www.infoglobe.sk » “Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura

“Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura

Publikované: 4.11.2020
Európa, ako ju nepoznáme! Excentrický pútnik a autor nezameniteľných cestopisov Ladislav Zibura pozýva zoznámiť sa s jeho najnovším dobrodružstvom. V pondelok 23. novembra sa účastníci online seminára vydajú na 14-tisíc kilometrov dlhú cestu stopom naprieč Európou. Princ Ládík ich prevedie, v spoločnosti svojráznych vodičov, 14 krajinami – od rozhorúčeného predmestia Atén cez malebné albánske dedinky až za polárny kruh.

Webinár - Prázdniny v Európe

Po Jeruzaleme, Kaukaze a Ázii ste sa vybrali stopom po Európe, čo môže vyzerať ako najnudnejší výlet z vašich ciest. Prečo ste sa rozhodli, že prejdete práve Európu?

Ladislav Zibura: Tých dôvodov je množstvo. Jednak som chcel vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá – práve naopak, podľa mňa je Európa najrozmanitejším kontinentom na svete. Na veľmi malom území tu máme 48 krajín, v ktorých sa hovorí 200 rôznymi jazykmi. Ďalší dôvod bol ten, že som tušil, že by to mohlo byť atraktívne pre čitateľov. A to z toho pohľadu, že si sami dokážu predstaviť, že do niektorej z týchto krajín vyrazia. Knihu som teda pojal tiež ako tipy na výlet. 

 

Ktoré krajiny ste navštívili? Aký čas ste v nich pobudli? 

Ladislav Zibura: Prešiel som Poľsko, Litvu, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko, Švédsko, Dánsko, Grécko, Macedónsko, Srbsko, Rumunsko, Ukrajinu a Slovensko. Uprostred cesty – v Česku – sa mi to pretlo tak, že som došiel stopom z Atén za polárny kruh. Okrem Poľska a Rumunska som všade pobudol len pár dní – cieľom bolo urobiť cestu po Európe ako celok, nie po jednotlivých krajinách. Práve vďaka tomu rýchlemu sledu vynikne zmieňovaná rozmanitosť. 

 

Čo sa dá o krajine zistiť pri stopovaní? 

Ladislav Zibura: Skvelé je, že stopovanie je filtrom na zaujímavých ľudí. Stopárov berú predovšetkým ľudia, ktorí v mladosti sami stopovali a teraz sa chcú porozprávať. Vďaka tomu, že šoféri majú počas cesty čas naviac, sa môžete dobre porozprávať a nikoho nezdržujete. Navyše, stopárov už väčšina ľudí neberie. Vďaka tomu vás vezmú predovšetkým ľudia, ktorí sú, v tom najlepšom slova zmysle, niečím zvláštni. 

 

Prešli ste niekoľko krajín. Ktoré miesta vás prekvapili?

Ladislav Zibura: Je ich mnoho. Napríklad praveká hvezdáreň Kokino v Macedónsku, nesmierne gýčová metropola Skopje, nekonečné fínske lesy, úchvatné Estónsko plné malých, zapadnutých dediniek, veľké a hrdinské príbehy poľských miest, len málo navštevované pamiatky UNESCO v Rumunsku alebo opustený vojenský prístav Karosta v Lotyšsku. Pozoruhodných miest je v Európe množstvo aj preto, že človek chápe miestnu kultúru.  

 

Ako sa v dnešnej dobe pozerajú Európania na stopárov? 

Ladislav Zibura: O to väčšiu radosť má šofér, ktorý po rokoch zase narazil na stopára. Dosť sa to líši od krajiny ku krajine. Vo všeobecnosti sa dobre stopuje v krajinách bývalého sovietského bloku, kde ľudí naučil stopovať nedostatok áut. Napríklad v Pobaltí som zvyčajne čakal len pár minút. Naopak, ťažšie je to na severe, kde som nikdy veľa nestopoval. Tak som totiž čakal hodinu, i dve. Je to ale alchýmia. Záleží na dobrom mieste, šťastí a napríklad aj počasí. Prichádzajúci dážď je najväčší priateľ stopára. Keď ma už ale niekto vzal, bez výnimky bol milý.

 

K akým zážitkom sa vám otvorili dvere vďaka tomu, že ste sa vybrali na cesty stopom?

Ladislav Zibura: Nehnevajte sa, ale toto je veľmi široká otázka – odpovedí je celá kniha. Z bizarných vecí môžem spomenúť napríklad člena motorkárskeho gangu, ktorý si so mnou zašiel kúpiť pištoľ, potom fínskeho šoféra, ktorý mi po ceste púšťal videá samého seba, ako spieva karaoke, ďalej programátora robotov, ktorý mi hovoril o tom, že autostop zanikne s príchodom automatických áut, alebo 80-ročného pana Stanislava, ktorý mal auto bez poznávacej značky a otvoril mi kufor šrobovákom. Práve táto rozmanitosť je na autostope skvelá. 

 

Ladislav Zibura

je mladý novinár a cestovateľ, ktorý na peších púťach (Rím, Santiago de Compostela, Jeruzalem, Nepál, Čína) nachodil cez 5000 kilometrov a ďalšie tisíce kilometrov najazdil na bicykli a stopom. O svojich cestách napísal štyri knihy, ktoré sa stali bestsellermi: 40 dní pěšky do Jeruzaléma, Pěšky mezi buddhisty a komunisty, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii a Prázdniny v Evropě. Okrem písania kníh sa Ladislav venuje cestovateľským projekciám, ktoré sú založené predovšetkým na humore a nadsázke. Publikum si ho okrem zmyslu pre humor obľúbilo najmä preto, že sú jeho knihy krátke a plné obrázkov. 

 

23. 11. (pondelok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky TU

Event TU



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Európa, Švajčiarsko: Najdlhšie zjazdovky I.
Publikované: 24.2.2013
Pozrime sa na miesta, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť s lyžami, snowboardom či inou zimnou výbavou. Aké najdlhšie svahy ponúkajú európske strediská? To je téma nášho ďalšieho putovania po zaujímavých miestach.

Európa - ako ju poznáte či nepoznáte
Publikované: 14.6.2017
V predchádzajúcich týždňoch sme vám predstavili najkrajšie slovenské cyklookruhy a mestské prechádzky. Dnes trošku opustíme našu domovinu, nakoľko sa vydáme na výlet po iných európskych krajinách.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

EURÓPA: Zápis plemena koní lipican do zoznamu UNESCO
Publikované: 6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

SVET: Európa virtuálne a dovolenka pri mori
Publikované: 29.4.2020
Aprílové číslo magazínu Európa prináša tipy na virtuálne prehliadky za outdoorovým dobrodružstvom v Dánsku, za umením Talianska, za splnením cestovateľského sna vo Švajčiarsku či za kultúrou v Česku.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Albánsko – zabudnutý kút Európy
Albánsko je divoké, tajomné, plné národných parkov, majestátnych hradov, jazier a vysokých hôr. A...

Bosna a Hercegovina – európska exotika
Každým rokom sa stáva Bosna čoraz navštevovanejšou destináciou. Nájdete tu totiž krásnu prírodu, ...

Belgicko – krajina čokolády, piva a srdce Európy
Belgicko je nepísaným srdcom Európy, veď tu sídlia tie najdôležitejšie inštitúcie Európskej únie....

SR: Symbolický stred Európy
Symbolický stred Európy nájdete nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch. Záleží l...



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X