www.infoglobe.sk » Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.

Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že svalbardské súostrovie je úplne najsevernejším trvalo osídleným miestom sveta? To, čo sem tiahlo dobrodruhov po celé stáročia bol predovšetkým rybolov a polárna expedícia, neskôr, po objavení nerastného bohatstva, tu vznikali kolónie baníkov, remeselníkov a vedcov doslova zo všetkých kútov planéty. Tento záujem časom upadal, ale aj tak sa ostrovy tešia relatívne širokému záujmu z radov turistov túžiacich zažiť niečo málo z útrap severu, aj keď komfortné podmienky dnešných plavidiel či ubytovania sú v porovnaní s minulosťou naozaj len k pousmiatiu. Samozrejme, nedá sa predpokladať, že by na Svalbard, teda Špicbergy, mierilo až toľko cestovateľov ako na Kanárske ostrovy. Od konce apríla až do konca augusta je však záujem najvyšší, dôvodom je arktické leto, kedy slnko nezapadá počas celých 24 hodín…pol roka. Nastáva obdobie, kedy tu ožívajú kŕdle polárnych vtákov, ľadové medvede, mrože, líšky alebo soby aj turisti. Ani flóra nezostáva pozadu, ale vzrastlé stromy by sme tu hľadali márne. Vrcholom flóry tu sú drobné kvietky, veľkosti našich prvosienok či konvaliniek. Unikátom je aj najnižší prales sveta, tvorený značne zakrpateným brezovým hájikom…

Leto je tu zároveň jarou aj jeseňou, pričom táto polročná etapa vrcholí v júli, kedy priemerné denné teploty atakujú aj 10 °C! Najchladnejším mesiacom v roku je marec s -15 °C v dennom priemere.

Ostrovy sú zo 60% pokryté ľadovcami, ktoré striedajú nekonečné snežné či kamenité polia a hory, ostré štíty až kam oko dohliadne. Najvyšším bodom je Newtontoppen (1717 m n. m.) na severozápade najväčšieho ostrova Spitsbergen, pričom svoje meno dostal po fyzikovi Isaacovi Newtonovi.

Národné parky zaberajú tiež veľmi podstatnú časť plochy ostrovov a niektoré z nich sú dokonca chránené natoľko, že ľudská noha sa k nim nesmie priblížiť na menej ako pol kilometrovú vzdialenosť. Obmedzenia a prísne pravidlá pohybu sú iste opodstatneným krokom, pretože práve tu môže byť pôvodný prírodný systém dokonale zachovaný, izolovaný a zároveň pod dohľadom povolaných odborníkov - prírodovedcov. Bezpečnostné opatrenia sú podstatné aj v miestach, kde je na dennom poriadku kontakt s ľadovými medveďmi, ktorým sa na ostrovoch skutočne darí. V prípade takýchto smrtiacich stretnutí sú prakticky všetci návštevníci, a predovšetkým účastníci expedícií, preškolení v zaobchádzaní s puškou. Aktívny lov a zámerné rušenie zvere je však striktne zakázané. Okrem medveďov tu bežne stretneme aj polárne líšky či špicberského soba, z menších cicavcov sú to potom hlavne hraboše.

V súčasnosti dosahuje stála populácia ostrovanov zhruba 2800 osôb, dvojtretinové zastúpenie tu majú Nóri, zvyšok Rusi a ďalšie národnosti. Ekonomickým potenciálom číslo jeden je rybolov, ťažba uhlia však nezaostáva, pričom výhradným vývozcom je Nórska štátna uhoľná spoločnosť.  

Najväčším sídlom Svalbardu je Longyearbyen, s populáciou takmer 2000 obyvateľov je zároveň najsevernejšie položeným hlavným mestom sveta. Neďaleko neho sa nachádza najsevernejšie položená dedina sveta. Tým sa však výpočet NAJ nekončí: V Longyearbyene je tiež najsevernejšia banka, nemocnica, materská škola, knižnica, nočný klub, krčma, škola, supermarket a cestovná kancelária. História mesta siaha až do roku 1906, kedy ho založil Američan John M. Longyear, ktorý sem prišiel ako inak než za uhlím.

