www.infoglobe.sk » Viete, že? Faerské ostrovy

Viete, že? Faerské ostrovy

Publikované: 1.4.2012
Zhruba v polovici cesty medzi Nórskom a Islandom leží zelené súostrovie, ktoré aj napriek svojmu nespornému pôvabu zostává trochu mimo hlavnej turistickej trasy medzi vyššie zmieňovanými destináciami.

Ovčie ostrovy, ako by znel dánsky preklad slova Færøerne sa rozkladajú spolu na 18 ostrovoch, 11 ostrovčekoch a takmer 800 skalnatých výbežkoch chladných vôd Atlantického oceánu. Z európskych štátov je odtiaľ najbližšie do Škótska - zhruba 350 kilometrov. V polovici cesty k západnému pobrežiu Nórska potom leží ďalšie podobné súostrovie, ktorým sú škótske Shetlandy.

Faerské ostrovy sú zaujímavou zmesou typickej severskej ostrovnej prírody, s ojedinelým zalesnením, ostrými hrotmi skál a zelenými pláňami horských tráv. Romantiku a všadeprítomnú priezračnosť i čistotu tunajšieho prírodného bohatstva dokresľujú rybárske dedinky so starostlivo udržiavanými domčekmi miestnych obyvateľov, ktorí síce nežijú nijak ľahký život, ale aj tak sa v ich obydliach, mestách aj dedinkách premieta radosť z krás, ktoré im okolitá príroda nadelila.

Prvými osadníkmi Ovčích ostrovov boli írski mnísi, ktorí sem prišli už okolo roku 700 n. l. O sto rokov neskôr sem potom po prvý krát zavítali Vikingovia, ktorí ich bez váhaní pripojili ku svojej domovine, teda Nórsku. V roku 1035 potom v rámci dánsko-nórskej únie pripadli ostrovy Dánskemu kráľovstvu. Počas druhej svetovej vojny ich obsadili Angličania, aby je ich neskôr opäť vrátili Dánom. Od roku 1948 však ostrovy disponujú dohodou o nezávislosti, majú vlastný zákonodarný zbor, vlajku a ďalšie autonómne nevyhnutnosti. Dnes sú Faerské ostrovy samosprávnym zámorským územím Dánskeho kráľovstva na čele s dánskym panovníkom, zastupovaným vysokým komisárom.

Hlavným mestom ostrovov je Tórshavn, nachádzajúci sa na najväčšom a najľudnatejšom ostrove Streymoy v ústí fjordu Nólsoyarfjørðuru. V meste žije okolo 13 tisíc stálych obyvateľov a jeho začiatky siahajú do 10. storočia. Mesto zdieľalo podobný vývoj ako celé súostrovie, teda striedanie vlád a relatívny pokoj. V Tórshavne už pred tisíc rokmi zasadal vikingský parlament (Aþing). Ďalšou zaujímavosťou je, že mesto je relatívne veľmi mladé čo sa týka zloženia obyvateľstva – takmer štvrtinu miestnych tvorí mládež vo veku medzi 10 - 25 rokov. Aj tak sa ale ostrovy stretávajú s dlhodobým úbytkom obyvateľov.

Hlavné mesto je plnohodnotným centrom všetkého diania. Okrem všakovakých kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií tu vysiela aj miestna televízia. Bohatá je aj ponuka športov a športových klubov, ktorým dominuje futbal a hádzaná, vždy po niekoľkých klubových zástupcoch.

Druhým najväčším a najľudnatejším ostrovom je Eysturoy, východný ostrov s mestami Fuglafjørður a Runavík. Rovnako ako pre ostatné severská mestá je tu hlavnou a často aj jedinou historickou obživou rybolov a všetko s ním spojené. Vo vnútrozemí sa darí aj chovu oviec, ktoré tak dali súostroviu aj svoje meno. Z nerastných surovín sa tu v menšej miere ťažilo aj uhlie.

Tradičný sviatok Grindadráp je každý rok tŕňom v oku ochranárom prírody – jedná sa totiž o krutý lov veľrýb, počas ktorého sa vody zátoky zafarbia do červena od krvi stoviek umierajúcich živočíchov.

Faerské ostrovy ležia v oblasti golfského prúdenia, ktoré bezprostredne ovplyvňuje klímu, ktorá tu je mierna, avšak veľmi vlhká. Takmer 250 dní v roku tu prší, ale rozdiely medzi letom a zimou sú relatívne malé. V lete je tu priemerná teplota okolo 11 °C, v zime potom 3 °C.

Viac informácii o Faerských ostrovoch nájdete tu:

http://faerske-ostrovy.blog.cz/

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Erik Christensen ., II., III., Madla   

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.

Viete, že? Nórsko a jeho NAJ miesta
Publikované: 22.1.2012
Tretie pokračovanie nórskeho putovania venujeme rozprávaniu o NAJ miestach. Navštívime najvyššiu horu, najdlhší fjord, najväčšie jazero aj vodopád a ďalšie zaujímavosti tejto severskej krajiny.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu III.
Publikované: 29.1.2012
Za jedným z najpôsobivejších miest nórskeho kráľovstva sa musíme vydať až na ďaleký sever. Prístav Tromsø je jedným z mnohých miest, kde sa môže cestovateľ pokochať úchvatným predstavením v podobe polárnej žiare.

Nórsko: Hotel na koľajniciach
Publikované: 3.2.2011
Hotel na koľajniciach nazvaný Rolling Hotel vytvorilo švédske architektonické štúdio Jagnefält Milton Architecture so zámerom poskytnúť turistom, ktorí zavítajú do Nórska, nový pohľad na divy tunajšej prírody.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu IV.
Publikované: 5.2.2012
Najsevernejší bod Európy, miesto, kde slnko nezapadá a kus drsnej krajiny, ktorá však odnepamäti lákala dobrodruhov zo všetkých končín sveta... Je však skutočne tým najsevernejším bodom práve mys Nordkapp?

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

23.10.2018
Masarykova stanica (Masarykovo nádraží) a jej okolie sa v budúcnosti zmení na nepoznanie. Do konečnej podoby bude môcť prehovoriť aj verejnosť. V týždni od 22. októbra začínajú konzultácie o návrhu pre verejnosť. Môžete tak ovplyvniť podobu verejného priestranstva, občianskej vybavenosti a zelene.
22.10.2018
Plynulé prepojenie Bardejovských kúpeľov s mestom Bardejov prinesie nový turistický singletrack HERKULES pre cyklistov i peších, ktorý dokončuje v týchto dňoch miestna oblastná organizácia cestovného ruchu.
21.10.2018
Nenechajte si ujsť nočné prehliadky Beckovského hradu, ktoré budú prebiehať v utorok 30. a stredu 31. októbra, vždy o 18:00, 19:00, 20:00 a 21:00.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MJANMARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 10. 2018
sviatok:Alojza
dnes:
utorok 23.10.
14 °C
zajtra:
streda 24.10.
13 °C