www.infoglobe.sk » USA, New York – americký sen

USA, New York – americký sen

Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

Pokiaľ by sme chceli spoznať najľudnatejšie mesto USA, nestačil by nám hádam ani rok. New York je totiž centrom kultúry, politiky, módy, médií, umenia, vzdelania, financií aj zábavy. Mesto, ktoré založili Holanďania v roku 1624 ako obchodné stredisko Nový Amsterdam, sa do súčasnosti zmenilo na nepoznanie, no stále si zachováva jedinečnú a nenapodobiteľnú atmosféru.

New York - Broadway

Veľkomesto nachádzajúce sa na východe USA, pri ústí rieky Hudson do Atlantického oceánu, je domovom Organizácie spojených národov, najväčších mediálnych skupín, hudobných vydavateľstiev a štyroch najväčších amerických televízií. Taktiež je miestom zrodu hip hopu, punku či salsy, ako aj významných hnutí v oblastiach architektúry, literatúry či výtvarného umenia. New York je mesto multikulturalizmu, čoho dôkazom je približne 170 jazykov, ktoré budete počuť v jeho uliciach. 

New York - Socha Slobody

Z pamiatok preslávených na celom svete si tu môžete len vyberať. Či už navštívite Sochu slobody, sídlo burzy Wall Street alebo niektorý zo stoviek mrakodrapov ako napr. Woolworth Building, Empire State Building, Chrysler Building, Seagram Building, komplex Rockefeller Center, Four Times Square či neslávne preslávené World Trade Center v súčasnosti označované ako Ground zero, budete zaručene nadšení! Za návštevu určite stojí aj legendárna Times Square, čiže hlavná križovatka medzi ulicami Broadway a Siedmou Avenue, ktorá svieti reklamnými pútačmi a je najpopulárnejším námestím v meste. Pokiaľ preferujete zelené zákutia, tak povinnou jazdou musí byť Central park. Jedná sa o veľký verejný mestský park obdĺžnikového tvaru, ktorý je oázou pokoja a zelene pre viac než 40 miliónov návštevníkov ročne. Okrem iného tu nájdete aj pamätník Strawberry Fields venovaný Johnovi Lennonovi.  Úžasná je aj Bronx Zoo či botanická záhrada.

New York - Central park

New York New York - Central park

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak obyvatelia New Yorku si svojím spôsobom vážia životné prostredie a využívajú hromadnú dopravu najviac v celých Spojených štátoch, majú tu najviac autobusov jazdiacich na zemný plyn v USA a neustále tu budujú energeticky efektívne budovy. Tunajšia pitná voda je tak kvalitná, že nevyžaduje ďalšie špeciálne úpravy, čo je na rozdiel od iných veľkomiest niečo nevídané.   

New York  

Zaujímavé sú aj prívlastky tohto mesta, ktoré ho do istej mieri aj charakterizujú. Tak napríklad Veľké jablko podľa tvaru, Mesto, ktoré nikdy nespí – poukazuje na rušný denný a nočný život, Taviaci kotol – vďaka množstvu rôznych národností či Gotham – podľa preslávených filmových scén komixového hrdinu Batmana. Samotné mesto je tvorené piatimi mestskými časťami, a to The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island, v ktorých sa nachádzajú stovky štvrtí. Každá z nich je jedinečná a má svoj charakter.

New YorkNew York - Wall street

Z kultúrneho hľadiska je kolískou americkej kinematografie, sídli tu cez 2000 umeleckých organizácií, 500 galérií a múzeí, medzi inými aj Metropolitan Museum of Art. Preslávená Carnegie Hall tu hostí ročne cez 250 koncertných podujatí a divadelná Broadwayi je výkladnou skriňou svetových muzikálov. Zabudnúť nemôžeme ani na umelecké zoskupenie The Lincoln Center for the Performing Arts, kde sa snúbi opera, balet, filharmónia a iné formy umenia.   

