www.infoglobe.sk » Švajčiarsko: Zürišská zoologická záhrada

Švajčiarsko: Zürišská zoologická záhrada

Publikované: 12.11.2017
Najväčšie švajčiarske mesto Zürich ponúka návštevníkovi mnoho nádherných miest na prechádzky či zmysluplné trávenie voľného času. Jedným z nich je aj Zürišská zoologická záhrada (Zoo Zürich), ktorá je domovom viac než 375 druhov zvierat.

Zoologická záhrada sa nachádza v miestnej časti Fluntern, v dolnej časti hornatého výbežku nazývaného Zürichberg (ulica Zürichbergstrasse). Len pre zaujímavosť uvádzame, že neďaleko sídli aj ústredie medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA. Dostupnosť lokality je zabezpečená hromadnou autobusovou i električkovou dopravou.

Zürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhradaZürišská zoologická záhrada

Po zakúpení vstupeniek vstúpite do sveta divokej, nespútanej prírody, kde kraľuje vyše 4500 rôznorodých zvierat zo šiestich kontinentov. Celá záhrada je rozdelená do zón, a tak postupne prejdete Euroáziu, Južnú Ameriku, Afriku či Madagaskar. V jednotlivých častiach uvidíte a aj pocítite rôzne typy ekosystémov, ktoré napriek vyše miliónovej ročnej návštevnosti poskytujú zvieratám útočisko v prípade, že si chcú od turistov oddýchnuť.

Zürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhradaZürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhrada sa postupne zväčšuje, aby už čoskoro mohla obohatiť nadšencov prírody o austrálsky pavilón či nový výbeh v podobe savany. Nateraz však jednou z hlavných atrakcií zostáva prehliadka tučniakov a ázijských slonov, ktorí sú mimochodom umiestnení v stavbe s veľkou kupolou a s podvodnými  priezormi. Vďaka výnimočnosti zariadenia a usporiadania budovy je stavba radená medzi najlepší domov pre slony v zajatí na svete. A, že sa im tam páči sa dozaista presvedčíte sami.

Zürišská zoologická záhrada

Úžasná je aj prechádzka Juhoamerickým horským hmlovým lesom, starým statkom (Zoolino) či Exotáriom, kde sú početné akvária a terária. Veľkolepá je aj tzv. Masoala – hala s dažďovým pralesom.  

Zürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhradaZürišská zoologická záhrada

Zoologická záhrada v Zürichu je súčasťou celosvetového projektu šľachtenia vybraných druhov. Zachovávajú sa tu napríklad sibírske tigre, korytnačka slonia z Galapág, snehové leopardy a iné... Čo sa týka dejín zoo, tak tie sa začali písať v roku 1929 a hneď v prvý týždeň návštevnosť prekonala všetky očakávania. Avšak postupom času si záhrada prešla výskytom vysoko nákazlivých chorôb (slintačka a krívačka), hospodárskou krízou, chladnými zimami, ako aj následkami druhej svetovej vojny či útekmi nebezpečných zvierat, čo prispelo k jej pozvoľnému úpadku. Opätovný nárast záujmu zo strany verejnosti zaznamenala v roku 1954, kedy zaviedla tzv. popisné tabuľky, ktoré stručne informovali návštevníkov o prislúchajúcom zvieracom druhu. Túto novinku si zakrátko osvojili aj mnohé ďalšie zoologické záhrady. Od tých čias sa zvieraciemu raju skutočné darí. Nedá nám nespomenúť ešte rok 1999, kedy bola zoo prevedená na akciovú spoločnosť, čo znamenalo lepšie zabezpečenie financovania nielen zo štátnych, ale aj súkromných zdrojov.

Zürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhradaZürišská zoologická záhrada

Medzi najväčšie úspechy zoo dozaista patrí prvenstvo v Európe v odchovaní mláďat korytnačky slonej, chov endemického druhu vtáka (Atelornis pittoides) a ďalších zvierat z Madagaskaru či vyliahnutie vzácneho krokodíla siamskeho (Crocodylus siamensis). Zürišská zoologická záhrada 

Prechádzka po zoologickej záhrade vám zaberie niekoľko hodín, preto si zvoľte skutočne pohodlnú obuv. Občerstvenie je možné vo viacerých bufetoch či v reštaurácii. Odnos suveníru je samozrejmosťou.

Zürišská zoologická záhrada

Zürišská zoologická záhrada je krásna, rozmanitá a ponúka nevšednú prírodu neďaleko rušného centra. Preto pokiaľ navštívite Zürich, tak jej návštevu určite nevynechajte.

 

GPS: 47°23'02.6"N 8°34'25.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Mário LipovskýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Švajčiarsko, Zürich – návšteva vedeckého múzea
Publikované: 3.12.2017
Dnes vás opäť zavedieme do Zürichu. Tentoraz navštívime Spolkovú vysokú technickú školu (ETH Zürich), ktorá patrí medzi popredné svetové univerzity zaoberajúce sa novými technológiami a prírodnými vedami.

Švajčiarsko: Na vode pri Zürichu - VIDEO
Publikované: 24.5.2011
Keď sa povie romantika, málokto si predstaví niečo, čo nemá nič spoločného s vodou. Romantické je šumenie morských vĺn aj svitanie nad riekou. Pohľad skrz hladinu nás dojíma skoro rovnako ako pohľad do očí nášho partnera. Kúpanie vo vani pri sviečkach je považované za samotný vrchol romantiky.

