najstaršie pútnické miesto na Slovensku - Skalka pri Trenčíne, ktorá je spojená s pôsobením sv. Svorada-Andreja a Benedikta v 11. storočí.

-       najväčší betlehem na Slovensku nachádzajúci sa v Rajeckej Lesnej. Má takmer deväť metrov a je celý vyrezávaný z dreva.

nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky

Zdroj: CBS, carovne-slovensko.sk

Foto: (c) pri fotografiáchDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Počas rožňavského kultúrneho leta uvedú do života novú publikáciu o centre severného Gemera a jeho okolí – Rožňava a okolie z neba  
Publikované: 30.6.2020
Rožňavské kultúrne leto odštartuje v prvý júlový víkend opätovne turistickú sezónu. Súčasťou úvodného programu 5.7.2020 so začiatkom o 16.00 h bude aj uvedenie do života novej knihy o Rožňave s názvom Rožňava a okolie z neba.

Netradičná mapa Slovenska vytvorená z legendárnych máp VKÚ má dĺžku 8 a pol metra
Publikované: 30.6.2020
Celkom 56 máp v mierke 1:50 tisíc, ktoré doteraz vydali niekdajší Vojenský kartografický ústav Harmanec a VKÚ Harmanec, s.r.o., nástupca bývalého VKÚ v Harmanci, využili letecký pilot Matúš Krajňák a kartograf Jakub Chovan na vytvorenie netradičnej a zaujímavej mapy Slovenska na letisku Dobrá Niva.

Čarovné hrady a zámky Slovenska, tak ako ich nepoznáte
Publikované: 1.6.2020
Na domáci slovenský knižný trh prichádza v týchto dňoch nová výnimočná publikácia z edície Čarovných kníh, obsahom ktorej sú čarovné zábery známych i menej známych hradov a zámkov z celého Slovenska.

SR, Trstená – sakrálne kultúrne dedičstvo
Publikované: 10.4.2019
Potom, čo sme sa minulý týždeň zoznámili s históriou privilegovaného oravského mestečka Trstená, sa dnes vydáme na prechádzku po jej pamiatkach. Navštívime sakrálne stavby, architektonické skvosty aj novodobé pamätihodnosti. Dokonca vás zavedieme spoznávať i jedno krásne pútnické miesto.

SR, Nitra VII. – Obdivovanie sakrálnych krás mesta
Publikované: 25.6.2015
Potom, ako sme uskutočnili prehliadku Nitrianskeho hradu, sme si sadli na kávičku a ešte si tak nachvíľu predĺžili príjemné pocity z krásneho výletu. Po jej dopití sme sa vydali Kráľovskou cestou späť do centra Nitry resp. do jej Dolného mesta.

SR, Dražovce: najmalebnejší kostolík Slovenska – VIDEO
Publikované: 3.10.2017
V našom putovaní po Slovensku dnes zavítame do mestskej časti Nitry, ktorá sa rozprestiera pod západným výbežkom známeho vrchu Zobor – Dražoviec.

SR, Haluzice – kostol, tiesňava i rozhľadňa - VIDEO
Publikované: 17.3.2015
Slovensko je krásna krajina, o tom sme sa opäť mohli presvedčiť na našom jednodňovom výlete, ktorý sme začali v malej obci Haluzice, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Nové Mesto nad Váhom.

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej
Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

SR: Bratislava - Modrý kostolík
Publikované: 12.12.2011
V Českej Republike majú svoj orloj, vo Viedni svetoznámu katedrálu Sv. Štefana a u nás na Slovensku sa pýšime jedinečným Modrým kostolíkom, ktorý patrí medzi pozoruhodné lákadla Bratislavy.

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol
Publikované: 23.8.2012
Neďaleko okresného mesta Liptovský Mikuláš sa nachádza dedinka Svätý Kríž, ktorá sa môže pochváliť vzácnou a jedinečnou drevenou stavbou, dokonca jednou z najväčších v strednej Európe, dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom.

Súčasťou turizmu sú aj drevené kostolíky
Publikované: 1.11.2019
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Dražovce – romantický kostolík
Jedna z mestských častí Nitry sa môže pochváliť vzácnym románskym kostolom sv. Michala Archanjela...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C