Neďaleko mesta sa nachádza známe úložisko semien, známe ako Špicbergské globálne úložisko semien. Toto zariadenie bolo založené pre zachovanie širokej rozmanitosti semien rastlín z miest po celom svete. Zariadenie má byť okrem iného bezpečné útočisko semien v prípade veľkých regionálnych či globálnych kríz. Obrie ľadové haly bývalej bane ukrývajú stovky čiernych prepraviek, zmrazených na -10 až -20 stupňov, ktoré takto zakonzervované údajne vydržia stovky rokov. Celková kapacita dosahuje okolo 2,5 miliardy semienok… dnes je tu uložených zhruba 750 000 semien od 4200 druhov rastlín.

Mesto Longyearbyen je až na nejaký ten integrovaný dopravný systém plnohodnotným centrom všetkého spoločenského života ostrovanov aj turistov. Športovisko, kultúrne zariadenie, tri hotely, rôzne obchody, múzea, kino aj nočné kluby, to všetko tu je k dispozícii. Predstavte si, že idete 26. októbra večer do baru a vrátite sa až ráno, teda 15. februára…to už by mohol byť slušný žúr, čo myslíte. Po zvyšok roku, počas polárneho dňa, potom môžete vyspávať opicu. Veľmi reálnou možnosťou, ako ostrovy navštíviť, je prihlásiť sa na študijný pobyt na miestnej univerzite. Univerzita Svalbard je od svojho založenia v roku 1993 naklonená študentom z celého sveta. Z českých vysokých škôl s ňou spolupracuje Juhočeská univerzita a to hlavne v prírodovedeckých a geografických študijných programoch.

V meste funguje aj malé medzinárodné letisko, ktoré však nie je medzinárodné v tom pravom slova zmysle, pretože hlavné spoje lietajú práve len do nórskych miest Tromsø a Osla. Kotvia tu aj ruské trajekty či ľadoborce pre výpravy do Arktídy - o tom si ale viacej povieme v budúcej časti. Hlavnými aktivitami pre turistov je návšteva okolitých hôr, ľadovcov a útesov s vtáčími rezerváciami, rybolov je možný po získaní povolenia. Žiadanou atrakciou je jazda so psím záprahom alebo na morskom kajaku po vodách Adventfjordu. Okolie mesta je tiež rajom pre geológov, na svoje si tu prídu aj zberatelia fosílií, pokiaľ sa pripoja k povolenej expedícii.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: MateuszW, Bjoertvedt, M.Boris, Hylgeriak

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.3.2024
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Škandinávia 2012 VIII. - Svartisen
Publikované: 6.5.2013
Hlavným cieľom našej cesty do Škandinávie bol národný park Sarek vo Švédsku. Putovanie po jeho horách nedopadlo tak, ako sme si predstavovali, sklamaní sme ale rozhodne neboli. Aj škarené počasie prináša zaujímavé zážitky a tých sme dozaista mali dosť.

Viete, že? Faerské ostrovy
Publikované: 1.4.2012
Zhruba v polovici cesty medzi Nórskom a Islandom leží zelené súostrovie, ktoré aj napriek svojmu nespornému pôvabu zostává trochu mimo hlavnej turistickej trasy medzi vyššie zmieňovanými destináciami.

Viete, že? Dobytie severného pólu II.
Publikované: 18.3.2012
Polárna turistika je dnes už samozrejmou súčasťou ponuky aj bežných cestovných kancelárií. Čo zažijú tí, ktorí za štrnásťdennou dobrodružnou plavbu k severnému pólu investujú viac než pol milióna českých korún? Na to snáď odpovie dnešný článok.

Viete, že? Dobytie severného pólu I.
Publikované: 11.3.2012
Severný pól, miesto, ktoré ž od 16. storočia fascinovalo mnohých dobrodruhov aj vedcov. V dnešnej časti sa vydáme po stopách týchto slávnych výprav zo začiatku dvadsiateho storočia, aby sme sa v závere sami nalodili na ruský ľadoborec a vydali sa v ústrety arktickým končinám.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.


Súvisiace video

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X