www.infoglobe.sk » Maľované Čičmany zdobia nielen drevenice a folklór, ale aj zrekonštruovaný kaštieľ

Maľované Čičmany zdobia nielen drevenice a folklór, ale aj zrekonštruovaný kaštieľ

Publikované: 1.10.2018
Vynovený barokovo – klasicistický Kaštieľ Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemepánov uhorskej šľachty je obklopené krásnymi maľovanými drevenými domčekmi s bielymi vzormi. Práve pre tieto maľované drevenice sú rázovité Čičmany známe po celom svete.

Celkovo je v dedine 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Aj keď samotný kaštieľ nie je kultúrnou pamiatkou, jeho obnova sa niesla vduchu zachovania jeho historickej podoby.

Kaštieľ Čičmany (pred rekonštrukciou)

Súčasná podoba kaštieľa je výsledkom obnovy a  prestavby, ukončenej v druhej polovici roku 2015. Okrem predstáv majiteľov, pretavených do projektu citlivou rukou architekta Milana Mosného, ju formovala aj architektka Lucia Vlasáková. Objekt si zachoval svoj barokovo - klasicistický výzor, pôvodnú dispozíciu i sedlovú strechu. Pre hostí je sprístupnené prvé poschodie, na ktoré sa vystupuje exteriérovým schodiskom cez krytú arkádovú pavlač. Interiér bol obnovený a sfunkčnený tak, aby poskytoval pohodlie ubytovania a všetky služby penziónu s reštauráciou. Návštevníkom slúži aj netypická krčma s kapacitou 50 miest, reštaurácia má 36 stoličiek, ubytovanie je tu pre 27 osôb.

Kaštieľ Čičmany po rekonštrukcii

Hovorí majiteľka a riaditeľka Kaštieľa Čičmany Ing. Berta Piešová: „Tým, že kaštieľ nie je pamiatkovo chránený, nemuseli sme projekt konzultovať s pamiatkarmi. Mali sme teda do istej miery voľné ruky. Napriek tomu sme sa snažili zachovať historický charakter stavby, čo sa nám pri exteriéri podarilo. V interiéri to bolo už ťažšie, prioritu dostala funkčnosť a pohodlie hostí. Zachovali sme veľkú časť pôvodného interiéru, ako sú dlažby, časť dverí a okná. Nepustil nás však naplánovaný rozpočet, do ktorého bola zahrnutá aj dotácia z fondov EU vo výške 186 tisíc eur. Práve takáto dotácia má však rôzne úskalia a obmedzenia, čo sa prejavilo vo fáze realizácie interiérov, ale aj samotnej prevádzky.“

Kaštieľ Čičmany, reštaurácia

Mobiliár v krčme je starší, ale kompletne repasovaný. Skombinovaný je s  modernými textíliami. Na stenách je originálna ručne maľovaná výzdoba s čičmianskymi motívmi. Na ich vytvorenie boli použité  šablóny. Tieto motívy sú v rôznych veľkostiach a farbách. Zdobia 9 priestranných dvojlôžkových izieb v podkroví, aj reštauráciu a klubovňu. Okrem štylizovaného motívu figúry vtáčika sú interiéry ozdobené originálmi miestnych krojov, ktoré majiteľka zbiera od mladosti, dobovými fotografiami a  ďalšími regionálnymi artefaktami.

Kaštieľ Čičmany, výčap

,,Pri zariaďovaní interiéru sme sa snažili využiť ľudové čičmianske motívy, ale štylizovať ich v umiernenom modernom poňatí. Ľudové prvky dotvárajú atmosféru a pripomínajú jedinečnosti lokality, kde sa kaštieľ nachádza. Ide samozrejme o modernú interpretáciu, ktorá ľudové prvky využíva na zútulnenie a vyzdvihnutie originality priestoru. Snažili sme sa, aby aj zariadenie nábytkom v severskom štýle zapadalo do konceptu. Prioritou je útulná funkčnosť a praktické detaily. Okolo kaštieľa je veľký pozemok a radi by sme na ňom dotvorili ďalšie prvky, ktoré by dali tomuto miestu jedinečný charakter.V súčasnosti je tu vonkajšie sedenie a veľká oplotená záhrada, kde môžu bezpečne šantiť deti. V nej stojí aj miniatúrny čičmiansky domček, v ktorom sú hračky, tabuľa a krieda pre deti,“ vysvetlila B.Piešová.

