www.infoglobe.sk » Viete, že? Neznáma Amerika II.  

Viete, že? Neznáma Amerika II.

Publikované: 15.4.2012
Nad nekonečnou zeleňou Veľkých plání sa týči pozoruhodné pohorie, ktoré bolo po stáročia domovom indiánskych kmeňov. Dnes sa sem valia dva milióny turistov ročne, ktorým indiáni predávajú pohľadnice s hlavami amerických prezidentov - vitajte v Black Hills.

Šíre pláne stredozápadu USA, ktoré sme navštívili v úvodnom diele nášho nového cestopisného putovania, ponúkajú aj dobrodružnejšie miesta, než len nekonečnú trávnatú rovinu tiahnucu sa od Kanady po hranice s Mexikom. Jedným takým je indiánmi uctievané pohorie nesúce tajomný názov Black Hills. Kmeň Siouxov bol ešte na sklonku 18. storočia hlavným obyvateľom Veľkých plání a inak to nebolo ani čo sa týka tohto bojového kmeňa v prípade Black Hills, horského ostrovčeka, ktorý doslova vyčnieva nad trávnatými rovinami na hraniciach štátov: Južná Dakota, Montana, Nebraska a Wyoming. Po tom, čo tu v roku 1870 vojenská expedícia kavaleristu G. A. Custera objavila zlato, bola postupná likvidácia a asimilácia indiánskych kmeňov prvou métou v smelých plánoch Washingtonu. Siouxovia nemohli čeliť desiatkam tisícom novým prisťahovalcom a zlatokopom, ktorí prišli do Black Hills hľadať svoje šťastie. Z tej doby, konkrétne z roku 1876, pochádza tiež známy príbeh krvavej bitky pri Little Big Horne, kde sa v boji utkala 7. kavaléria generála Custera s oglalskými bojovníkmi náčelníka Splašeného koňa. Aj napriek drvivej porážke custerových modrokabátnikov bol osud indiánskeho národa viac-menej spečatený. Bitka pri Wounded Knee v roku 1890 formálne znamenala koniec siouxského kmeňa, keď armáda zmasakrovala okolo troch stoviek mužov, žien aj detí. V rámci akýchsi „vojnových“, resp. územných, reparácií bola tunajším indiánskym obyvateľom v roku 1980 priznaná náhrada za ujmu aj odobrané územie vo výške 105 miliónov dolárov.

Samotné Black Hills, ktorého najvyšším bodom je Harney Peak (2208 m n. m.), sa delí na dve pomyselné časti - The Southern Hills a The Northern Hills, teda južná a severná časť. A práve druhá menovaná ukrýva jeden zo symbolov Ameriky - pomník na hore Mount Rushmore. Obrie tváre amerických prezidentov Washingtona, Jeffersona, Roosevelta a Lincolna, navrhol v roku 1927 známy sochár Gutzon Borglum. Práce na 18 metrových tvárach trvali 400 robotníkom takmer 15 rokov. Sám autor stavby sa však slávnostného odhalenia nedožil. Jeho projekt prevzal vlastný syn, a tak mohol v roku 1941 uzrieť svetlo sveta jeden z najčastejšie zobrazovaných symbolov USA, ktorý každoročne navštívia dva milióny turistov z celého sveta. Málokto však vie, že pôvodný návrh aj realizácia počítala s tým, že prezidenti budú zobrazení už od pásu. Finančná náročnosť, ustupujúca kríza a aj účasť v druhej svetovej vojne si však vyžiadali stavebné zmeny, a preto sa dnes môže zdať úplný monument akosi nedorobený. Celá táto stavba, symbol americkej demokracie, je od svojho počiatku tŕňom v oku domorodých obyvateľov, ale prívaly turistov do indiánskych kasín a obchodíkov so suvenírmi tento fakt kompenzujú...

Black Hills však ponúkajú aj radu ďalších prírodných atrakcií, ako sú jaskyne (Wind Cave a Jewel Cave) či výstup na vrchol najvyššej hory, teda na Harney Peake, ktorý je zároveň najvyšším vrcholom USA na východ od Skalitých hôr. Ďalej tu nájdeme národné parky, ako napríklad Custerov národný park, Bear Butte park (indiánske posvätné územie) a predovšetkým potom Crazy Horse Memorial, pripomínajúci slávneho náčelníka Splašeného koňa - najväčšiu sochu sveta, ktorá však stále vzniká. Finálne rozmery by mali dosahovať tieto hodnoty: 195 metrov na šírku, 172 metrov na výšku. Hlava náčelníka už existuje a je 27 metrov vysoká.

Dnešné Black Hills sú pokojným kúskom tejto šírej zeme a posledným z miest, kde sa udržujú tradície pôvodných obyvateľov, z miest, kde sa tak trochu zastavil čas.   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Beth Steinhauer, Gerhard66, Desertson67

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: Salem - nielen mesto čarodejníc
Publikované: 13.7.2012
Prečítajte si o jednom z najstarších miest v USA a jeho tak trošku desivej histórii...

Viete, že? Neznáma Amerika I.
Publikované: 8.4.2012
Dozaista existujú miesta, o ktorých v spojení s USA príliš často nepočujeme a pritom sa jedná o územia, ktoré svoju rozlohou pokrývajú plochu s veľkosťou západnej a strednej Európy. Nekonečné pláne amerického stredozápadu, domov pôvodných indiánskych obyvateľov, ale aj krajina hôr a nehostinných miest s menami ako Badlands či Black Hills. Slušný námet nášho ďalšieho seriálu!

Viete, že? Neznáma Amerika III.
Publikované: 22.4.2012
Tretie pokračovanie nášho mapovania menej známych miest USA bude venované vskutku pozoruhodnému miestu. Mesto duchov, opustené domy, ľudoprázdne ulice a niečo, čo donútilo obyvateľov narýchlo opustiť svoje domovy. Jedným z takých je aj pensylvánske mesto Centralia, kde sa život definitívne zastavil roku 1992.

Viete, že? USA - Monument Valley
Publikované: 29.4.2012
Jeden z najznámejších symbolov amerického západu. Motív, ktorý nemohol chýbať snáď v žiadnom zo slávnych westernov Johna Forda od samého počiatku tohto žánru až do roku 2001: Vesmírne Odysey Stanleyho Kubricka.

Viete, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikované: 13.5.2012
Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, je preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.

Historie Spojených států I.
Publikované: 25.7.2010
Dejiny Spojených štátov amerických nie sú síce na rozdiel od dejín rôznych európskych krajín tak dlhé, ale o to viac prekypujú zaujímavými udalosťami a činmi, ktoré utvárali nielen Starý svet, ale vôbec celý svet.

História Spojených štátov II.
Publikované: 1.8.2010
O tom, akú mali skoré kolónie ekonomiku, a ako sa vyporiadali s Indiánmi.

História Spojených štátov III.
Publikované: 14.8.2010
Dnes si prečítate o francúzskej koloniálnej expanzii v Novom svete.

História Spojených štátov IV.
Publikované: 18.8.2010
Štvrtý diel o dejinách Spojených štátov amerických je zameraný na začiatok americkej cesty k nezávislosti.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X