www.infoglobe.sk » Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta

Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta

Publikované: 30.1.2011
Zlato, fenomén, ktorý v ľuďoch aj dnes vyvoláva neprekonateľnú túžbu po jeho vlastníctve, dobývaní a obchodovaní s ním. Každý z nás má niečo zlatého, nech už je to prsteň po babičke, zubný mostík, či ako súčasť extra vodivého spoja medzi mikroprocesormi v našom počítači. Zlato bolo oddávna platidlom, rovnako ako podnetom mnohých svárov, vojen a dobyvačných výprav.

Zlatá horúčka nie je nadarmo označovaná za doslova hysterický až psychopatický stav omámenia týmto žiarivým kovom, ktorému na Americkom západe podľahli státisíce dobrodruhov, hľadajúcich bohatstvo na mrazivej Aljaške. Z histórie poznáme tiež mnoho príkladov, kedy bolo zlato hlavným motívom ďalekých výprav do neprebádaných končín Južnej Ameriky, odkiaľ si španielski či portugalskí konkvistadori privážali doslova krvavé zlaté poklady vyspelých civilizácií Inkov, Mayov a Aztékov. Vtedy bolo ľahšie plieniť a kradnúť, ale to by sa v dnešnom modernom svete iste s prílišným pochopením nestretlo, a tak musel človek prísť na legálnejšie a predovšetkým efektívnejšie získavanie tejto drahocennej suroviny. A tým sa už dostávame k téme  dnešného zastavenia, ktorým budú zlaté bane sveta, konkrétne tie najväčšie a najhlbšie…

Viete, že napr. najväčším producentom zlata na svete je Juhoafrická republika?  Nech je juh čierneho kontinentu známy predovšetkým ako bohatý zdroj diamantov, je aj zlato jedným z hlavných lákadiel ťažobných spoločností. V juhoafrickom Carltonville, banskom meste ležiacom sedemdesiat kilometrov od Johannesburgu, sa banskí inžinieri a baníci vydali preskúmať hlbiny Zeme. Pri následnom náleze a dobývaní zlata tu vznikla spletitá sieť šácht a chodieb, dosahujúce celkovej hĺbky tritisíc šesťsto metrov, čím položili základ NAJhlbšej bani sveta! Unikátne miesto dostalo meno Tau Tona - Veľký lev. Tak hlboko sa človek ešte nikdy nepozrel a skutočne 3600m je dodnes platným rekordom, pričom sa uvažuje o ďalšom rozšírení bane až za hranicu 4km. Samotná baňa začala vznikať v roku 1959, ale ťažobné práce v nej prebiehali až od roku 1962. Ťažba šla naplno aj v dobách, kedy cena zlata na celosvetovom trhu povážlivo klesala a to len preto, že efektivita ťažby tu bola nanajvýš príkladná. To je dané predovšetkým bohatosťou tunajšieho podložia, v ktorom za pol storočia vzniklo viac ako 800 km tunelov, kde na zmeny pracuje naraz takmer 5600 baníkov, pričom ročná úmrtnosť je v priemere 5-10 baníkov, aspoň podľa oficiálnych zdrojov, čo je v  porovnaní napr. s čínskym banským priemyslom relatívne zanedbateľné číslo. Priemerná teplota v neklimatizovanej časti bane sa pohybuje okolo 55°C. Dômyselný systém odvetrávacích šácht ju znižuje na príjemných 30°C, zato steny v najnižších podlažiach dosahujú teplotu takmer  60°C. Už samotná cesta klietkou ku dnu bane musí byť dramatickým zážitkom, keďže môže trvať až hodinu. V najrýchlejších pasážach klesá výťah rýchlosťou 16m/s, čo je zhruba 58 km/h. Veľký lev sa svojou expanziou a prehĺbením dostal k životnosti až do roku 2015, ale predpokladá sa, že celková výnosnosť bane bude trvať ďalej aj po tomto dátume.

Najhlbšiu baňu sveta sme navštívili, tak sa teraz prenesieme o pár tisíc kilometrov východnejšie, konkrétne k brehom Austrálie, ktorá je po Juhoafrickej republike a USA tretím najvýznamnejším producentom zlata.  To sa tu ťaží predovšetkým v najväčšej povrchovej zlatej bani sveta.

Obriu zlatú baňu, ktorej skrátený názov znie Super Pit, nájdeme poblíž mesta Kalgoorlie-Boulder v spolkovom štáte Západná Austrália, asi 550 km východne od hlavného mesta Perthu. Kráter s priemernou dĺžkou 4km, šírkou 2km a hĺbkou takmer 400m je jednou z najväčších jaziev na tvári našej planéty.  Pôvodne bola baňa pretkaná klasickými šachtami, čo viedlo k celkovej destabilizácii podložia a bolo nutné prejsť k postupnej odkrývke horniny. Po odstrele nadložia sa v roku 1989 stala baňa povrchovou, kde mohla efektívnejšie fungovať ťažká technika mohutných nakladačov a buldozérov, ktoré sa postupom času stále viac zarezávali do skalného masívu,  čím vzniká unikátna scenéria, ktorá v posledných rokoch láka stále viac turistov. Za zníženej prevádzky sú raz do mesiaca pripravené aj pútavé exkurzie po samotnom dne bane. Super Pit je viac než výstižný názov, rovnako tak ako zlatá baňa, keďže celkový objem čistého zisku zlata je tu ročne okolo 30 ton z celkového objemu 15 miliónov ton hlušiny. Zaujímavosťou tejto bane je, že sa tu zlato nachádza ako súčasť telluridu (teda zlúčeniny zlata s prvkom tellurom), ktorý sa nachádza medzi vrstvami minerálu pyritu, od ktorého musí byť následne mechanicky a tepelne oddelený. Celkovo tak za svoju históriu baňa vydala vyše 1600 ton zlata. Prvý nález tu prebehol už v roku 1893. Dnes tu každý deň pracuje okolo 550 zamestnancov a netreba dodávať, že aj ich nadmieru tvrdá práca je v porovnaní s životom 4 km pod povrchom zeme značne príjemnejšia, aj keď…

