www.infoglobe.sk » USA: Pensylvánia – železničné mesto Altoona

USA: Pensylvánia – železničné mesto Altoona

Publikované: 20.8.2017
Najbližšie týždne budeme objavovať známe aj menej známe miesta Spojených štátov amerických. Našu púť za „veľkou mlákou“ začneme v štáte Pensylvánia, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti krajiny.

Tento v poradí šiesty najľudnatejší štát USA sa môže popýšiť veľkomestami ako Philadelphia, Pittsburgh, Erie, Allentown a v neposlednom rade hlavným mestom Harrisburg. My však zamierime do mesta Altoona, ktoré sa vo svete preslávilo dvojmesačnou zmenou názvu, ktorý mal upozorniť na dokument známeho amerického filmára Morgana Spurlocka, začo mestu aj náležite zaplatil.

Altoona

Mesto Altoona leží v okrese Blair a patrí medzi menšie mestá. Má niečo cez 46-tisíc obyvateľov. Známe je železničným priemyslom, ktorý je spätý s jeho históriou. V súčasnosti síce bojuje s úpadkom tohto odvetvia, no napriek tomu zostáva jeho významným centrom. Založené bolo v roku 1849 spoločnosťou Pensylvánska železnica (Pennsylvania Railroad Company), ktorá patrila v prvej polovici 20. storočia k najväčšiemu prevádzkovateľovi železničných tratí v USA. Prvá štvrť vznikla už v roku 1854 a oficiálny štatút mesta bol Altoone pridelený v roku 1868.

Altoona

Z významných dejinných udalostí spomenieme Konferenciu guvernérov vojny v roku 1862, zasiahnutie mesta prírodným živlom – tornádom v roku 1949 či umiestnenie sídla rímsko-katolíckej diecézy. Zaujala nás aj informácia o sídle centrály obchodného reťazca Sheetz, ako aj prítomnosti najstaršej drevenej horskej dráhy na svete (Leap-The-Dips) či jednej z najstarších čerpacích staníc v Amerike.     

Altoona

Z pamiatok, ktoré by sme vám odporúčali vidieť je to napríklad tzv. železničná podkova (Horseshoe Curve). Jedná sa o veľkolepú technickú pamiatku – trojkoľajovú železničnú križovatku, ktorá pomáhala prekonať značné prevýšenie terénu. Na jej vrchole je zriadené návštevnícke centrum aj s pozorovacím parkom. Spojitosť mesta so železnicou pripomína aj miestne železničné múzeum (Railroaders Memorial Museum), ktoré dokumentuje a oslavuje železnicu, ako súčasť životov tunajších ľudí. Samozrejme technických pamiatok je v Altoone a okolí nespočetne. Či už sú to tunely, pamätníky alebo priemyselné komplexy, každý si tu niečo nájde.

Altoona

AltoonaAltoona

Pokiaľ nepatríte k nadšencom železníc, tak sa môžete vydať do divadla Mishler. Nielenže okolo neho koluje legenda o strašení, ale ponúka aj kvalitné inscenácie. Za návštevu určite stojí aj Katedrála Najsvätejšej sviatosti, ktorá je sídlom rímskokatolíckej diecézy a prelátskeho biskupa. Jedná sa o monumentálnu barokovú stavbu s neoklasicistickou kupolou. Jej výstavba prebiehala od roku 1924 do 1960. Priečelie katedrály zdobia sochy apoštola Allegheniesa a prvého biskupa v USA Johna Carrolla. Zaujímavá je aj viacúčelová stavba Jaffa Shrine Center či budova súčasnej radnice - Penn Alto. Nájdete tu aj množstvo domov vo viktoriánskom alebo eduardiánskom štýle, nevšedné mestské štvrte Malé Taliansko (Little Italy) i Gospel Hill, a tiež značné množstvo zdravotníckych zariadení.

