www.infoglobe.sk » Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory

Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika a južný cíp Afriky vôbec poskytujú toľko pozoruhodných miest, že na ich virtuálnu návštevu by nestačilo ani niekoľko článkov. Jedno z nich však bezpodmienečne navštíviť musíme. Najvyššie pohorie južnej Afriky je vďaka svojej rozmanitosti a kontrastom nadmieru vyhľadávanou lokalitou vyznávačov trekkingu z celého sveta, avšak málo komu sa naozaj pošťastí tento kus sveta navštíviť. Tunajší národný park vydáva iba obmedzené množstvo povolení na vstup na vybrané turistické trasy, vedúce v pásme od tisíce do 3 tisíc metrov nad morom.

Dračie hory sa rozkladajú na hraniciach provincií Free State, KwaZulu-Natal a samostatného kráľovstva Lesotho. A práve prvá zmieňovaná provincia, v preklade Slobodný štát, je vstupnou branou do tohto magického sveta veľhôr, vody a džunglí. Pri pohľade na mapu zistíme, že Dračie hory svojim profilom pripomínajú tvar písmena „C“, ktoré tak tvorí prirodzenú hranicu medzi subtropickou pobrežnou nížinou a vyprahnutou náhornou plošinou pri strede zeme. Juhoafrická republika je známa tiež ako domov niekoľkých významných národných parkov, z ktorých treba vymenovať Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a predovšetkým potom uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takmer 2500km2.

Hory sú staré zhruba 150 až 200 miliónov rokov, pochádzajú z obdobia, kedy túto časť zeme formovala predovšetkým sopečná činnosť, počas ktorej dochádzalo k výveru bazaltu na krehké pieskovcové podložie. Následné erózie, státisíce rokov práce vody a vetru potom pretvorili krajinu tak, ako ju môžeme vidieť dnes. Skalné ostrohy rozličných tvarov potom dostávali rozličné mená, ktoré im dávali pradávni obyvatelia spolu s magickými vlastnosťami a rituálnou symbolikou, typickou pre miestne kmene Krovákov a národa Zulu. Nástenné jaskynné maľby a tvorivosť týchto domorodých národov sa dá vidieť tiež na niektorej z výprav či organizovaných návštev dedín, počas ktorých je pre turistov inscenovaný bežný život, ľudové tance a za zopár peňazí im tunajší „domorodci“ predajú tiež niečo málo zo svojej ručnej produkcie.

Keď sa už dostanete do niektorého z kempov, ktoré sú zároveň najideálnějším štartom jedno aj viacdenných výprav, čaká vás nadmieru uspokojivý systém služieb, informácií a ubytovacieho komfortu za relatívne rozumné ceny. Na svoje si tu prídu vyznávači vysokohorského trekkingu ale tiež tí, čo radšej zvolia nenáročnú prechádzku v nižších partiách. Tiež milovníci kvetín budú v siedmom nebi, pretože sa tu nachádza niekoľko tisíc unikátnych rastlinných druhov, ktorým dominujú stovky krásnych orchideí.   

Dominantou Dračích hôr je bezpochyby Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), pri ktorom je možné polemizovať, či je krajší pohľad naň alebo z jeho vrcholu na okolitú krajinu. Polkruhový profil hory sa nazýva tiež Amfiteáter a najkrajší výhľad na neho sa údajne naskytá od rieky Tugely, pozdĺž ktorej vedie aj turistická trasa. Pozadu nezostávajú ani také miesta, ako napríklad hojne navštevovaný Rhino Peak (3051 m n. m.) s nádhernou panoramatickou vyhliadkou či Mafadi (3450 m n. m.) - jedna z najvyšších hôr na území Južnej Afriky.

Celé pohorie je z geomorfologického hľadiska unikátom. Náhorná plošina kráľovstva Lesotho, miestami dosahujúca až 3600 metrov nad morom, padá ostrým zlomom do juhoafrickej nížiny. Výškový rozdiel je teda viac než zrejmý. Okrem niekoľkých strmých skalných stien sa tu nachádza aj vodopád Tugela - najvyšší vodopád Afriky. Východiskovým bodom väčšiny výprav je lokalita Monk's Cowl, neďaleko mesta Winterton.

Ak si vyberiete niektorú z mnohých organizovaných výprav či adrenalínových dovoleniek, ktoré okrem iných ponúkajú aj české cestovné kancelárie, isto sa vám za relatívne slušné peniaze (už od 25 tisíc českých korún) dostane nadmieru pôsobivých zážitkov z miest, ktoré sú možno trochu zámerne stranou turistických más. A ako sme už v úvode naznačili, isto existuje spojitosť medzi fascinujúcim svetom juhoafrických hôr a magickou krajinou Tolkienovho fantastického sveta Hobitov, Elfov a trpaslíkov…   

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Cwabber, II., KlausF, Bothar, L.Kaffer,

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Najkrajšie miesta

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Športové príručné tašky značky Ellehammer bags + zákaznícka karta so zľavou 10% od AutoTeam Stupava
2. cena:
Dekoratívna vonná sviečka + zákaznícka karta so zľavou 7% od AutoTeam Stupava
3. cena:
Štýlové „podpivníky“ + zákaznícka karta so zľavou 5% od AutoTeam Stupava
1. cena redakcie:
Splav rieky Dunajec na rafte pre 2 osoby od RaftingDunajec.sk
2. cena redakcie:
Luxusné pero značky Sheaffer v drevenom puzdre
3. cena redakcie:
Knihy z edície Po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

22.7.2018
Koncom júla sa Námestie sv. Trojice už tradične mení na zónu bez áut. Historické námestie obsadí jarmok s remeselnými a umeleckými výrobkami. Celkovú atmosféru podujatia dotvoria vystúpenia folklórnych súborov.
21.7.2018
Barokové pútnické miesto na vrchu Homol sa 1. júla oficiálne stalo národnou kultúrnou pamiatkou. Homol sa zaradil na zoznam ako 23. národná kultúrna pamiatka v Královéhradeckom kraji.
20.7.2018
Turistická informačná kancelária v Skalici vás pozýva na nočnú prehliadku s názvom "Noc strašidiel", ktorá sa uskutoční v sobotu 28. júla 2018 o 19-tej hodine.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALAJZIA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 7. 2018
sviatok:Magdaléna
dnes:
nedeľa 22.7.
26 °C
zajtra:
pondelok 23.7.
28 °C