Švajčiarsko, Winterthur – návšteva Technorami a zámku Hegi
Publikované: 26.11.2017
Pár kilometrov juhozápadne od Zürichu (cca 30 km) sa nachádza počtom obyvateľstva šieste najväčšie mesto Švajčiarska - Winterthur. V súčasnosti je mesto považované za centrum služieb a špičkových technológií. Tento prívlastok nás zaujal natoľko, že sme sa tam vybrali.

Švajčiarsko: Zürich - mesto bankárov-VIDEO
Publikované: 26.10.2011
Pre turistu je Zürich predovšetkým mesto rieky Limmat a nepatrne veľkého, o to však krajšieho historického centra. Pre Švajčiarov sa ale jedná v prvom rade o finančnú metropolu celej krajiny. Keby Zürich padol, padla by aj švajčiarska ekonomika, preslávená skoro rovnako ako ich hodinky. A tak niet divu, že sa Zürichu tiež hovorí „mesto bankárov“ a jeho obyvateľom „finančníci modernej doby“.

Švajčiarsko: Zürich s nádychom starých časov - VIDEO
Publikované: 26.8.2011
Švajčiarsky Zürich je nie len veľmi kozmopolitným mestom, v ktorom si každý pripadá skutočne ako doma, ale je tiež oblasť, ktorá na človeka priam dýchne svojou históriou. To platí aj napriek tomu, že väčšinu pamiatok zvládne každý v pokoji obísť nie len za jeden deň, ale dokonca aj za pár hodín. Aj tak mu naň zostanú spomienky, ktoré z hlavy len tak nevymaže.

Švajčiarsko, Engelberg: život po švajčiarsky a kláštorný syr – VIDEO
Publikované: 5.2.2013
Do benediktínskeho kláštora, ktorý v údolí pod Titlisom stojí už do roku 1120, sme sa zviezli vo veľkom štýle – konským povozom. Na kozlíku sedela mladá Češka, ktorá sa vo Švajčiarsku snaží čosi si zarobiť.

Švajčiarsko, Luzern – štyri krátke, ale zaujímavé zastávky
Publikované: 9.9.2016
Po Ženeve zavítame do ďalšieho zaujímavého švajčiarskeho mesta – do Luzernu. Nájdete ho v strede Švajčiarska v rovnomennom kantóne (v celom kantóne žije podobný počet obyvateľov ako v Brne). Aké sú jedny z najzaujímavejších miest v tomto malebnom meste ležiacom na Vierwaldstattskom jazere (zriedkavo nazývanom aj Luzernské)?

Švajčiarsko, Rheinfall – najväčšie európske vodopády
Publikované: 22.9.2016
Valiaca sa voda, svieže vodopádové mrholenie a výstup do srdca Rýnskych vodopádov zaručuje skvelý zážitok pre cestovateľov, dobrodruhov aj rodiny s deťmi.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I
Publikované: 26.8.2016
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.

Švajčiarsko: Bazilej a okolie I.
Publikované: 27.10.2013
Mesto Basel (Bazilej), ležiace v severozápadnej časti Švajčiarska pri hraniciach s Francúzskom a Nemeckom, som navštívila už dvakrát.

Švajčiarsko: Engelberg pod horou Titlis
Publikované: 25.5.2015
Rezortné mesto Engelberg je štartovným miestom nášho výletu. Je známe pre bohatú sieť cyklochodníkov a peších chodníkov. Na svoje si tu v zime prídu aj lyžiari. Engelberg sa nachádza, dá sa povedať že v strede Švajčiarska, v kantóne Obwalden v nadmorskej výške 1050 metrov.

Švajčiarsko: výstup na Brunni a prehliadka mesta Gruyéres
Publikované: 6.10.2016
V centrálnom Švajčiarsku pri mestečku Engelberg sa rozkladá niekoľko alpských vrcholov a my sme sa rozhodli vydať na jeden z nich - na horu Brunni. Našim cieľom bola chata Brunnihütte, ktorá leží vo výške 1 860 metrov nad morom. Celú trasu môžete absolvovať ako pešiu túru, ale môžete sa tiež vyviesť lanovkou, ktorá vám rozhodne ušetrí mnoho síl (nie však peňazí). Pokiaľ však zvolíte ľahšie tempo a budete mať také krásne počasie ako my, tak vás táto hora jednoducho donúti vyšliapať až do cieľa.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko – krajina hôr, pamiatok a nevšednej prírody
Pozývame vás na malý výlet po Švajčiarsku. Navštívime zámok Hegi, ktorý je považovaný za typický ...

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

19.12.2018
Pokiaľ patríte k aktívnym turistom, určite nevynecháte zimné výstupy na vrcholy slovenských hôr. Prinášame vám zopár turistických tipov na výlety, ktoré vám obohatia vianočné obdobie.
18.12.2018
Hrad Špilberk vás pozýva na netradičné dobrodružné prehliadky kazemát. S tabletom v ruke sa vrátite do histórie a zažijete dávne ľudské osudy. Atraktívnou zážitkovou formou spoznáte reálne postavy z dejín kazemát a navyše si zahrajete šifrovaciu hru. Nič podobné na inej českej pamiatke nenájdete.
17.12.2018
Korčuliarska sezóna nám pomaly, ale iste začala a my vám prinášame prehľad klzísk v Bratislave a okolí, kde sa môžete do sýtosti vyšantiť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:streda 19. 12. 2018
sviatok:Judita
dnes:
streda 19.12.
0 °C
zajtra:
štvrtok 20.12.
-2 °C