Altoona

Altoona má aj donedávna jeden z najlepších športových komplexov v Pensylvánii, ako i vlastný zábavný park – Lakemont Park či Halloweenske múzeum. Nachádza sa tu viacero verejných parkov, prepojená sieť cyklotrás a študentské internáty, ktoré so školami dodávajú mestu nádych mladosti.

Altoona
Pokiaľ máte radi železnicu a všetko čo s ňou súvisí, tak Altoona je ideálnou lokalitou pre život. Je pozoruhodná aj z turistického hľadiska, preto ju určite pri vašich potulkách USA nevynechajte.

 

GPS: 40°30'44.2"N 78°24'04.6"W
Text: Oskár Mažgút
Foto: Oľga Maňáková
  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Železničné múzeum – podujatia 2018
Publikované: 9.4.2018
Záujemcovia o železničnú históriu si tento rok prídu na svoje. Čaká ich totiž rok významných výročí, ako napríklad 170 rokov železníc na Slovensku alebo 100. výročie vzniku 1. Československej republiky.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.

USA: Virgínia – Arlingtonský národný cintorín
Publikované: 3.9.2017
Obdobie jesene je predo dvermi, a preto sa v rámci potuliek po Spojených štátoch amerických vydáme na pietne miesto v meste Arlington.

USA: Maryland – prístavné mesto Baltimore
Publikované: 27.8.2017
Po minulotýždňovej návšteve Pensylvánie sa dnes vydáme za poznávaním susediaceho štátu Maryland, ktorý je známy vďaka víkendovému sídlu amerických prezidentov (Camp David). Jeho hlavným mestom je Annapolis a zaraďuje sa do prvej desiatky najmenších štátov v USA.

USA, Colorado – štát so skalným srdcom
Publikované: 12.6.2016
V juhozápadnej časti Spojených štátov amerických sa nachádza hornatý štát známy krásnou prírodou, vysokými horami, mestami duchov, významnými vzdelávacími inštitúciami aj rozvinutým poľnohospodárstvom. Pokiaľ tipujete, že hovoríme o Colorade, robíte správne.

USA, Florida – Dobrodružné ostrovy I
Publikované: 6.5.2016
V posledných týždňoch sme sa venovali zábavným parkom v Kalifornii. Dnes sa ale presunieme tisíce kilometrov na východ – do slnečnej Floridy, ktorá je ďalšou Mekkou zábavného priemyslu.

USA, Havajské ostrovy - uprostred Pacifiku I.
Publikované: 8.1.2016
Havajské ostrovy sú známe snáď po celom svete a slovo havaj sa často používa aj vo význame mať pohodu, nemusieť nič robiť, skrátka lážo-plážo.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok I
Publikované: 1.4.2016
Minulý týždeň sme si predstavili najznámejší zábavný park na svete, ktorý nie len radikálne zmenil Anaheim a z ospalého kalifornského mestečka urobil jedno z najdôležitejších miest tohoto štátu, ale znamenal tiež malú revolúciu pre zábavný priemysel.

USA: Aljaška - divoká a krásna I.
Publikované: 22.10.2012
Moja cesta na Aljašku začala dávno pred odjazdom. Prečo práve Aljaška, keď krásnych miest je naozaj neúrekom? Splniť si sen o cestovaní mi pomohol realizovať môj otec, vášnivý poľovník, ktorý za 20 rokov precestoval skoro celý svet. Rozhodla som sa, že sa vydám po jeho stopách, skúsim navštíviť miesta, kde si užíval svoju loveckú vášeň, a aj ja budem loviť, ale len fotografie!

USA: Cesta do Seattlu I.
Publikované: 27.9.2013
Svojim spôsobom majú Európania k Spojeným štátom a vlastne k celej Severnej a Južnej Amerike veľmi úzky vzťah, pretože ich tieto kontinenty nenávratne poznamenali.

USA: Boston I. – významné mesto americkej histórie
Publikované: 11.5.2013
Boston, hlavné mesto štátu Massachusetts a centrum Nového Anglicka, hrá nezastupiteľnú rolu v americkej histórii. Bol založený roku 1630 a odohrala sa tu kľúčová udalosť, ktorou bola americká revolúcia známa ako bostonské pitie čaju. Aj vďaka tomu, že bol Boston v mnohom prvý, je návšteva mesta skoro ako prechádzka americkou históriou.