Aj v našich krajinách má ťažba a spracovanie zlata svoju významnú rolu.  Medzi hlavné oblasti patrilo Jílové pri Prahe, Zlaté hory v Jeseníkoch, Kašperské hory na Šumave či Kremnica na Slovensku, ale o tom zase inokedy…

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons

preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Najzamorenejšie mestá sveta
Publikované: 8.5.2011
Prehľad tých najzamorenejších miest na Zemi, kde je život tisícov, státisícov ba miliónov obyvateľov ohrozovaný kritickými hodnotami škodlivín jedovatého smogu, nepitnou vodou a celkovým životným prostredím, ktoré si v našich končinách ani nedokážeme predstaviť.

Viete, že? Najvyšší vodopád sveta
Publikované: 1.5.2011
Vodopády sú často fascinujúcim divom prírody aj napriek tomu, že sa jedná o celkom prirodzený jav obyčajnej padajúcej vody. Je v tom niečo elektrizujúce, keď sa masy vody s každou sekundou za zlovestného hukotu presúvajú o desiatky ba stovky metrov do kaňonov, strží a priepastí. A my sa dnes vydáme za tým úplne NAJvyšším! Viete, že najvyšší vodopád sveta bol objavený až v roku 1935?

Viete, že? Najväčšie futbalové štadióny sveta
Publikované: 10.4.2011
Keď sa povie futbal, väčšina mužskej populácie sa zasní a predstaví si ten krásny pocit, keď dve mužstvá proti sebe zápolia o vstrelenie bránky. Davy šalejú, pivo tečie a klobásy sa opekajú. U žien predsa len víťazí pohľad na vypracované telá v tesných dresoch, než taktika, zostava a aktuálna forma mužov s kopačkami.

Viete, že? Najstrašidelnejší hrad sveta
Publikované: 27.3.2011
Hrôzu naháňajúce miesta, mystériá, duchovia a bludné kamene sú už odnepamäti súčasťou ľudskej fantázie. Romantika starých hradov fascinovala nejedného umelca a nie nadarmo sú tieto pamiatky minulosti opradené veselými, ale predovšetkým hrôzostrašnými povesťami o nadprirodzených javoch. Dnešnou, trochu netradičnou, zastávkou bude škótsky Glamis, uznávaný ako najstrašidelnejší hrad sveta.

Viete, že? Najväčší cirkus sveta
Publikované: 20.3.2011
Cirkus, svet artistov, groteskných umelcov, tisíce najazdených kilometrov a zastávok, ktoré si snáď ani nie je možné zapamätať. Cirkus, ako miesto úžasu, nadšenia, okúzlenia i strachu. Tak nejako by sa dalo v skratke popísať putovanie umenia, pozlátkovú parádu či umenie svetských kočovníkov, ktoré je však v posledných desaťročiach na ústupe.

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta
Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.

Viete, že? Najväčšia loď sveta
Publikované: 27.2.2011
Kráľovná všetkých morí, plávajúce letovisko či impozantný stroj. Tak nejako by sa mohol volať dnešný článok nášho NAJ seriálu a reč nebude o ničom menšom, ale o najväčšej lodi sveta, ktorá snáď ani neznesie priezvisko rekreačná. Dnešok teda strávime na palube Oasis of the Seas – impozantnej lodi, ktorej podstatná časť vznikala aj v Českej republike.

Viete, že? Najmenšie mesto sveta
Publikované: 13.2.2011
Aj cestovateľský analfabet vám dozaista vymenuje aspoň niektoré z najväčších svetových metropol. Úplne určite zaznejú mestá ako Paríž, Londýn, New York, Moskva atď., ale to vlastne nie je tak úplne pravda, pretože tí skutoční obri sú výsadou predovšetkým preľudnenej Ázie a niektorých častí Južnej Ameriky. My sa dnes pozrieme na opačný extrém, ktorým bude NAJmenšie mesto sveta…

Viete, že? Najrýchlejší vlak sveta
Publikované: 23.1.2011
Aj v novom roku vás bude sprevádzať náš pravidelný seriál o zaujímavostiach, kuriozitách a pozoruhodných miestach, a to nielen v rámci Českej republiky či Slovenska. Náš záujem bude, počínajúc dnešným dňom, siahať aj za hranice našej republiky, pričom sa Vám pokúsime prinášať naozaj zaujímavé informácie o miestach, ktoré si pre svoju jedinečnosť tento záujem bezpochyby zaslúžia.

Viete, že? Najväčšie banícke múzeum v ČR
Publikované: 14.11.2010
V dnešnom putovaní za najväčšími zaujímavosťami Českej republiky zavítame do múzeí a skanzenov, kde si na svoje prídu asi najviac chlapci a otcovia, pretože nás bude zaujímať baníctvo, banská technika a ich história. Prvá zastávka bude NAJväčšie banícke múzeum ČR v mestečku Příbram!

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Viete, že? Mesto na streche sveta
Publikované: 10.7.2011
Návšteva v najvyššie položenom meste sveta, trocha tradícií a zaujímavostí z drsného života obyvateľov bolívijských hôr.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X