New York - Rockefeller Center  

Ak počas túlania sa ulicami tohto veľkomesta vyhladnete, tak navštívte jednu z nespočetne veľa reštaurácií či využite ponuku licencovaných pouličných predavačov. Pre športovo založených cestovateľov odporúčame návštevu niektorého z miestnych klubov, ako napr. New York Yankees (baseball), New York Giants (americký futbal), New York Rangers / Islanders (hokej), New York Knicks (basketbal) či slávne tenisové dvorce US Open.

New York

New YorkNew York

A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho. New York je mesto miest, symbol Ameriky, ktorý pri návšteve USA nesmiete vynechať. O vaše presuny sa postará verejná doprava resp. hlavne metro, ktoré je v prevádzke 24 hodín denne a má najväčší počet staníc na svete. Vďaka logickému usporiadaniu ulíc a dobrému označovaniu sa v tejto megalopole azda nemôžete stratiť, preto si ju dosýta užívajte, minimálne tak, ako my.

 

GPS: 40°45'49.8"N 73°58'45.6"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oľga Maňáková

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA: New York - mosty
Publikované: 24.6.2013
New York sa skladá z piatich mestských častí – Bronx, Manhattan, Brooklyn, Queens a Staten Island. Iba jedna zo štvrtí – Bronx – sa rozkladá na pevnine. Všetky ostatné štvrte sa nachádzajú na ostrovoch – Manhattan a Staten Island majú každý samostatný ostrov, Queens and Brooklyn ležia na jednom spoločnom. Jednotlivé časti mesta, oddelené vodnými plochami, spája približne 60 mostov.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikované: 17.6.2013
Takmer dva roky som v rámci au-pair programu pobývala na predmestí tohto centra celej zemegule. Popis všetkých atrakcií, ktoré stoja za videnie, by sa nezmestil ani do viacerých článkov. New York je najmonumentálnejším symbolom úrovne svetovej civilizácie. Skladá sa z piatich mestských obvodov - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikované: 23.6.2013
V dnešnej časti si predstavíme ďalšie zaujímavosti, ktoré by ste pri návšteve New Yorku rozhodne nemali obísť.

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Socha Slobody v New Yorku
Publikované: 26.8.2009
Socha Slobody symbolizuje slobodu a reprezentuje vývoj a trvanie demokracie v Spojených štátoch. Stelesňuje vedomie Američanov o tom, že sú strážcami ľudských práv v celom svete a je charakteristickou pamätihodnosťou New Yorku.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi
Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Colorado – Denverská zoo
V meste Denver sa na ploche 32 hektárov rozprestiera jedna z najkrajších zoologických záhrad v Sp...

USA, Colorado – veľkolepé hory a mestá
Colorado, štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických, ponúka rozsiahle...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z miest na svete, kde v naozajstnej divočine stretnete mnoho predátorov tvárou v tvár. Cest...

USA: Aljaška - príroda
Krajina plná prírodnej krásy, rezervácií a národných parkov. Členité pohorie a ľadovce strieda ar...

USA, Florida: Kennedyho vesmírne stredisko
Na pobreží Atlantického oceánu sa nachádza pre turistov známe miesto s anglickým názvom Kennedy S...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

17.10.2017
Vo výstavnom a spoločenskom centre IDEON v Pardubiciach sa koná v dňoch 20. až 22. októbra čokoládový festival. Čaká vás veľmi sladký víkend s bohatým sprievodným programom.
16.10.2017
Už v sobotu 28. októbra 2017 sa môžete tešiť na Noc duchov, tekvíc a strašidiel, ktorá zavládne na stredovekom hrade Strečno.
15.10.2017
Nenechajte si ujsť najväčší cestovateľský festival na Slovensku, ktorý bude prebiehať v 12-tich slovenských mestách od 18. októbra do 28. novembra 2017.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ČILE (Chile):

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:utorok 17. 10. 2017
sviatok:Hedviga
dnes:
utorok 17.10.
22 °C
zajtra:
streda 18.10.
22 °C