USA: Chicago – veterné mesto plné zelene I
Publikované: 23.2.2017
Keď sme sa s kamarátmi rozhodovali, ktoré mesto na severovýchode USA navštívime, bolo pre nás Chicago jasná voľba.

USA: Denver – coloradské míľové mesto
Publikované: 8.5.2016
Za veľkou mlákou, ako sa Spojeným štátom ľudovo hovorí, navštívime hlavné a zároveň najväčšie mesto štátu Colorado – Denver. Toto cez 600 tisícové mesto leží v nadmorskej výške jednej míle, čo je cca 1,6 kilometra, preto sa aj mnohými Američanmi označuje mestom míľovej výšky.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikované: 17.6.2013
Takmer dva roky som v rámci au-pair programu pobývala na predmestí tohto centra celej zemegule. Popis všetkých atrakcií, ktoré stoja za videnie, by sa nezmestil ani do viacerých článkov. New York je najmonumentálnejším symbolom úrovne svetovej civilizácie. Skladá sa z piatich mestských obvodov - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Philadelphia - život v uliciach I.
Publikované: 4.8.2013
V bývalom hlavnom meste štátu Pensylvánia aj celých Spojených štátov som sa rozhodla stráviť časť amerických Vianoc. Na úvodnom školení au-pair som sa stretla s Češkou, s ktorou som dodnes v kontakte a ktorá ma na Vianoce pozvala do svojho bydliska - Philadelphie.

USA: Pittsburgh - mesto Williama Pitta
Publikované: 7.7.2013
V Pittsburghu som začala svoj dvojročný pobyt v USA a pobývala som tu počas štyroch, prevažne letných mesiacov. Tu som teda prežila začiatky života v cudzej krajine, adaptáciu na miestne zvyky, jedlo, obyvateľov a hlavne som tu prekonávala jazykovú bariéru.

USA: San Francisco - mesto v zálive I.
Publikované: 21.7.2013
Štvordennú dovolenku v San Franciscu som si dopriala uprostred svojho dvojročného au-pair pobytu v USA. Každý, kto tu niekedy bol, nešetril superlatívmi a hovoril prevažne o markantnom rozdiely v celkovom vzhľade miest na východnom a západnom pobreží USA.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov I
Publikované: 6.11.2016
Jedným z národných parkov na území pohoria Sierra Nevada (štát Kalifornia) je Yosemitský národný park. V rebríčku tuzemských národných parkov je považovaný za veľmi významný, aj keď nie je najstarší. Jeho význam dokazuje aj zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 1984. Každým rokom je cieľom mnohých turistov, predovšetkým v letnom období, preto si je dobré niektoré veci zariadiť dostatočne dopredu. Najviac ho vyhľadávajú horolezci z celého sveta a ľudia, ktorí milujú panenskú prírodu.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Washington D.C. – centrum všetkého
Hlavné mesto Spojených štátov amerických - Washington D.C. ponúka všetkým svojim návštevníkom fas...

USA, Arlington – miesto hrdinov
Jeseň je aj obdobím spomienok na tých, ktorých púť na Zemi skončila. Preto sa vydáme na pietne mi...

USA, Baltimore – hlavné mesto pamiatok
Navštívte spolu s nami najväčšie mesto štátu Maryland – Baltimore. Toto prístavné mesto, ktorému ...

USA, Colorado – Denverská zoo
V meste Denver sa na ploche 32 hektárov rozprestiera jedna z najkrajších zoologických záhrad v Sp...

USA, Colorado – veľkolepé hory a mestá
Colorado, štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických, ponúka rozsiahle...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

USA, Florida: Kennedyho vesmírne stredisko
Na pobreží Atlantického oceánu sa nachádza pre turistov známe miesto s anglickým názvom Kennedy S...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C