www.infoglobe.sk » Viete, že? Somálske Mogadišo dnes a zajtra I.

Viete, že? Somálske Mogadišo dnes a zajtra I.

Publikované: 1.7.2012
Čierny jastrab zostrelený – pamätné hlásenie z dnes už kultového rovnomenného vojnového filmu, ktorého akčný dej sa odohráva práve v uliciach tejto východoafrickej metropole, známej predovšetkým svojou chudobou, krutosťou a kriminalitou.

Mogadišo, ležiace v regióne Banadir pri pobreží Indického oceánu, je so svojimi údajnými troma miliónmi obyvateľov a stále rastúcou populáciou jedným z tých miest Afriky, kde život neprináša príliš mnoho pozitívnych skúseností. Nestabilná politická situácia, ak sa vôbec o nejakej politike v posledných 20 rokoch dá hovoriť, všadeprítomný chaos a strach o holé prežitie. Gangy, drogy, zbrane, únosy, epidémie a neexistujúca infraštruktúra či sieť služieb, to je, alebo skôr bolo Somálsko. Druhá občianska vojna zdecimovala štát aj jeho obyvateľov, vláda de facto neexistuje od začiatku 90.rokov a nie nadarmo sa hovorí, že nie je horšie zamestnanie, než byť politikom v Somálsku. Pretože nabitý mandát väčšinou končí hneď druhý deň od zvolenia dávkou olova z kalašnikova… Kto videl Čierneho jastraba, isto si dokáže predstaviť aké to je, byť resp. žiť v tomto meste, keď teda práve nie ste zostrelený americký agresor.

Historické korene mesta siahajú až do roku 800 resp. roku 900 n. l., kedy bolo kolonizované moslimami z neďalekého Arabského polostrova. Vtedy bolo Mogadišo prosperujúcim obchodným centrom medzi arabským svetom a vnútrozemskou čiernou Afrikou reprezentovanou svahilskými mestskými štátmi. Strategická poloha, na africkom rohu, prinášala značné výhody aj pre námorný obchod s Áziou, ktoré mestu priniesli prívlastok najvýznamnejšieho prístavu Východnej Afriky. Prvý významný konflikt prišiel až s Portugalcami vedenými moreplavcom Vasco da Gama, ktorý mesto ostreľoval v poslednom roku 15. storočia, teda roku 1499. Od tej doby bolo mesto miestom sváru medzi Osmanmi, teda Turkami a práve Portugalcami. Tieto šarvátky tu vydržali po celé 17. aj 18. storočie, avšak s nástupom sultána zo Zanzibaru sa situácia značne ukľudnila. Vznikali nové paláce, sídla a tak ďalej. Roku 1905 však mesto prešlo pod nadvládu Talianska, ktoré ho pre istotu celé radšej kúpilo a obmedzilo tak moc sultánov. Mogadišo sa potom stáva hlavným mestom Talianskeho Somálska! Vskutku podivná to predstava. S nástupom fanatického fašistického zriadenia na počiatku 40. rokov vznikajú plány na vytvorenie Veľkej východoafrickej ríše, ktorej centrom má byť práve Mogadišo. Do tej doby vstúpilo Taliansko do bojov so susednou Etiopiou, čo vošlo do histórie pod označením Habešská vojna. Podlosť Talianov nepoznala medze, zmluvy nezmluvy, všetko je povolené, aj použitie smrtiacich bojových plynov, ako je yperit. Tieto boje sa preniesli až do obdobia druhej svetovej vojny, kedy už Taliansko v bojoch na viacerých frontoch značne nestíhalo a predovšetkým potom v priamej konfrontácii s britskými jednotkami, ktoré po svojom víťazstve zaberajú do tej doby Talianske Somálsko. Koloniálny systém však pretrvával až do roku 1960, kedy sa zjednotením ustanovilo jednotné Somálsko.

 

Pokračovanie za týždeň.

 

pripravil Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons: autor. nezn. Somaliweyn

preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Zanzibar: Ostrov korenia a bielych pláží
Publikované: 7.4.2012
Vedľa klasických exotických destinácii ako sú Thajsko, Kuba alebo Dominikánska republika sa čoraz viac ľudí vydáva za krásami čierneho kontinentu. Presne takou lokalitou je božský ostrov Zanzibar, ktorý vonia po klinčeku a ktorého biele pláže obmýva teplý Indický oceán. Pochádza odtiaľto Freddie Mercury a na tunajších poloprázdnych plážach tu môžete stretnúť Billa Gatesa alebo Naomi Campbell.

Viete, že? Somálske Mogadišu dnes a zajtra II.
Publikované: 8.7.2012
Mesto, ktorého príbeh sme z hľadiska historických súvislostí načrtli v prvej časti nášho príspevku, vstúpilo do bližšieho povedomia na začiatku 90. rokov predovšetkým ako miesto nesmierneho utrpenia, chaosu a bezprávia. Aký bol jeho ďalší osud a dočkajú sa jeho obyvatelia lepších časov? To, ale aj omnoho viac, sa teraz dozviete.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
5 °C
zajtra:
sobota 27.4.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X