Kaštieľ Čičmany, izba

Bohatá i zložitá história

Vznik barokovo-klasicistického kaštieľa siaha až do konca 18. storočia. Posledným známym majiteľom bol gróf Leopold Berchtold, ktorý zastával funkciu ministra zahraničia rakúsko-uhorskej monarchie. Po vzniku prvého Československého štátu patrila budova Spoločenstvu vlastníkov lesov a fyzické osoby si mohli odkúpiť podiel na okolitých lesoch. Počas bývalého režimu areál kaštieľa slúžil najmä ako turistická ubytovňa a reštaurácia. Po revolúcii boli lesy vrátené podielnikom a kaštieľ spravoval nájomník, ktorý však nový život do kaštieľa nepriniesol. Napokon ho kúpil súčasný majiteľ Gregor Pieš, ktorý je vnukom povojnového starostu v Čičmanoch.

Kaštieľ Čičmany, izba

Základňa na folklór i turistiku

V kaštieli sa pravidelne stretávajú milovníci folklóru. Koná sa tu každoročne Stretnutie folklórnych súborov z okolia Čičmian, Celoslovenské stretnutie fujaristov, Škola plieskania bičom a pod. Kaštieľ je ideálny nielen ako základňa pre turistiku, ale aj na konanie firemných eventov, teambildingov, menších kongresov a firemných večerí. Varia tu jedlá domácej kuchyne. V kaštieli si môžu návštevníci pochutnať na marinovaných plátkoch z diviny, grilovanom zubáčovi, pečených rebrách a kolenách, kačici, haluškách i pirohoch, grilovanom oštiepku, štrúdli i palacinkách. Obsluha je veľmi prívetivá, čapujú tu Gambrinus, PilsnerUrquell a kofolu.

 

Zdroj a foto: Kaštieľ Čičmany



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Rajecké Teplice alebo ako chutia slovenské kúpele - VIDEO
Publikované: 10.5.2011
Kto si v Čechách zvykol na veľkoleposť a pohostinnosť kúpeľných miest, ten by mal na Slovensku zo svojich nárokov trochu zľaviť. Jedným z príkladov rozdielnosti česko – slovenského kúpeľníctva môžu byť aj Rajecké Teplice, ležiace neďaleko od Žiliny.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím
Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

SR: Kultúrna pamiatka roka 2022 – Fénix
Publikované: 29.3.2022
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Nadácia SPP aj tento rok vyhlásili súťaž Fénix - Kultúrna pamiatka roka. Široká verejnosť sa môže zapojiť do hlasovania a rozhodnúť tak o víťazovi súťaže, ktorý získa nielen prestížny titul, ale aj finančnú odmenu.

SR, Čičmany – maľovaná krása
Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

SR, Rajecké Teplice: Prírodné zaujímavosti okolia
Publikované: 29.11.2012
Rajecká kotlina a jej okolie oplýva množstvom turistických atrakcií, prírodných krás a zaujímavostí. Mestečko Rajecké Teplice je síce známe hlavne svojou tradíciou kúpeľníctva, no okrem termálnych prameňov sa môže pýšiť aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Náučný chodník Súľovské skaly
Stredne náročnú turistickú trasu náučného chodníka, ktorá vedie centrálnou časťou Súľovských skál...

SR: Turistika v Súľovských vrchoch
Súľovské vrchy ako aj okolité pohoria sú vyhľadávané milovníkmi turistiky ako aj hubármi. Nachádz...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
5 °C
zajtra:
piatok 26.4.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X