www.infoglobe.sk » Viete že? Brno – Kostnica u sv. Jakuba

Viete že? Brno – Kostnica u sv. Jakuba

Publikované: 29.7.2012
Moravská metropola má už viac ako mesiac o jedno lákadlo viac a rozhodne nie hocijaké. Tak trochu pozabudnutý odkaz histórie v podobe desiatok tisíc ľudských ostatkov bol doslova zostavený do podoby pôsobivej expozície, ktorá svojim rozsahom nemá v strednej Európe obdobu.

A skutočne, podľa počtu kostí, resp. ľudských kostier, je brnenská kostnica na druhom mieste v Európe po rozsiahlych a tajuplných katakombách mesta Paríž. V brnenskom kostole sv. Jakuba je údajne uložených viac ako 50 tisíc kostrových pozostatkov, ktoré tu boli ukladané predovšetkým počas obdobia stredovekých morových a cholerových rán, ďalej z doby tridsaťročnej vojny, švédskeho obliehania atď.. Pri porovnaní s parížskymi katakombami, kde údajne odpočíva 6 miliónov mŕtvych na ploche zhruba rovnako veľkej ako centrum samotného mesta, pod ktorým sa nachádzajú stovky kilometrov chodieb a z ktorých je len zlomok prístupný verejnosti , je brnenské osárium predsa len skromnejšie. Ponúka sa zrovnanie s kostnicou v Sedlci, tiež známej ako kutnohorskej. Naša doposiaľ najznámejšia kostnica obsahuje zhruba 40 tisíc mŕtvych. Jej interiér aj atmosféra je však zásadne iná ako v Brne, čo si za chvíľu vysvetlíme.                                                       
História kostnice je taktiež zaujímavá. K jej znovuobjaveniu došlo relatívne nedávno, až v roku 2001, v priebehu rekonštrukcie námestia a prieskumu podzemných priestorov. Od 17. storočia sa osárium rozrastalo. Pod sv. Jakubom vznikla najskôr trojkomorová krypta. Tu boli ostatky starostlivo ukladané v jednotlivých vrstvách tak, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu. Morové rany a epidémie si však vyžiadali ďalšie rozšírenie. Zaujímavý je aj systém ukladania tiel. Z kapacitných dôvodov miestneho cintorína bol zavedený poriadok, podľa ktorého bol nebožtík po 10 až 12 rokoch v hrobe exhumovaný a uložený do kostnice.

Pôvodne krypta slúžila ako pohrebisko až do konca 18. storočia, kedy bol už značne preplnený svätojakubský cintorín presunutý na okraj mesta. Kostnica bola uzatvorená a prakticky zabudnutá. Vstup do nej bol iba skrz masívny poklop z námestia a nič nepripomínalo potenciálnu turistickú atrakciu, aj keď toto spojenie na kostnicu zrovna nepasuje. Teraz sa konečne dostaneme k tomu, čo vás na prehliadke čaká. Behom dvadsaťminútovej prehliadky, ktorá je organizovaná každú polhodinu po skupinách, navštívite síce nie moc rozsiahle, ale zato po architektonickej stránke nadmieru pôsobiace chodby a krypty, kde sú až s geometrickou presnosťou poskladané ostatky tiel, z ktorých vidíme prevažne kĺbové hlavice a predovšetkým lebky, ktorých očné otvory spolu s výstižným podsvietením interiéru a citlivými tónmi violončela v pozadí, podčiarkujú atmosférickú pôsobivosť tohto miesta.

Aj napriek značnému veku celého podzemného komplexu sa architektom podarilo vytvoriť niečo, čo pôsobí na jednu stranu depresívne a celkovo moderne zároveň. Interiér niektorých miestností bol „prispôsobený“ aj inštaláciou liatinových sôch a dekorácií, ktoré atmosféru nerušia, naopak ju vhodne doplňujú, ale to nechám na vašom vkuse a názore. Počas prehliadky je k dispozícii aj sprievodkyňa, ktorá však iba návštevníkov uvedie do podzemia a následne nechá priestor na prípadné otázky. Vstup do kostnice sa nachádza vedľa priečelia kostola sv. Jakuba na rovnomennom námestí, zhruba 100 metrov od hlavného brnenského námestia Slobody a nájdete ho podľa masívneho pieskovcového monolitu. Od stanice ČD je to pohodlnou prechádzkou cez centrum mesta zhruba 15 minút. V blízkom okolí sa nachádza nespočetné množstvo reštaurácií, barov a kaviarní. Mala výčitka však padá na propagáciu tohto unikátneho miesta, nakoľko nikde po ceste nezhliadnete propagačný plagát či informačnú turistickú šípku, ale aj tak sa isto vydáte k tomuto nadmieru pôsobivému miestu, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť! Odniesť si môžete aj suvenír v podobe presného odliatku lebky, takmer nerozpoznateľného od originálu...

 

Text a foto: Jan Chaloupka

Preklad: Oskár Mažgút


Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

Brno: moravská jednotka, česká dvojka – VIDEO
Publikované: 17.5.2011
Druhé najväčšie mesto Českej republiky a zároveň najväčšia moravská metropola - to je v skratke Brno. Brno je od pradávna tiež synonymom rivality s Prahou a Pražanmi, ich mentalitou, ale tiež jazykom.

ČR, Brno – hlavné mesto Moravy I.
Publikované: 2.3.2016
Po dlhšom čase sa vydávame do druhého najväčšieho mesta Českej republiky, do Brna. Toto historické „hlavné mesto“ Moravy leží na sútoku riek Svratka a Svitava a v priebehu časov sa stalo významným centrom kultúry, justície a vzdelanosti.

Viete, že? Kutnohorská kostnica
Publikované: 26.6.2011
Dnes navštívime jedno z najpozoruhodnejších miest, ktoré sa dá u našich západných susedov nájsť – kutnohorskú kostnicu. Miesto, kde sa mŕtvy odkaz dávnych čias stretáva so živými z celého sveta.

ČR: Brno - Tajuplné brnianske podzemie  
Publikované: 22.6.2012
Mesto Brno skrýva pod svojimi chodníkmi a domami miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú. O čo ide?

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika - VIDEO
Publikované: 24.7.2012
Veľmi srdečné privítanie nás čakalo na radnici v nemenej priateľskom meste Klatovoch. Zástupca starostu a predseda občianskeho združenia Klatovské katakomby Václav Chroust na chvíľku zanechal úradné povinnosti a previedol nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavne bohatou históriou mesta.

Nové Zámky: Katakomby stále žijú
Publikované: 30.3.2012
Podzemné chodby pod františkánskym kláštorom a námestím boli dlho utajované pred verejnosťou. Katakomby žijú viac než 400 rokov, prežili Hitlera aj komunistov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolia hradu Špilberk v Brne. Foto: J. Štantejský


Súvisiace video

ČR, klatovské katakomby: vedecky podložená mystika
Podzemie klatovského jezuitského kostola zasväteného Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie a sv. Ign...

ČR: Brno - hlavná moravská metropola
Brno je po Prahe druhé najväčšie mesto Česka. Sídli tam napr. Ústavný súd alebo Úrad pre ochranu ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X